wrzesień 2004

sk-09-04

AKTUALNOŚCI – EN95 nowy zespół trakcyjny dla Warszawskich Kolei Dojazdowych
Autor: Grzegorz Kotlarz

W dniu 28 czerwca br. Zakłady PESA Pojazdy Szynowe w Bydgoszczy opuściła prototypowa jednostka elektryczna EN95-01przeznaczona dla Warszawskich Kolei Dojazdowych. Po pierwszych próbach układu jezdnego pojazd trafił na właściwe testy do Warszawy i o ile okaże się udaną konstrukcją, planowana jest budowa dalszych 9 jednostek, o wartości około 10 mln złotych każda.

NASZ PORTRET – Lokomotywa elektryczna serii EM 10
Autor: Paweł Terczyński

Istnieje konieczność głębokiego unowocześnienia eksploatowanych na PKP lokomotyw. Można oczekiwać, że modernizacje powinny stać się głównym zadaniem inwestycyjnym w zakresie przekształcania parku pojazdów trakcyjnych. Zakupy nowych lokomotyw, nawet jeśli zostaną wkrótce zrealizowane, będą stanowiły jedynie jego uzupełnienie. Zmodernizowane lokomotywy serii EM 10 są wyposażone w układ regulacyjny wykonany według najnowszej światowej technologii. Otrzymały też szereg innych nowoczesnych technologii. Pozostaje mieć nadzieje, że użytkownicy potrafią dostrzec walory tych niepozornie wyglądających pojazdów.

HISTORIA KOLEI – Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach
Autor: Ryszard Rusak

W październiku tego roku przypada 100. rocznica otwarcia dzisiejszych ZNLE w Gliwicach. Początkowo zbudowano je jako warsztaty naprawcze, gdzie dokonywano napraw wielu typów parowozów. Po wycofaniu trakcji parowej, przestawiono profil zakładu na naprawy lokomotyw elektrycznych. Dzisiaj przeprowadza się tu również kompleksową modernizację tych lokomotyw dla PKP.

WĄSKIE TORY – Kolej wąskotorowa cukrowni Kruszwica cz.1
Autor: Bogdan Pokropiński

Cukrownia Kruszwica należała w zaborze pruskim, jak i w odrodzonej Polsce, do największych, a jej sieć kolejowa do największych na Kujawach. W pierwszej części publikacji przedstawiony jest rys historyczny cukrowni.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy kolei Gotthard
Autor: Ryszard Rusak

Linia kolei Św. Gottharda od samego początku była wyzwaniem dla konstrukcji lokomotyw, które musiały spełniać odpowiednie parametry techniczne, aby móc prowadzić po niej pociągi. Dzięki przeprowadzonym tu próbom i eksperymentom z różnymi typami i rozwiązaniami technicznymi wraz z postępem technicznym powstawały coraz to doskonalsze maszyny. Dzisiaj większość typów taboru zbudowanych z myślą o Gotthardbahn jest eksploatowana na całej sieci kolei szwajcarskich.

ZAPOMNIANE LINIE – Srebrna Góra – Dzierżoniów
Autor: Sławomir Federowicz

Starsi miłośnicy kolei pamiętają jeszcze pociągi kursujące wolno u podnóża Gór Sowich malowniczą trasą z Ząbkowic Śl. Przez Srebrną Górę do Dzierżoniowa. Ruch zawieszono tu w 1977 roku, tory rozebrano dopiero w latach 90. Wraz z autorem wędrujemy tą urokliwą trasą.

STATYSTYKA – Parowozownia Fosowskie
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Budowa parowozu – tender cz. 2
Autor: Maciej Panasiewicz

Część druga publikacji opisuje tender skrzynkowy – jego nazwa pochodzi od kształtu nadwozia, czyli skrzyni o przekrojach prostokątnych, składającej się z dwóch części. Jedna z nich to zbiornik na wodę, druga – skrzynia węglowa.

ARCHIWUM TABORU – Wagon zbiornikowy do przewozu sadzy typu 216S
Autor: Paweł Terczyński

Na początku lat 60. polski przemysł taboru kolejowego podjął budowę szeregu nowoczesnych wagonów specjalnych przeznaczonych do przewozu określonych ładunków. Wagonów do przewozu sadzy wyprodukowano zaledwie 20 egzemplarzy, a ich użytkownikami były zakłady przemysłu chemicznego.

ALBUM STACJI – Czastary
Autor: Michał Jerczyński

Stacja Czastary zlokalizowana jest na linii Kalety – Podzamcze stanowiącej obejście tzw. korytarza kluczborskiego. Obecnie stacja obsługuje place ładunkowe, będące punktem ekspedycji drewna z okolicznych lasów.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

10 lat tunelu pod kanałem La Manche. Wrocławskie wystawy.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje N w Łodzi cz. 1.
Autor: Wojciech Dębski

Tramwaje typu N były najliczniejszą serią taboru w historii łódzkiej komunikacji tramwajowej. Łącznie dostarczono ich aż 766 sztuk i żadne z polskich miast nie posiadało tak dużej liczby taboru tej generacji. W Łodzi „enki” eksploatowano w ruchu liniowym w latach 1950–1991.

MAKIETA – Trakcja elektryczna w Lewinie Leskim?
Autor: Leszek Lewiński

Makieta stacji Lewin Leski Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych nawiązuje swym klimatem do polskich lokalnych linii kolejowych z lat sześćdziesiątych XX wieku. Nowym nabytkiem twórców jest zespół akumulatorowy typu Wittfeld. Na miekiecie został zainscenizowany jego przejazd przez Lewin Leski.

WARSZTAT – Przebudowa wagonu towarowego G10 na PKP
Autor: Piotr Krzykowski

Oferty firm modelarskich zostały wzbogacone o modele w barwach PKP. Jedna z nich zawiera zestawy do przebudowy wagonów towarowych na wersje eksploatowane na PKP. W tej chwili jest dostępnych kilkanaście zestawów waloryzacyjnych. Oferta jest kierowana do średnio zaawansowanych modelarzy, mających m.in. opanowaną technikę malowania aerografem.

TEST MODELU – Parowóz towarowy serii 42 (Ty3)
Autor: Arkadiusz Lubka

Model parowozu w skali H0 jest wzorowany na lokomotywach, które na kolejach niemieckich były eksploatowane do końca lat sześćdziesiątych. Po zakończeniu działań wojennych na PKP znalazły się trzy parowozy tego typu, natomiast w Poznaniu podjęto ich produkcję. Ostatnie egzemplarze wycofano ze służby w 1989 roku.

KATALOG MODELI – Wagon cysterna typu 450R
Autor: Arkadiusz Lubka

Oryginał modelu w skali H0 to cysterna skonstruowana w koncernie Alstom i produkowana dla wielu europejskich odbiorców. W latach 90. zakłady w Chorzowie wyprodukowały 100 wagonów wedlug nieco zmodyfikowanego projektu.

NOWOŚCI MODELARSKIE – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka

Na rynku pojawiło się kilka interesujących nowości, oferowanych przez rodzimych wytwórców. Kolekcjonerzy taboru PKP otrzymali możliwość łatwej przeróbki fabrycznych modeli wagonów, modelarze kartonowi kolejne miniatury. Można również uzupełnić krajobraz kolejnymi, polskimi samochodami.

FIRMA PREZENTUJE – Elektrowóz manewrowy typu 1161 kolei austriackich
Autor: Michał Dembowski

Model jest wzorowany lokomotywie elektrycznej wyprodukowanej w Wiedniu, w okresie kiedy koleje austriackie odrabiały zapóźnienia cywilizacyjne po c.k. monarchii. Po I wojnie światowej koleje austriackie opierały się w znacznym stopniu na trakcji parowej. Mimo, że warunki górskie predestynowały ten kraj do powszechnego stosowania trakcji elektrycznej, dzięki możliwości uzyskiwania prądu z energii rzek.

FORUM
Autor: red.

KOLEJDOSKOP
Autor: red.