styczeń 2009

sk-01-09

 

AKTUALNOŚCI – Pierwszy Husarz dla PKP IC
Autor: Marek Graff, Krzysztof Rutkowski
Polski przewoźnik PKP Intercity SA zamówił w austriackim Linzu w fabryce Siemensa 10 sztuk wielosystemowych lokomotyw. Wybrano dla nich handlową nazwę Husarz. Według wstępnych zapowiedzi lokomotywy tego typu będą prowadzić pociągi pasażerskie na trasie Warszawa – Wiedeń.

NASZ PORTRET – Parowóz serii Tr20 cz.2
Autor: Tomasz Roszak
Historia parowozów Tr20 obejmuje 55 lat. Zostały one zakupione przez niepodległą Polskę w celu reaktywacji transportu kolejowego. Druga część opowieści o pracy tych parowozów rozpoczyna się w przededniu wybuchu II wojny światowej.

HISTORIA KOLEI – Kolejka Lubin – Chocianów
Autor: Anna Gajna, Tomasz Korycki
Jednym z zapomnianych już szlaków kolejowych Dolnego Śląska jest linia lokalna łącząca Lubin z Chocianowem. Należała ona do funkcjonującej w Prusach od 1892 roku kategorii tzw. kolejek. Cechą charakterystyczną Śląska był fakt, że większość istniejących tu do 1945 roku kolejek (nie licząc przedsiębiorstw tramwajowych) była liniami normalnotorowymi.

ZAPOMNIANE LINIE – Lubin Górniczy – Chocianów
Autor: Anna Gajna, Tomasz Korycki
Wędrówkę śladami kolejki lubińskiej rozpoczynamy od stacji Lubin Górniczy. Tylko w jej obrębie znajdują się jeszcze jakiekolwiek ślady tej samorządowej linii lokalnej. Ruch zawieszono tu 21 lat temu.

REPORTAŻ – Nowy most w Słubicach otwarty
Autor: Sławomir Fedorowicz
Jednym z zakończonych już etapów modernizacji linii Warszawa – Kunowice – Granica Państwa jest most kolejowy na Odrze w Słubicach. To wąskie gardło jest już przeszłością, ponieważ w grudniu 2008 oddano do użytku całkowicie nowy most kolejowy pomiędzy stacjami Kunowice i Oderbrücke.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągiem przez Indie
Autor: Dorota Pawlak
Indyjska kolej jest trzecią co do wielkości sieci koleją na świecie i pierwszą pod względem kilometrów przebytych przez pasażerów. Jest też największym pracodawcą na świecie – zatrudnia ponad 1,5 mln pracowników. Indie to kraj olbrzymich kontrastów i wielkich obszarów a podróż pociągiem, jak wiele innych dziedzin życia codziennego w tym kraju, bywa przeżyciem ekstremalnym.

WĄSKIE TORY – Wąskotorowa lokomotywa spalinowa serii Lyd2
Autor: Paweł Korcz
Produkcję lokomotyw L30H rozpoczęto w Bukareszcie w 1973 roku. Wykonano tam serię 60 lokomotyw dla przemysłu egipskiego, po kilka sztuk dla Albanii i Rumunii oraz dużą partię lokomotyw dla Polski.

ABC KOLEI – Oznaczenie typu pojazdu szynowego cz.1
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
100 lat kolei wąskotorowych na Kujawach. Mosty kolejowe Łotwy. TRANSPORT ‘2010.

MIEJSKIE TORY – Wagony z Oslo i Bergen w Szczecinie
Autor: Remigiusz Grochowiak, Mirosław Janiak
Dzieje tramwajów miejskich w Szczecinie obfitują w niezwykle ciekawe epizody. Mało znana jest historia eksploatacji norweskich wagonów doczepnych zarekwirowanych przez Niemców w Oslo i Bergen w 1944 roku. Przetransportowane drogą morską do Szczecina włączone zostały do eksploatacji jeszcze w czasie wojny a cztery z nich używane były do połowy lat 60. ubiegłego wieku.

WARSZTAT – Nowe rozjazdy firmy Tillig w wielkości H0
Autor: Leszek Lewiński

MAKIETA – Modelarskie spotkania w Czechach
Autor: Maciej Czapkiewic

MAKIETA – Dni otwarte w PKMK
Autor: Arkadiusz Lubka

NOWOŚCI – Plebiscyt „Polski Model Roku 2008”
Autor: Arkadiusz Lubka, Ryszard Pyssa