wrzesień 2008

sk-09-08

AKTUALNOŚCI - Pchanie w tunelu
Autor: Paweł Terczyński
Pchanie w tunelu, czyli o nowych wagonach „push-pull” zakupionych dla Kolei Mazowieckich, do których przewoźnik kolejowy nie posiada odpowiednich lokomotyw oraz o warszawskim tunelu średnicowym, w którym nowe wagony się nie mieszczą, bo wykonując jego remont nie zadbano o zachowanie skrajni dopuszczającej kursowanie wagonów piętrowych.

KOLEJ W POLSCE – Wagony i zespoły spalinowe w obsłudze ruchu regionalnego na PKP
Autor: Paweł Terczyński
20 lat temu, w 1988 roku w Zakładach Kolzam w Raciborzu powstał pierwszy autobus szynowy. Rocznica jest dobrą okazją, by ocenić jaka jest dzisiejsza kondycja tych pojazdów na PKP i czy rzeczywiście mogą one uratować kolejowe przewozy lokalne.

HISTORIA KOLEI – Historia linii Kętrzyn – Węgorzewo
Autor: Roman Witkowski
Dziwne i wręcz niezrozumiałe są losy niektórych linii kolejowych. Przeżywały swoje wzloty i upadki, ulegały modernizacji i nagle z drugorzędnych stawały się liniami głównymi, to znów padały pastwą barbarzyńców, którzy je likwidowali. Z tymi liniami związane są nieraz różne tajemnice, które jeszcze dziś trudno rozwiązać. Pełną gamę tych właściwości na pewno reprezentuje linia Kętrzyn – Węgorzewo.

ZAPOMNIANE LINIE – Góra Śląska – Krzelów cz.2. Odcinek Chobienia – Krzelów
Autor: Sławomir Fedorowicz
W poprzednim odcinku wędrówki zapomnianym szlakiem zlikwidowanej Kolejki Górowskiej dotarliśmy do stacji Chobienia, położonej po przeciwnej stronie Odry niż miasteczko o tej samej nazwie, do którego można było dostać się promem. Kolejny odcinek trasy prowadzi w kierunku węzłowej stacji Krzelów, położonej na prywatnej Kolei Legnicko-Rawickiej.

KOLEJ W ŚWIECIE – Podróż do Tybetu
Autor: Bogdan Waga
Część 1. Moskwa – Xi’an

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich cz.5
Autor: Roman Witkowski
W kolejnym odcinku cyklu – powojenne dzieje linii nadmorskiej i lewobrzeżnej części tego systemu kolejowego.

ALBUM STACJI – Nowa Ruda Słupiec
Autor: Paweł Korcz
Nowa Ruda Słupiec to urokliwa stacyjka powstała wraz z budową jednej z ciekawszych linii kolejowych na ziemiach polskich z Dzierżoniowa do Ścinawki Średniej i dalej do Radkowa, znanej bardziej jako Kolej Sowiogórska.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Most Kierbedzia. Kolej w Oleśnicy. Zajączkowo Tczewskie. Świat zabawek.

MIEJSKIE TORY – Sto lat miejskiej komunikacji zbiorowej w Olsztynie
Autor: Jan Wojcieszak
Początki rozwoju przemysłowego miasta związane są z budową kolei żelaznej w XIX wieku. Pierwszy pociąg dotarł tu w 1872 roku. Kiedy Olsztyn został stolicą rejencji w Prusach Wschodnich w 1905 roku, miejskie władze pruskie dostrzegły, że dalszy rozwój miasta może pobudzić tramwaj elektryczny. Dodatkowo miał on sprzyjać osiedlaniu się w mieście Niemców, a to oznaczało szybszą germanizację tego regionu.

WARSZTAT – Rodzinne warsztaty Świata Małej Kolei w Zabrodziu
Autor: Jacek Świderski , Leszek Lewiński
W dniach 12-13 lipca w Zabrodziu, niedaleko Wyszkowa koło Warszawy, odbyły się warsztaty modelarskie połączone z zabawą w kolej na zestawionych segmentach Polskiej Makiety Modułowej (PMM) w wielkości H0.

ORYGINAŁ I MODEL – Modele dwuosiowych „boczniaków” PKP pochodzenia saksońskiego
Autor: Andrzej Etmanowicz
W ostatnich kilku latach nastąpił prawdziwy „wysyp” modeli polskich wagonów osobowych i towarowych zarówno w wielkości H0, jak i TT. Pojawiły się również modele lokomotyw w oznakowaniu PKP a także prywatnych operatorów. Jedną z ostatnich inicjatyw w tym kierunku jest pojawienie się rodziny pięknych modeli dwuosiowych, nieprzechodnich wagonów osobowych (tzw. „boczniaków”) pochodzenia saksońskiego w oznakowaniu PKP.

KATALOG MODELI – Wagon 1 kl. BWE
Autor: Arkadiusz Lubka
Pierwsze nowoczesne wagony 1 klasy, serii Avmh(z)111 rozpoczęły służbę w 1962 roku w składzie flagowego pociągu Deutsche Bundesbahn. Podlegały one późniejszym modyfikacjom, dzięki którym podniesiona została prędkość eksploatacyjna. Model w skali H0.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości