wrzesień 2006

SK-09-06

AKTUALNOŚCI – Inwestycje kolejowe w latach 2007-2013
Autor: j.r.,t.d.
Po miesiącach dyskusji ukazał się w sierpniu dokument rządowy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który określa kierunki inwestycji w infrastrukturę transportową na lata 2007-2013 z wykorzystaniem środków unijnych.

REPORTAŻ – Parowozjada w Chabówce
Autor: Maciej Panasiewicz
Parowozowy Show w Chabówce zorganizowany latem, wzorem Wolsztyna ma się stać cykliczną imprezą hobbystyczno-kolejową. Ciekawy program i dobrze przeprowadzona kampania informacyjna zaowocowały dużą frekwencją.

NASZ PORTRET – Elektryczny zespół trakcyjny EN61-001
Autor: Paweł Terczyński
Pod koniec 2005 roku dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej dostarczono sześć jednostek typu 14WE. Siódma jednostka tego typu obsługuje kolejowy „szlak papieski”, na trasie Kraków – Wadowice – Kraków. Została oznakowana jako EN61-001.

KOLEJ W POLSCE – Grabowska „toczka”
Autor: Roman Dziergwa
Pierwsze informacje o planowanej trasie kolei żelaznej z Ostrzeszowa do Grabowa i Namysłaków można znaleźć w dokumentach z końca XIX wieku. Otwarcie linii nastąpiło w 1910 roku. Dalszy jej rozwój przekreśliły wojny światowe, rozwój motoryzacji oraz samobójcza polityka PKP „wygaszania popytu”. Trasę zamknięto dla ruchu pasażerskiego w roku 1988, a dla towarowego – w 1999 r. Nadzieję budzą jednak pojawiające się informacje o przywróceniu linii do eksploatacji przez niezależnego przewoźnika.

WSPOMNIENIA – Wokół Strzelina
Autor: Michał Jerczyński
Koleje wąskotorowe, a do lat 1945-47 również normalnotorowe koleje prywatne i samorządowe, tworzyły autonomiczny świat „małej kolei”, współistniejący obok wielkiej sieci państwowych szlaków. Ta odrębność utrzymała się do lat 90. a jedną z bram prowadzących do tej krainy lokalnych kolejek był Strzelin.

WCZORAJ I DZIŚ – Połczyn Zdrój
Autor: Michał Jerczyński
Mieszkańcy Połczyna zaczęli korzystać z dobrodziejstw kolei żelaznej w 1897 roku. Kiedy Połczyn został podniesiony do rangi uzdrowiska, codziennie przyjeżdżało tu i odjeżdżało do dwudziestukilku pociągów lokalnych. Lata 90. to ograniczanie przewozów pasażerskich, które zakończyły się ostatecznie wraz ze śmiercią techniczną linii.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje w górach Harzu cz.2
Autor: Jakub Halor
Harzquerbahn i Brockenbahn

ZAPOMNIANE LINIE – Olecka Kolej Wąskotorowa cz.2
Autor: Andrzej Olesiak
W numerze 11/05 Świata kolei proponowaliśmy wycieczkę śladami rozebranych torów do Świętajna. Tym razem trasa wyprawy prowadzi na północ do Garbasu, odcinkiem o równie ciekawej architekturze kolejowej.

WĄSKIE TORY – Wieluńska Kolej Wąskotorowa – wojenne początki
Autor: J. Książek, T. Suchorolski, A. Tajchert
Początki kolei wąskotorowych w tym rejonie to rok 1896. Zbudowano wówczas linię z Olesna do Gorzowa Śl. wraz z przedłużeniem do granicy z zaborem rosyjskim. Po rosyjskiej stronie granicy linie kolejowe nie powstawały na skutek stanowiska władz carskich blokujących inwestycje komunikacyjne ze względów strategicznych. Sytuacja zmieniła się w następstwie działań I wojny światowej.

ALBUM STACJI – Stacja Jeleń
Autor: M. Jerczyński, W. Wojasiewicz
Położoną w leśnej głuszy stację Jeleń urządzono dla obsługi pociągów specjalnych, przewożących ważne osobistości do carskiej rezydencji w Spale. W zakresie infrastruktury stacja jest obecnie dobrze utrzymana i sukcesywnie modernizowana.

ARCHIWUM TABORU
Autor: Paweł Terczyński
Wagon cysterna czteroosiowa typu 426R

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz.2
Autor: Red.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Świat zabawek. Poczta kolejowa. Najbardziej znany maszynista na świecie. Datownik z pomysłem

MIEJSKIE TORY – Poznańskie helmuty i holendry pięć lat później
Autor: Tomasz Gieżyński
Trzon komunikacji tramwajowej w Poznaniu stanowią od wielu już lat wagony generacji 105N. Dodatkowo MPK Poznań pozyskało i eksploatowało wagony przegubowe z Holandii i Niemiec.

MAKIETA – Stacja Ligota
Autor: Leszek Lewiński
Stacja Ligota to efekt pracy nad własną stacją modelarza z Gliwic, który przystąpił do wspólnego budowania kolejowego świata w skali H0.

TEST MODELU – Parowóz serii 913-18,20 (TKi3)
Autor: Arkadiusz Lubka
Przez wiele lat swej służby na PKP parowozy serii TKi3 wpisały się swą charakterystyczną sylwetką w krajobraz polskich kolei. Proponowany model w skali N popularnego niegdyś tendrzaka, może uzupełnić kolekcję miniatur taboru eksploatowanego na PKP.

WARSZTAT – Modelarskie sito do piasku
Autor: Arkadiusz Lubka
Otrzymywanie pyłowych frakcji do budowy makiety jest trudne, na co skarżą się często modelarze. Na rynku pojawił się nowy produkt, z którego można pozyskać sito o bardzo drobnych oczkach.

KATALOG MODELI – Lokomotywa spalinowa 060DA
Autor: Arkadiusz Lubka
Lokomotywa 060DA została pierwotnie zaprojektowana dla kolei rumuńskich. Część z produkowanych na licencji lokomotyw trafiła poprzez niemieckie koleje prywatne do polskich przewoźników prywatnych. Model w skali H0.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości