październik 2015

1strOklaSwiKol_10'15gotowa

AKTUALNOŚCI – Nowy rozkład jazdy PKP

Ryszard Rusak

PKP Intercity pod koniec września zaprezentowało nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywał od 13 grudnia. Na wielu trasach czasy przejazdów pociągów zostaną skrócone od kilku do kilkunastu minut. Związane to jest z postępującą modernizacją kolejowych szlaków, jak również zakupem nowego taboru.


 

NOWY TABOR – Tabor szynowy na targach Trako 2015

Dariusz Kalinowski

Co roku we wrześniu organizowane są targi o tematyce kolejowej: w latach parzystych – Innotrans w Berlinie, a w nieparzystych – Trako w Gdańsku. W tym roku gdańskie targi zorganizowano w dniach 22–25.09.2015 r. Już na pierwszy rzut oka tegoroczna edycja targów sprawiała wrażenie znacznie większej od poprzedniej. Dla wystawców postawiono kilka dodatkowych namiotów, a tory w pobliżu przystanku Gdańsk Stadion Expo zostały wykorzystane w pełni. Ogółem na targach swoje wyroby i usługi zaprezentowało ok. 600 firm z kraju i z zagranicy. Dwa lata temu było ich 510.


 

HISTORIA KOLEI  – Przewoźne podstacje trakcyjne na PKP cz.1

Krzysztof Zintel

Podstacje trakcyjne PKP, umieszczone w budynkach wzdłuż zelektryfikowanych linii kolejowych w odstępach około 15–30 km, zasilają w energię elektryczną sieć trakcyjną zawieszoną nad torem kolejowym. Są to stacje transformatorowo-prostownikowe, które przekształcają trójfazowy prąd przemienny o częstotliwości przemysłowej 50 Hz i napięciu od 15 do 30 kV z krajowego systemu elektroenergetycznego w prąd stały o napięciu nominalnym 3 kV. W latach 1948, 1953 i 1959 PKP zakupiły w trzech wytwórniach zagranicznych kilka przewoźnych podstacji trakcyjnych, których aparatura elektryczna mieściła się w wagonach kolejowych. Były bardzo przydatne w pierwszych latach elektryfikacji kolei. Używano je do końca lat 80. XX wieku.


 

KOLEJ W POLSCE – Pomorska Kolej Metropolitalna

Ryszard Stankiewicz

Otwarcie 1 września pierwszego odcinka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego kolejnictwa od czasów transformacji gospodarczej. Pomijając krótkie linie „lotniskowe” i łącznice jest to pierwsza linia kolejowa zbudowana w Polsce od 28 lat!


 

KOLEJ W ŚWIECIE – Andyjskie tajemnice cz.2

Flip Faliński

Przed miesiącem rozpoczęliśmy podróż do „kolejowego Eldorado” ukrytego w Andach; z Boliwii proponujemy dalszą podróż do Chile, gdzie czekają nas nie mniejsze atrakcje…,


 

WĄSKIE TORY – Wagony spalinowe budowane w WMD Lisewo cz.2

Bogdan Pokropiński

Artykuł kontynuuje cykl poświęcony wagonom motorowym zbudowanym w WMD Lisewo. W poprzednim numerze Świata kolei przedstawiliśmy historię wagonów MBd1-130 (ex MBc1-108, ex ex Mz 108) oraz MBd1-139 (ex MBxd1-156, ex ex Mxz 156). Teraz prezentujemy ostatni z serii wczesnych konstrukcji – wagon MBd1-138 (ex Mxz 157).


 

ABC KOLEI  Bibliografia przepisów i instrukcji z zakresu służby mechanicznej PKP wydanych w latach 1919-2001

Zbigniew Tucholski

Część 2 – Przepisy i instrukcje wydane w latach 1945-2001 (8)


 

WCZORAJ I DZIŚ – Aleksandrów Kujawski

Ryszard Stankiewicz


 

MIEJSKIE TORY – Transport miejski w Japonii cz.1

Marcin Stiasny

Niewiele jest na świecie krajów, w których, gdy na północy szaleją śnieżne zamiecie, to na południu w tym samym czasie dojrzewają pomarańcze. Podobnie niewiele jest krajów, które w komunikacji miejskiej wykorzystują niemal wszystkie możliwe środki transportu spotykane na świecie. Krajem oferującym tak wiele na powierzchni niewiele większej niż Polska jest Japonia.


 

TEST MODELU – Model lokomotywy EU45-205 PKP Cargo firmy Piko

Tomasz Mayer

Z dwumiesięcznym wyprzedzeniem względem planowanego pojawienia się w sprzedaży, bo już w lipcu 2015 roku, trafiły do sklepów miniatury elektrowozu ES 64 F4 – 205 użytkowanego przez naszego największego przewoźnika towarowego – PKP Cargo. Obecnie firma ma do dyspozycji dziesięć lokomotyw tego typu. Jedna jest jej własnością, a pozostałe dziewięć zostało wypożyczonych od zagranicznego właściciela.


 

ORYGINAŁ I MODEL – Modele wagonów „Y” 1 klasy typu 112Ag PKP Intercity S.A. firmy ROBO

Andrzej Etmanowicz

Wagony PKP standardu Y, pomimo iż stanowią najliczniejszą grupę naszego taboru pasażerskiego, nie doczekały się dotąd żadnego opracowania książkowego, chociaż temat ten jest niewątpliwie bardzo ciekawy dla miłośników polskiego taboru. Dlatego przedstawiając pierwsze miniatury H0 wagonów typu 112Ag w aktualnej, firmowej kolorystyce spółki PKP Intercity postaramy się przybliżyć historię tych pojazdów.


 

ŚWIAT MODELI – Lato z wielkością TT

Maciej Wiśniewski

Wielkość TT (1 :120) cieszy się w Polsce nie słabnącym zainteresowaniem. Propagowaniem tej wielkości w kraju od 10 lat zajmuje się Forum TT oraz koła i kluby, które co jakiś czas organizują imprezy modelarskie o zróżnicowanym szczeblu trudności (dla uczestników) i ciekawych walorach modelarskich (dla zwiedzających). Latem 2015 roku odbyło się kilka imprez, a trzy z nich zasługują na szczególną uwagę.


 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

40-lecie Pafawagu

Holenderskie „175”

Wszystko dla dzieci