styczeń 2010

OKL-01-10

 

AKTUALNOŚCI – Zmiany w rozkładzie jazdy 2009/2010
Autor: Piotr Skotarczyk

NOWA KOLEJ – Lokomotywy EuroSprinter PKP Intercity S.A.
Autor: Paweł Terczyński
W październiku ubiegłego roku weszły do normalnej eksploatacji pierwsze nowe lokomotywy EuroSprinter zakupione przez PKP Intercity S.A. Obecnie kursują one na trasie Warszawa – Rzepin, wykonując te same zadania, które od kilkunastu lat były domeną serii EP09, jednak zapewne już niebawem poprowadzą rozkładowo pociągi z prędkością 200 km/h na pierwszym odcinku CMK, a także będą mogły docierać z Warszawy aż do Berlina, bez zmiany lokomotywy na granicy obu krajów.

HISTORIA KOLEI – Pasażerski ruch kolejowy w czasach II Rzeczpospolitej cz.3
Autor: Andrzej Massel
Ruch podmiejski

WCZORAJ I DZIŚ – Wielkie śniegi w Prusach Wschodnich (1929)
Autor: Marcin Przegiętka

WĄSKIE TORY – Rogów ‘2009
Autor: Michał Zajfert
Działalność Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych w 2009 r. koncentrowała się na zabytkowej linii, wobec której obecnie jest używana historyczna nazwa pochodząca z okresu międzywojennego: Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała. Prowadzona tam działalność jest na bieżąco i szczegółowo prezentowana na specjalnie jej dedykowanej, nowej stronie internetowej: www.kolejrogowska.pl.

KOLEJ W ŚWIECIE – Magistrala Transsyberyjska cz.1
Autor: Grzegorz Kotlarz
Pierwsze plany budowy linii kolejowej prowadzącej przez Syberię pojawiły się w Rosji już w 1837 r. Jednak w owym czasie wobec braku większych doświadczeń w budowie i eksploatacji kolei, zwłaszcza w trudnych warunkach klimatycznych, realizację tych planów musiano odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Pomimo tego do końca lat 70. XIX wieku przygotowano cały szereg projektów linii biegnących przez rozległe połacie Syberii. Popierali je lokalni kupcy i przemysłowcy, którzy słali m.in. liczne petycje do cara w sprawie realizacji tych projektów. Ich budowę wspomóc miały także kapitały angielskie i amerykańskie, które były żywo zainteresowane eksploracją tamtejszych terenów i w latach 1857 – 58 pojawiło się z ich strony kilka propozycji finansowania takich przedsięwzięć.

POLSKIE STACJE – Wieluń Dąbrowa – historia kolei w Wieluniu
Autor: Michał Jerczyński

MIEJSKIE TORY – Plany rozwoju sieci tramwajowych w Polsce cz.2
Autor: Marcin Rutkowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Po raz dwusetny. Maszyniści świętowali. 100 lat kolei do Bergen

MAKIETA – Stacja Böhme 
Autor: Leszek Lewiński
W ubiegłym roku podczas Salonu Hobby w Poznaniu niemiecki modelarz z Jeny zaprezentował stację Böhme – niewielką makietę w wielkości N.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele. Wagony kolei MÁV standardu Z1 hiszpańskiej wytwórni CAF
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony standardu Z1 kolei MÁV, produkowane w hiszpańskiej wytwórni CAF, pojawiają się, ostatnio nawet regularnie, na polskich torach. Modele są produktem włoskiej firmy A.C.M.E.

NOWOŚCI – Plebiscyt „Polski Model Roku 2009”