wrzesień 2012

Sk-09-12-m

AKTUALNOŚCI –  Co dalej z projektem Kolei Dużych Prędkości?
Zbigniew Szafrański
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Samorządowcy, którzy liczyli na rozwój regionów połączonych nową linią o jakości usług przewozowych dotąd nie spotykanej. Podróżni, spośród których wielu nie satysfakcjonuje obiecane 3,5 godziny z Warszawy do Wrocławia, bo chcieliby jechać dalej i niekoniecznie długo. Młodzi kandydaci i adepci sztuki kolejowej, dla których technologia KDP to kuszące wejście polskich kolei w XXI wiek. Miłośnicy i sympatycy kolei, ze zgrozą obserwujący obsługę połączeń dalekobieżnych 30-letnimi ezetami EN57.

NOWY TABOR – Nowe zespoły trakcyjne WKD serii EN97
Paweł Terczyński
Po czterdziestu latach Warszawska Kolej Dojazdowa po raz drugi w swojej 85-letniej historii doczekała się kompleksowego odmłodzenia posiadanego taboru. Wysłużone EN94 z Pafawagu stopniowo zastępują nowe jednostki typu 33WE wyprodukowane w Pesie.

KOLEJ W POLSCE – Wagony osobowe typu Görlitz 90 na PKP
Andrzej Etmanowicz
Cz.3 Wagony z klimatyzacją 2 klasy z przedziałem barowym

HISTORIA KOLEI – Kolej Stoczni Szczecińskiej
Ryszard Burzykowski
Mieszkańcy Szczecina 7 marca 2009 roku ostatni raz uczestniczyli w otwartym, uroczystym wodowaniu pełnomorskiego statku. Z pochylni Odra spłynął kontenerowiec dla armatora z Władywostoku. Dla wielu był to pogrzeb stoczni, która była wizytówką eksportową miasta i regionu. Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego poświęcono mnóstwo publikacji prasowych, wydano kilkanaście książek, nikt jednak nie poświęcił uwagi kolei, bez której praktycznie stocznia nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Ta publikacja powinna wypełnić brakującą lukę w historiografii najsłynniejszej szczecińskiej stoczni.

ZAPOMNIANE LINIE – Jabłonowo Pomorskie – Prabuty
Marcin Przegiętka
Linia kolejowa Jabłonowo Pomorskie – Prabuty o długości 48,9 km powstała pod koniec XIX wieku. Została otwarta w październiku 1899 roku. Połączyła ona Prabuty, stację Kolei Malborsko-Mławskiej z Jabłonowem Pomorskim na linii Toruń – Wystruć. Dwa i pół miesiąca później położone na linii Kisielice stały się stacją węzłową.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu V 160 kolei DB cz.2
Ryszard Rusak
Zgodnie z zamówieniem wszystkie maszyny serii V 160 były wyposażone w kotły ogrzewania parowego, jednak wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej w 1964 roku musiano zrewidować ich plany konstrukcyjne. W 1958 roku na kolejach niemieckich DB pojawiły się pierwsze prototypy wagonów pasażerskich tzw. n-Type, znanych bardziej jakoSilberling, które od roku 1959 produkowano seryjnie. Ta nowoczesna generacja wagonów nie posiadała już ogrzewania parowego i aby można je było doczepiać do lokomotyw spalinowych, należało te ostatnie przystosować do ogrzewania elektrycznego. Na początku 1964 roku zamówione zostały opracowania dwóch takich pojazdów.

WĄSKIE TORY  – Bydgoska Mała Kolejka
Michał Jankowski
Mało kto dziś wie, że Bydgoszcz posiadała kiedyś długo i świetnie prosperującą linię kolei wąskotorowej, a ulicą Grunwaldzką, obok konnych zaprzęgów, samochodów i pieszych, podążały również składy małej kolejki, pieszczotliwie wówczas nazywanej „Ciuchcią”. Funkcjonowała jako Bydgoska Kolej Dojazdowa lub Bydgoska Kolej Powiatowa. Głośno sapiąc i wyrzucając kłęby dymu regularnie pokonywała trasę z Bydgoszczy do Koronowa oraz innych okolicznych miejscowości na północ od miasta, szybko zyskując sobie uznanie i sympatię bydgoszczan.

WĄSKIE TORY  – „Klasą” do Wierzchucina
Marek Malczewski

WĄSKIE TORY  – Nostalgia za parą ‘1992
Marek Malczewski
Podróż w nieznane

KATASTROFY – Warszawa Włochy 1900
Filip Karoński
Ponad 110 lat temu, w pogodne lipcowe przedpołudnie na dwutorowej linii na przedmieściach Warszawy jeden pociąg niespodziewanie wjechał w bok drugiego, nadjeżdżającego z przeciwka. Czy to człowiek popełnił błąd, zawiniła technika czy też może był to zwyczajny pech? Wszak wydarzenie miało miejsce w piątek, trzynastego lipca 1900 roku.

REPORTAŻ – Koniec kolei w Połczynie Zdroju?
Filip Karoński
Kiedyś do każdego uzdrowiska można było dojechać koleją. Sfera usług publicznych w naszym kraju stale się jednak zawęża i dziś pozostało już tylko 10 czynnych stacji i przystanków kolejowych z określeniem „Zdrój” w nazwie. Czy pożar dworca w Połczynie Zdroju oznacza koniec kolei w tej miejscowości?

MIEJSKIE TORY – Wagony typu „Bochum” cz.1
Maciej Kucharski

ORYGINAŁ I MODEL –  Wagon restauracyjny serii WRkmz858 DB pociągu EN Jan Kiepura
Andrzej Etmanowicz

WARSZTAT – Modele wąskotorowych kolei zakładowych
Roman Kozak
Koleje wąskotorowe przez lata były podstawowym środkiem transportu wewnętrznego w wielu zakładach przemysłowych. Można je było spotkać w cukrowniach, cegielniach czy kopalniach torfu. Odwzorowanie tych kolejek w miniaturze wcale nie jest takie proste z powodu ograniczonej oferty producentów. Modele kolejek wąskotorowych produkuje od lat jedynie firma Roco. Alternatywą pozostają miniatury wytwarzane przez producentów małoseryjnych.

TEST MODELU – Lokomotywa manewrowa serii SM42
Arkadiusz Lubka
Zapowiadany już kilka lat temu i niecierpliwie wyczekiwany przez polskich kolekcjonerów wielkoseryjny model popularnej « stonki » właśnie trafia do sklepów. Oczekiwaniu na ten model towarzyszyły liczne spekulacje dotyczące standardu jego wykonania i związane z tym obawy. Czarny scenariusz się nie sprawdził i rodzimi hobbyści otrzymali pełnowartościowy model.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
„Modernizacja Taboru Szynowego”
Koleje wąskotorowe w Polsce