październik 2016

1strOklaSwiKol_10'16_www

AKTUALNOŚCI  –  Stulecie na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej

Andrzej Kuszak

Obchodzone w tym roku stulecie kolejki było jubileuszem dla dwóch miast leżących przy czynnej linii wąskotorowej: Jędrzejowa i Pińczowa. Stąd też obchody zorganizowano w tych dwóch miastach. W Pińczowie były to spotkania historyczne (w Bibliotece Publicznej), a główne uroczystości miały miejsce na stacji w Jędrzejowie we wrześniu tego roku.

 

FELIETON  –  Innotrans 2016

Tegoroczne, jedenaste już targi Innotrans, odbywające się w dniach 20-25 września w Berlinie, były pod kilkoma względami wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii cała powierzchnia wystawowa została w pełni wykorzystana. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu spółek kolejowych i ich poddostawców udziałem w rynku. Po raz pierwszy również zaprezentowano elektryczne pojazdy autobusowe.

 

HISTORIA KOLEI  –  Historia węzła kolejowego Koluszki-Słotwiny. Cz. 2 – I połowa XX wieku

Michał Jerczyński

Schyłek XIX wieku, zaledwie kilkanaście lat po doprowadzeniu do Koluszek szerokiego toru kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej, przyniósł zapowiedź kolejnych istotnych zmian w węźle koluszkowskim. Rosyjska administracja państwowa odblokowała dawne

projekty połączenia Łodzi z Kaliszem, a jednocześnie zezwoliła na realizację dalekosiężnych planów kolei Fabryczno-Łódzkiej uzyskania bezprzeładunkowego połączenia Zagłębia Dąbrowskiego z Łodzią z pominięciem konkurencyjnej „wiedenki”.

 

HISTORIA KOLEI  –  Dawne pojazdy szynowe z napędem hybrydowym

Część 3: Lokomotywy i wagony akumulatorowo-spalinowe

Krzystof Zintel

Ostatnia część cyklu artykułów o lokomotywach z napędem hybrydowym przedstawia lokomotywy akumulatorowo-spalinowe i wagony spalinowo-akumulatorowe. Silniki elektryczne takich lokomotyw, zależnie od obciążenia, czyli zapotrzebowania siły pociągowej, zasilała tylko bateria akumulatorów albo tylko prądnica agregatu prądotwórczego lub oba te urządzenia pracowały wspólnie. Natomiast wagony spalinowo-akumulatorowe miały silniki elektryczne zasilane z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym Diesla jako napęd główny, a bateria akumulatorów była dodatkowym źródłem zasilania przy nieczynnym agregacie prądotwórczym.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Nowy tabor kolei Rhätische Bahn (1)

Ryszard Rusak

W 2010 roku na szlakach szwajcarskiej Kolei Retyckiej (Rhätische Bahn – RhB) wprowadzono do eksploatacji nowe, elektryczne, dwusystemowe zespoły trakcyjne serii ABe 8/14 o nazwie Allegra. Rok później pojawiła się ich czteroczłonowa odmiana ABe 4/16 przeznaczona do obsługi ruchu podmiejskiego w okolicach Chur – stolicy kantonu Graubunden. Jesienią tego roku na szlakach RhB wprowadzono do eksploatacji nową generację wagonów Alvra-Gliederzüge. Jest to skład siedmiu wagonów z wagonem sterowniczym, który będzie kursował jako pociąg zmiennokierunkowy, ale z możliwością doczepienia innych wagonów, np. z Glacier Expressu. Kolejnym pociągiem, który jest jeszcze w fazie projektu, będzie Flügeltriebzug RTZ (latające skrzydło), czteroczłonowy ezt, którego produkcja wkrótce rozpocznie się w szwajcarskich zakładach Stadlera.

 

ZAPOMNIANE LINIE – (Kamienna Nowa) – Bielany Białostockie – gr. państwa

Sławomir Fedorowicz

Zapraszamy do wędrówki po śladach dawnej linii kolejowej na odcinku granica państwa – Kamienna Nowa. Jest to w zasadzie najdalej na wschód wysunięte starotorze w Polsce. Dawny szlak jest pozostałością po istniejącej w latach 1899– 1922 Zaniemeńskej Kolei Żelaznej, a później linii kolejowej Grodno – Suwałki. Odcinek przestał istnieć od razu po II wojnie, gdyż po zmianie położenia granic prowadził „donikąd“. Po 1945 roku pociągi docierały do stacji Kamienna Nowa wyłącznie od strony Suwałk. Dalej tor był rozebrany. Odbudowano go na początku lat 60., ale tylko kawałek pobiegł on w dawnym śladzie. Dalej zbudowano go całkiem nową trasą do Sokółki. Zmienił się wówczas kilometraż linii i jej nazwa. Stary szlak odszedł w zapomnienie. Wyprawę odbywamy przeciwnie do ostatniego

kilometrażu tego odcinka.

 

WĄSKIE TORY – Kolej torfowa Z.P.T. „Bór za Lasem”

Piotr Skucha

W ostatnich latach zamknięto większość z pozostałych z dawnego okresu świetności wąskotorowych kolei przemysłowych w południowej części kraju. Likwidacja wąskich torów wynikała nie tylko z rezygnacji ze stosunkowo mało mobilnego środka transportu, ale w większości przypadków towarzyszyła zamykaniu całych zakładów produkcyjnych. W obrębie Małopolski i Podkarpacia ten regres był na tyle drastyczny, że w stanie czynnym pozostała już tylko jedna kolej o trakcji spalinowej. Po likwidacji ostatnich linii cegielnianych jedyną naziemną wąskotorówką wciąż pracującą w przemyśle wydobywczym jest kolejka Zakładu Produkcji Torfowej Bór za Lasem w Czarnym Dunajcu.

 

WĄSKIE TORY – Pociągiem na Puściznę Wielką. Reportaż z imprezy

Piotr Skucha

 

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Chinach cz.2

Piotr Tomasik

W drugiej części artykułu prezentowane są miasta, w których komunikacja tramwajowa działa od niedawna, gdzie tramwaje są nowością i funkcjonują krócej niż siedem lat. Przedstawione systemy, choć na pierwszy rzut oka mogą wydać się bardzo podobne, nie są jednakowe. W obliczu najnowszych projektów, innowacyjnych idei, zdają się być pomostem pomiędzy tradycyjnymi tramwajami a najnowszymi rozwiązaniami komunikacyjnymi.

 

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagony restauracyjne DR standardu X serii WRm, późn. WRm130 DB

Andrzej Etmanowicz

Wagon restauracyjny standardu X wschodnioniemieckich kolei Deutsche Reichsbahn (DR) w drugiej połowie lat 80. i w latach 90. ub. wieku planowo pojawiał się na polskich torach w pociągu Moskwa Express między Berlinem i Brześciem. Później, po uruchomieniu na PKP pociągów EuroCity i InterCity, regularnie kursował w składzie EC Varsovia między Berlinem a Warszawą do 2000 roku. Spotkać go można było również w IC Wawel, kursującym między Krakowem a Berlinem i Hamburgiem. Model H0 tego wagonu w kilkunastu wersjach kolorystycznych od wielu lat znajdował się w ofercie firmy Sachsenmodelle, później przejętej przez Tilliga.

 

NOWOŚCI  –  Lokomotywa spalinowa uniwersalna SU45-079 (ex SP45-079)

Krzysztof Koj

Niezbyt często się zdarza, aby edycja modelu zbiegła się dokładnie w czasie z rocznicą przekazania do eksploatacji oryginalnej lokomotywy, a tak właśnie się stało w przypadku modelu lokomotywy SU45-079 firmy PIKO.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Ściąga z Shinkansen