wrzesień 2010

9-2010

 

LISTY CZYTELNIKÓW
Autor:
Jaka przyszłość „Szlaku Papieskiego”?

AKTUALNOŚCI – Wielkopolski Park Techniki i Kultury w Gnieźnie – szansa na nowe muzeum kolejowe w Polsce?
Autor: Marek Ciesielski
Dwie hale wachlarzowe lokomotywowni w Gnieźnie od ponad roku stoją puste, w użytkowaniu pozostaje tylko budynek wagonowni. Udało się jednak zapobiec sprzedaży terenu z przeznaczeniem na centrum handlowe. Zespół budynków lokomotywowni został wpisany do rejestru zabytków, przed demontażem uchroniono także tokarkę kołową i dźwig portalowy. Rozpędu nabiera kampania społeczna mająca doprowadzić do powstania na terenie byłej lokomotywowni muzeum techniki łączącego w sobie również elementy centrum kultury.

POLSKIE STACJE – Dworzec Dolnośląsko-Marchijski we Wrocławiu
Autor: Michał Jerczyński
Plac Berliński we Wrocławiu – z trzema dworcami czołowymi odrębnych przedsiębiorstw kolejowych, stanowił unikalne w skali naszego kraju założenie komunikacyjno-urbanistyczne. Na łamach ŚK szczegółowo opisany został najmniej znany z tych trzech obiektów – Dworzec Miejski Kolei Prawego Brzegu Odry. Teraz prezentujemy dzieje „zapomnianego dworca” – ginącego na naszych oczach Dworca Dolnośląsko-Marchijskiego.

NASZ PORTRET – Podbijarki drogowe typu PD-90 Sfindex
Autor: Bartosz Łoziński, Zbigniew Tucholski
Prace związane z ręcznym podbijaniem torów były bardzo uciążliwe i wymagały zatrudnienia znacznej liczby robotników torowych na działkach drogowych. Podkłady i podrozjezdnice od zarania kolei podbijano ręcznymi podbijakami. Narzędzia te w zależności od stosowanej podsypki były drewniane, okute blachą – do pobijania torów ułożonych na żwirze i piasku (było to powszechne na kolejach imperium rosyjskiego) oraz stalowe – przeznaczone do podbijania torów ułożonych na podsypce z tłucznia i klińca. Pierwsze prace związane z mechanizacją pobijania toru kolejowego za pomocą prymitywnych urządzeń mechanicznych z napędem pneumatycznym prowadzono na PKP już w latach 30. XX wieku.

KOLEJ W ŚWIECIE – 100 lat kolei Bernina cz.1
Autor: Ryszard Rusak
W roku bieżącym przypada setna rocznica uruchomienia kolei Berninabahn. To część sieci szwajcarskiej wąskotorowej kolei Rhätische Bahn (RhB) o prześwicie toru 1000 mm. Na trasie biegnącej pośród alpejskich szczytów znajduje się 196 mostów i wiaduktów oraz 55 tuneli i galerii. Wyjeżdżając ze szwajcarskiej doliny Engadin pociąg wije się niczym wąż przez nagie skały i śniegi leżące czasami nawet w lipcu, pośród wielu lodowców, i ponownie zjeżdża do doliny Veltlin, ale już w słonecznej Italii. Podróż tą koleją to ogromne przeżycie zapierające dech w piersiach o każdej porze roku. Kolej Bernina jest do dzisiaj najwyżej położoną koleją adhezyjną Europy. Jest wspaniałym dziełem techniki, budowniczych i konstruktorów i dzięki swemu niepowtarzalnemu urokowi przyciąga rzesze turystów.

REPORTAŻ – Ostatni raz do Góry Śląskiej. Może nie ostatni do Miejskiej Górki.
Autor: KSK Wrocław, Jacek Jerczyński

WĄSKIE TORY – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 1000 mm
Autor: Bogdan Pokropiński
Parowóz przemysłowy W6A Bielszowice

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w europejskiej części Rosji cz.1
Autor: Tomasz Gieżyński, Piotr Tomasik
Na ziemiach byłego ZSRR znajduje się blisko połowa czynnych sieci tramwajowych i trzy czwarte trolejbusowych. Większa część z nich znalazła się na terenie Rosji. Dziś z tego tramwajowego imperium oglądamy coraz smętniejsze resztki. W większości miast komunikacja tramwajowa znacznie podupadła, w niektórych została całkowicie zlikwidowana. Udajemy się więc tam, gdzie jeszcze można przejechać się tramwajem, choćby miał to być nawet rozklekotany KTM-5.

MAKIETA – Model peronu cz.2
Autor: Leszek Lewiński
W poprzednim ŚK została przedstawiona propozycja wykonania modeli najprostszych peronów niskich, w oryginale występujących z reguły na mniejszych stacjach i przystankach osobowych, które w ostatnim czasie nie były poddawane zabiegom modernizacyjnym. Nadeszła więc pora na omówienie nowszych konstrukcji peronów.

WARSZTAT – II Ogólnopolskie Rodzinne Warsztaty Modelarskie Świat Małej Kolei (16-22.07.2010)
Autor: Leszek Lewiński

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagon z miejscami do leżenia typu 59-91.2 kolei ŐBB

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
„Peemka Wspaniała” Przetransportowano drezyną 150 lat pierwszego polskiego znaczka Wydarzyło się 30 lat temu.