wrzesień 2009

sk-09-09

 

AKTUALNOŚCI – Pierwsze wagony sterownicze produkcji PESA Bydgoszcz
Autor: Paweł Terczyński
W sierpniu 2009 r. nastąpiło oficjalne przekazanie do eksploatacji pięciu nowych sterowniczych wagonów doczepnych serii SA123. Pojazdy zostały dostarczone dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Noszą oznaczenie typu 401M.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Nasielsk
Autor: Jacek Rutkowski
Stalowy szlak pojawił się na obecnej stacji w Nasielsku, a właściwie w miejscowości Pieścirogi, już w 1877 roku, gdy Kolej Nadwiślańska rozpoczęła tu swą działalność wraz z uruchomieniem linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Mławą. Jednak historia tutejszej parowozowni nie może poszczycić się podobnie długim rodowodem. Jej geneza jest związana dopiero z okresem drugiej wojny światowej, gdy wzmożone potrzeby transportowe okupanta zadecydowały o budowie lokomotywowni i niezbędnych urządzeń trakcyjnych.

HISTORIA KOLEI – 100 lat Kolei Doliny Bobru
Autor: Michał Woźniak
Kolej Doliny Bobru połączyła w 1909 roku Lwówek Śląski z Jelenią Górą. Była to jedna z ostatnich powstałych w Sudetach linii kolejowych, a dzisiaj należy ją niewątpliwie uznać za jedną z najatrakcyjniejszych krajobrazowo spośród wszystkich wciąż czynnych tras na Dolnym Śląsku. Pomimo wysokich walorów turystycznych przez wiele lat jej funkcjonowanie wisiało na przysłowiowym włosku. Dzisiaj wydaje się, że niebezpieczeństwo to na dłuższy czas zostało zażegnane.

ZAPOMNIANE LINIE – Śmigielskie Koleje Powiatowe: odcinki Rakoniewice Wąsk. – Wielichowo i Stare Bojanowo – Krzywiń
Autor: Sławomir Fedorowicz
Śmigielska Kolej Wąskotorowa, pierwsza w Wielkopolsce linia o prześwicie toru 1000 mm, uruchomiona w latach 1900-1901 i 1910, funkcjonuje do dzisiaj, ale nie na całej swej pierwotnej długości. Zaledwie pięć lat po otwarciu rozebrano odcinek Łubnica – Ujazd I, a później również Wielichowo – Łubnica. Odcinek Rakoniewice Wąsk. – Wielichowo został zamknięty w 1973 r., szlak Zgliniec – Krzywiń w 1979 r. a na odcinku Stare Bojanowo – Zgliniec przewozy wstrzymano w 1990 r. Rozebrano go w trzy lata później.

KOLEJ W ŚWIECIE – Kolejami zębatymi na górę Rigi
Autor: Ryszard Rusak
Góra Rigi wznosząca się nad taflą Jeziora Czterech Kantonów od stuleci należy do najbardziej popularnych miejsc w Szwajcarii. Już w połowie XIX wieku po jej łagodnych zboczach dziesiątki tysięcy turystów wspinały się na szczyt, by podziwiać roztaczające się stąd wspaniałe widoki. W 1860 roku znany szwajcarski architekt i jednocześnie organizator wycieczek turystycznych planował tu nawet budowę kolei linowej napędzanej balonami wypełnionymi gorącym powietrzem. Pomysł pozostał na papierze, ale kilka lat później urzeczywistnił się projekt kolei zębatej na szczyt Rigi.

WĄSKIE TORY – Wąskotorowa kolej technologiczna zakładów Norblina w Warszawie
Autor: Zbigniew Tucholski, Jacek Fink-Finowicki
Rys historyczny i zagadnienia konserwatorskie

REPORTAŻ – „Gagarinem” po Borach Tucholskich
Autor: Paweł Korcz
Grodziska Kolej Drezynowa, niewielkie stowarzyszenie zajmujące się na co dzień ratowaniem linii Grodzisk Wlkp. – Kościan, zorganizowało drugą imprezę kolejową na wysokim poziomie. Skład pociągu – cztery wagony piętrowe, dostosowany był do potrzeb fotografików. Trasę podróży wytyczono przez malownicze linie Borów Tucholskich.

ALBUM STACJI – Białośliwie
Autor: Paweł Korcz
Stacja Białośliwie znalazła się na pierwszym odcinku Kolei Wschodniej z Berlina do Królewca otwartym w 1851 roku. Początkowo trasa ta była jednotorowa, drugi tor oddano w 1889 r. Powstał jednak nowy odcinek linii między Piłą a Tczewem, który skrócił całą linię a zarazem spowodował, że stacja Białośliwie znalazła się poza głównym ciągiem komunikacyjnym łączącym Berlin z Prusami Wschodnimi.

ABC KOLEI – Bibliografia przepisów i instrukcji kolejowych PKP z zakresu służby kolei wąskotorowych (dojazdowych) zatwierdzonych i wydanych drukiem w latach 1921 – 2000 cz.5
Autor: Zbigniew Tucholski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Stare listy – bezcenne dokumenty

MIEJSKIE TORY – Plany rozwoju sieci tramwajowych w Polsce cz.1
Autor: Marcin Rutkowski
Akcesja Polski do Unii Europejskiej w roku 2004 otworzyła szerokie możliwości współfinansowania ze środków funduszy strukturalnych wielu inwestycji infrastrukturalnych, w tym także inwestycji w obszarze transportu publicznego. Bez wątpienia potrzeb inwestycyjnych w zakresie rozbudowy sieci komunikacji publicznej jest więcej niż możliwości ich współfinansowania przez UE, niemniej jednak na przykładzie wszystkich polskich miast posiadających sieci tramwajowe wyraźnie widać, że środki funduszy strukturalnych w znaczącym stopniu przyczynią się do ich rozbudowy i modernizacji.

MAKIETA – Stacja Pawłowo
Autor: Leszek Lewiński
Polska Makieta Modułowa rozrasta się, budowane są jej nowe segmenty. Powstają zarówno fragmenty szlaków kolejowych, jak i układy stacyjne. Budowa stacji, nawet niewielkiej, jest dla modelarza poważnym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku, gdy ma to być realistycznie odzwierciedlenie rzeczywistości, a nie tylko układ torowo-rozjazdowy na „gołej” desce.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele.
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagon serii Bmz 21-91 0 standardu Z1 kolei MÁV

WARSZTAT – Model wagonu typu 418V – dumpcar
Autor: Roman Kozak
Od wielu lat na rynku modelarskim pojawiają się oferty modeli wykonanych technologią żywicznych odlewów. Dość szybki rozwój tej technologii sprawił, że mamy coraz więcej interesujących ofert również dla modelarzy kolejowych. Są to przeważnie odlewy pudeł wagonów i lokomotyw, które składa, maluje i oznacza sam twórca odlewu lub oferuje tak zwane „kity”, czyli zestawy części do samodzielnego sklejania. Zakup takiego zestawu pozwala na indywidualne podejście do budowy modelu, można bowiem poprawić lub uzupełnić jego wygląd zgodnie z własną koncepcją.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka