wrzesień 2015

1strOklaSwiKol_09'15tekst

AKTUALNOŚCI – Elektrowozy PKP Cargo w oryginalnych barwach

Paweł Terczyński

Na polskich torach pojawia się coraz więcej egzemplarzy lokomotyw, reprezentujących charakterystyczny dla określonej serii, dawny wygląd. Spółka PKP Cargo nie pozostaje w tyle za przewoźnikami pasażerskimi, utrzymując w skansenie w Chabówce kilka historycznych pojazdów, a w ostatnich tygodniach sprawiła sympatykom kolei kolejną miłą niespodziankę. Dzięki inicjatywie grona sympatyków kolei, przy wsparciu Centrali Spółki, Zakład Napraw Taboru w Ostrowie Wielkopolskim podjął się zadania przywrócenia oryginalnych cech lokomotywie EU07-195, która jako jedna z ostatnich w Polsce zachowała nie tylko zieloną malaturę, lecz także aluminiowe listwy ozdobne. Lokomotywa, dla której specjalnie dobrano oba odcienie zieleni, została odebrana 29.07.2015 r. i będzie pracować w ruchu towarowym. W ostatnich dniach sierpnia PKP Cargo sprawiło kolejną niespodziankę, przywracając do ruchu nieczynną od pięciu lat maszynę ET22-003 – pierwszy egzemplarz seryjny najliczniejszej polskiej lokomotywy elektrycznej. Wykonawcy ostatniej naprawy udało się, poza malaturą, przywrócić niektóre oryginalne elementy lokomotywy.


 

NOWY TABOR – Lokomotywy typów 18D i 6D1 PKP Intercity

Paweł Terczyński

W 2008 roku park pojazdów trakcyjnych PKP, pozostających dotychczas w posiadaniu PKP Cargo, został podzielony pomiędzy poszczególne spółki, będące ich faktycznymi użytkownikami. Do przewoźników pasażerskich, w większości PKP Intercity, trafiło wówczas około dwustu lokomotyw spalinowych różnych serii. Znaczna dekapitalizacja tego taboru, a z drugiej strony radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na lokomotywy liniowe przyczyniły się do poważnej redukcji ilostanu. W krótkim czasie powstał poważny deficyt pojazdów do obsługi pociągów pospiesznych na liniach niezelektryfikowanych i konieczność ich dzierżawy od innych podmiotów.


 

POLSKIE STACJE – Stacja Skawce

Marek Ćwikła

Stacja Skawce istniała niemal równe 130 lat. W przeciwieństwie jednak do wielu innych stacji i przystanków, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zostały zamknięte, a następnie rozebrane z powodu kryzysu gospodarczego, radykalnego zmniejszenia przewozów kolejowych i związanej z tym likwidacji szeregu linii, przyczyna zakończenia działalności Skawiec była odwrotna. Spowodowała ją działalność inwestycyjna – budowa zapory wodnej na Skawie w Świnnej Porębie.


 

REPORTAŻ – Parada lokomotyw w Międzychodzie

Paweł Winnicki

Ósmego sierpnia na nieczynnej stacji w Międzychodzie odbyła się trzecia edycja imprezy pod nazwą Parada Lokomotyw. Organizatorem był Instytut Promocji i Rozwoju Kolei (oferujący pociągi turystyczne pod marką Turystyka Kolejowa – Turkol.pl), spółki kolejowe oraz Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia. Oprócz parady lokomotyw atrakcją była możliwość przejazdu lokalnymi pociągami.


 

REPORTAŻ – Parowozjada 2015

Flip Faliński

W dniach 22-23 sierpnia 2015 r. w Chabówce miała miejsce jedenasta już z kolei Parowozjada, która od 2005 roku wpisała się w kalendarz corocznych imprez kolejowych. Wydarzenie zyskało rangę największego festynu kolejowego w kraju, organizowanego jako zamknięcie cyklu imprez Lato z Parowozami przygotowywanych przez PKP Cargo.


 

KOLEJ W ŚWIECIE – Andyjskie tajemnice cz.1

Flip Faliński

Zacienione doliny boliwijskich i peruwiańskich Andów kryją w sobie niejedną zagadkę, również z dziedziny kolejnictwa. Nie spotka się tutaj nowoczesnych, zelektryfikowanych szlaków – większość stacji może jedynie wspominać swoją dawną wielkość. Jednak dla miłośników z zapędem archeologicznym to tutaj kryje się legendarne kolejowe Eldorado – pełne egzotycznych, nieodkrytych jeszcze konstrukcji, niepilnowanych przez nikogo dziewiętnastowiecznych parowozów… A wszystko to na wysokości nawet pięciu tysięcy metrów nad poziomem morza.


 

ZAPOMNIANE LINIE – Dziekanów Mijanka – Matcze

Sławomir Fedorowicz

Wąskotorowa linia nr 2008 Dziekanów Mijanka – Matcze jest jednym z przykładów linii kolejowych, których torowisko po rozbiórce nawierzchni dokładnie zaorano i nigdy nie będzie możliwe jej piesze przejście na podstawie wyszukiwania śladów terenowych. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy poprowadzi nas dokładnie wcześniej wyznaczoną trasą jakieś zaawansowane urządzenie gps. Współrzędne do takiego urządzenia trzeba jednak wpisywać ręcznie, co przy długich liniach kolejowych jest zajęciem bardzo trudnym. Tak samo trudnym, jak wędrówka po polach w czasie dojrzewania ziemiopłodów. Pozostaje się obejść smakiem i odwiedzić dawne przejazdy drogowe i oczywiście niegdysiejsze punkty handlowe.


 

WĄSKIE TORY – 120 lat Wyrzyskich Kolei Powiatowych

Paweł Korcz

W dniach 25–28 czerwca br. na Wyrzyskiej Kolei Powiatowej odbyły się obchody 120-lecia istnienia kolejki połączone z V Zlotem Miłośników Kolei Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Pile oraz gminy: Białośliwie, Łobżenica, Wysoka i Wyrzysk. Funkcję partnera, a zarazem podmiotu uruchamiającego wszystkie pociągi pełniło Towarzystwo Wyrzyska Kolej Powiatowa. Aby pociągi mogły dotrzeć do Łobżenicy, członkowie TWKP przez dwa miesiące pracowali przy odbudowie torów między Kijaszkowem a Kruszkami. W sumie udało się odtworzyć skradzione wcześniej odcinki toru o łącznej długości 900 metrów.


 

WĄSKIE TORY – Wagony spalinowe budowane w WMD Lisewo cz.1

Bogdan Pokropiński

W 1957 roku Gdańskie Koleje Dojazdowe posiadały sieć torów szerokości 750 mm o łącznej długości 214 km. Z tego na tzw. Żuławy Gdańskie (leżące na lewym brzegu Wisły) przypadało 55 km linii, natomiast na Żuławy Elbląskie (na prawym brzegu Wisły) przypadało aż 159 km linii. W tym czasie dysponowano na tych kolejach zaledwie czterema wagonami spalinowymi przedwojennej budowy (konstrukcji Ebermanna), do których wmontowano zespoły napędowe od samochodu ciężarowego Star 20. Żeby wyeliminować z obsługi ruchu pasażerskiego parowozy, należałoby wprowadzić do eksploatacji jeszcze co najmniej cztery lub pięć wagonów spalinowych. Były one zamawiane przez Centralny Zarząd Kolei Dojazdowych w Warszawie, ale krajowy przemysł nie mógł takiego zamówienia szybko zrealizować. Jednak na kolejach gdańskich działały dosyć dobrze wyposażone warsztaty naprawcze taboru, a przy nich – zarówno w Lisewie, jak i Nowym Dworze Gdańskim – prężnie działające komórki racjonalizatorskie.


 

ABC KOLEI  Bibliografia przepisów i instrukcji z zakresu służby mechanicznej PKP wydanych w latach 1919-2001

Zbigniew Tucholski

Część 2 – Przepisy i instrukcje wydane w latach 1945-2001 (7)


 

WCZORAJ I DZIŚ – Gliwice Trynek

Rafał Ziemka


 

MIEJSKIE TORY – Dawna zajezdnia tramwajowa nr VI „Dąbie” we Wrocławiu

Tomasz Sielicki, Tomasz Paszko, Tomasz Korycki

Powstawała razem ze słynną na całym świecie Halą Stulecia i tak samo jak ona stanowiła prestiżową miejską inwestycję w okresie największego rozkwitu rodzącej się nadodrzańskiej metropolii. Jako zakład eksploatacji tramwajów funkcjonowała przez niemal okrągły wiek. Ominęły ją zniszczenia wojenne, dlatego do dziś zachowała wiele oryginalnych elementów infrastruktury, stanowiąc wyjątkowy przykład architektury komunikacyjnej. Od wiosny ubiegłego roku nie działa już jako zajezdnia, a jej przyszłość jak na razie nie jest jasna.


 

TEST MODELU – Model lokomotywy elektrycznej EU43-006 firmy Roco

Tomasz Mayer

Austriacka firma Roco w czerwcu bieżącego roku wprowadziła do produkcji model lokomotywy EU43-006 w malowaniu PKP Cargo, nazywanym przez polskich miłośników kolei „ekologicznym”. Wcześniej, bo w roku 2011, włoska firma A.C.M.E. miała w swojej ofercie także model tego typu lokomotywy z podobnym, lecz nie identycznym malowaniem, z numerem 001 (nr kat. 60239). Jeszcze wcześniej, bo w roku 2009 włoski producent oferował także model elektrowozu EU43-005, lecz w barwach fabrycznych z naniesionym na bokach pudła dużym białym logiem PKP Cargo (nr kat. 60097), co było zgodne z oryginałem w pierwszych miesiącach eksploatacji lokomotyw przez polskiego przewoźnika. Dlatego też model firmy Roco jest już trzecim numerem z parku sześciu lokomotyw serii EU43 typu TRAXX spotykanych na naszych torach.


 

ORYGINAŁ I MODEL – Modele wagonów towarowych krytych budowy normalnej typu 401Ka

Andrzej Etmanowicz


 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Białowieska, Rogowska, Śmigielska, Żuławska

Klubowy jubileusz