wrzesień 2014

Sk-09-14-light

AKTUALNOŚCIRYBAK – więcej niż pociąg sezonowy
Remigiusz Grochowiak
Dobiegł końca pierwszy sezon kursowania pociągu sezonowego Rybak z Poznania Głównego do Międzychodu i Sierakowa. Pociąg został uruchomiony przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei we współpracy z Urzędem Woj. Wielkopolskiego, lokalnymi samorządami i PKP PLK. Twórcy pociągu postawili sobie za cel stworzenie niepowtarzalnego produktu turystycznego. W każdą niedzielę oferowali pasażerom dodatkowe atrakcje i niespodzianki. Kulminacją projektu była II Parada Lokomotyw w Międzychodzie. Jedyny sezonowy pociąg w Wielkopolsce w 2014 roku okazał się strzałem w dziesiątkę.

NOWY TABORLokomotywa spalinowa serii ST48
Paweł Terczyński

HISTORIA KOLEIKolejowy ruch pasażerski na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej – tereny włączone do Rzeszy
Andrzej Massel

WĄSKIE TORYWagony motorowe Gnieźnieńskiej Kolei Powiatowej
Część 2 – wagony nr 3
Bogdan Pokropiński

WCZORAJ I DZIŚ Poznań Główny
Filip Karoński

Artykuł sponsorowany –  Model lokomotywy elektrycznej EU07 typu 303E firmy Schlesienmodelle

KOLEJ W ŚWIECIEElektrowozy serii CC 6500 i CC 21000 kolei SNCF cz.1
Jean-Paul Gielnik, Ryszard Rusak
W historii rozwoju kolei na świecie były tylko dwie konstrukcje lokomotyw elektrycznych, które zmieniły jej bieg. Obie bardzo podobne do siebie pod względem technicznym, a jednocześnie całkowicie odmienne w swej harmonii i elegancji. Ta pierwsza, opisywana już na naszych łamach (ŚK 10/2001), to niemiecki elektrowóz serii 103, o pięknych opływowych kształtach. Druga to francuskie maszyny serii CC 6500 i CC 21000 – równie piękne i kto wie, czy nie bardziej urzekające swym kanciastym kształtem pudła. Obie miały jedną wspólną cechę – rozpoczęły erę pociągów poruszających się z prędkością 200 km/h, a ich przeznaczeniem była obsługa najbardziej luksusowych pociągów w historii kolei – słynnych Trans Europ Expressów.

MIEJSKIE TORYRozwój komunikacji tramwajowej w Stanach Zjednoczonych cz.2
Jakub Halor
U progu lat 20. XX wieku złota era tramwaju elektrycznego zdawała się nie mieć końca, a firmy tramwajowe wypłacały akcjonariuszom wysokie dywidendy. Tymczasem dla kwitnącego rynku miejskiej komunikacji zbiorowej rodził się konkurent, którego istnienia kompanie elektryczne zbyt długo sobie nie uświadamiały, bagatelizując jego znaczenie. Samochód, wciąż bardzo zawodny i poruszający się hałaśliwie w kłębach spalin, uznawany był za zabawkę dostępną jedynie dla bogaczy, na którą moda wkrótce przeminie.

REPORTAŻWoodstockowe Regio 2014
Paweł Terczyński
Z okazji odbywającego się w Kostrzynie Przystanku Woodstok tradycyjnie już zorganizowano pociągi dodatkowe z różnych rejonów kraju, obsługiwane zespołami EN57. W okresie 27.07-03.08 na odcinku Kostrzyn – Krzyż wprowadzono również składy wagonowe i wydłużono ich czas jazdy.

ORYGINAŁ I MODELModele wagonów pocztowych PKP typu P-VII firmy Trains’ Models Factory
Andrzej Etmanowicz

NOWOŚCIModel wagonu cysterny typu 456R do przewozu gazów skroplonych w oznakowaniu Petrochemii Płock/ORLEN
Andrzej Etmanowicz , Krzysztof Koj

WARSZTATModel manewrowej lokomotywy spalinowej SM03 cz.2
Tomasz Florczak
W pierwszej części artykułu opisana została większość czynności koniecznych do wykonania przed malowaniem modelu. Druga część skupia się na malowaniu i ostatecznym wykończeniu lokomotywy.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Koleje wąskotorowe w Polsce
Historia polskiej fotografii