wrzesień 2005

sk-09-05

AKTUALNOŚCI – Ratujmy polskie linie kolejowe
Autor: Red.

REPORTAŻ – Ostatni pociąg do Brzeźna
Autor: Tomasz Paradowski

24 czerwca 2005 z gdańskiego dworca Głównego odjechał po raz ostatni pociąg SKM w kierunku Gdańska Brzeźna. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami SKM Trójmiasto zawiesiła kursowanie pociągów na niespełna 7-kilometrowym odcinku Gdańsk Główny – Gdańsk Brzeźno. W taki oto sposób zakończyła się historia linii kolejowej, czynnej nieprzerwanie przez 138 lat.

NASZ PORTRET – Parowóz serii Ol49
Autor: Paweł Terczyński

W Polsce po II wojnie światowej rozmiar zniszczeń infrastruktury kolejowej był szczególnie duży. Wszelkie urządzenia trakcji elektrycznej i spalinowej zostały całkowicie zdewastowane bądź wywiezione. Konieczne stało się inwestowanie w rozwój trakcji parowej. Opracowano podstawowe założenia dla nowej rodziny parowozów, a w Poznaniu zaprojektowano m.in. lekką lokomotywę pasażerską Ol49.

HISTORIA KOLEI – Słupska Kolej Powiatowa cz. 1
Autor: Roman Witkowski

Wkrótce po uchwaleniu przez parlament pruski w 1892 roku „ustawy o kolejkach” radni miasta i powiatu Słupsk zaczęli zastanawiać się nad możliwością budowy własnej kolei powiatowej. Początkowo powstał projekt budowy Kolei Doliny Słupi. Gdy wdrożono go do realizacji, w 1894 roku podjęto decyzję o budowie Słupskiej Kolei Powiatowej.

ZAPOMNIANE LINIE – Dłutowo – Kolno – Łomża
Autor: Roman Witkowski

Początki powstania linii Dłutowo – Kolno – Łomża sięgają początków I wojny światowej. Po odepchnięciu armii rosyjskiej i zakończeniu okupacji Prus Wschodnich, dowództwo armii pruskiej żądało budowy nowych linii kolejowych, które miały zapewnić zaopatrzenie wojsk posuwających się w głąb Rosji. Zdecydowano o budowie nowej linii od Dłutowa do oddalonej o 40 km Łomży.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje Rumunii
Autor: Wojciech Kolondra

Rumunia to kraj wielu kontrastów, nieco egzotyczny w oczach cudzoziemców. Podobnie jest z tamtejszymi kolejami: podróże nimi pozwalają poznać zarówno niełatwą historię tego kraju, obyczaje mieszkańców, jak i niesamowite krajobrazy. Warto zatem odbyć dwie podróże: w czasie , aby poznać ciekawe dzieje rumuńskich żelaznych szlaków i jeżdżącego po nich taboru, i kolejną – z biletem w kieszeni i aparatem fotograficznym w dłoni.

WĄSKIE TORY – Zapomniana stacja Włocławek Wąskotorowy
Autor: Marcin Przegiętka

Kolej normalnotorowa – Droga Żelazna Warszawsko-Bydgoska dotarła do Włocławka jako pierwsza w roku 1862. Pół wieku później cukrownia Brześć Kujawski zdecydowała o budowie zakładowej kolei wąskotorowej.

WCZORAJ I DZIŚ – Czaplinek
Autor: Michał Jerczyński

Czaplinek leży na trasie dawnej Pomorskiej Kolei Centralnej. Pod koniec roku 1877 uruchomiono odcinek z Drawska do Czaplinka, a roku następnym brakujący najdłuższy fragment z Czaplinka do Człuchowa.

ABC KOLEI – Urządzenia ładunkowe na stacjach cz.2
Autor: RH

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy szutrówka typu 59/2WS
Autor: Paweł Terczyński

Na przełomie lat 50. i 60. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu podjęły seryjną produkcję wagonów zbiornikowych oraz dwuosiowych wagonów samowyładowczych. Budowane były m.in. tak zwane „szutrówki” używane przy budowie i utrzymaniu linii kolejowych do przewozu i rozładunku tłucznia.

MIEJSKIE TORY – Wagony 802N w Łodzi.
Autor: Wojciech Dębski

W bieżącym roku mija 35 lat od momentu, gdy na łódzkie ulice po raz pierwszy wyjechały tramwaje przegubowe. Wagony 802N odegrały istotną rolę w tych pionierskich, dla tramwaju przegubowego w Łodzi, czasach. W zamyśle konstruktorów miał on wyglądać nowocześnie i nowocześnie miało się nim podróżować. Linia nadwozia prezentowała się rzeczywiście ciekawie, ale osiągi i parametry techniczne nie poszły niestety w parze z elegancją.

MIEJSKIE TORY – Burza nad Wrocławiem.
Autor: Marcin Sienkiel

30 maja, po fali majowych upałów, Wrocław nawiedziła zapowiadana przez meteorologów burza. Wichura trwała około 20 minut, ale pociągnęła za sobą trzy ofiary śmiertelne i sparaliżowała praktycznie cały region. Nie ominęła także wrocławskich tramwajów, które poprzez nieprzejezdne trasy o burzy pamiętały jeszcze przez tydzień.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Czerwcowe imprezy w Tarnowie i Łobżenicy. Kolejarska czapka na karcie maximum. Kraj żelaza i diamentów.

MAKIETA – Oświetlenie makiety cz.2
Autor: Leszek Lewiński

Realistycznie wykonane oświetlenie makiety sprawia, że przypomina ona do złudzenia rzeczywistość. Oglądający może dostrzec zupełnie inne szczegóły, które w świetle dziennym są niemalże niezauważalne.

WARSZTAT – Parowozy firmy APM.
Autor: Arkadiusz Lubka

TEST MODELU – Wagon osobowy typu 43A.
Autor: Arkadiusz Lubka

W połowie lat 50. ubiegłego wieku skonstruowano nowoczesny wagon osobowy 2 klasy, po raz pierwszy z ogrzewaniem elektrycznym. Dla usprawnienia wymiany podróżnych na przystankach, wyposażono go dodatkowo w szerokie drzwi. To właśnie one, obok wytłaczanych ryfli usztywniających na poszyciu ścian bocznych, tworzyły charakterystyczną sylwetkę tych pojazdów.

KATALOG MODELI – Wagon piętrowy serii Bdhpun cz.1
Autor: Arkadiusz Lubka

Fabryka w Görlitz na początku lat 70. opracowała projekt i wykonała prototyp nowego, jednoczłonowego wagonu, wyposażonego w standardowe przejścia umożliwiające łatwe łączenie z wagonami jednopoziomowymi. W 1988 roku PKP złożyły zamówienie na 160 wagonów tego typu. Już w wytwórni otrzymały one charakterystyczne niebiesko-żółte malowanie.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka