styczeń 2008

 

sk-01-08

AKTUALNOŚCI – Start PCC Arriva
Autor: Grzegorz Kotlarz
W grudniu 2007 na polskie szlaki wyjechała pierwsza prywatna firma kolejowa, która oferuje przewozy pasażerskie. Brytyjska firma Arriva plc jest jedną z największych firm transportu publicznego w Europie. Od wielu lat świadczy usługi w zakresie przewozów podmiejskich i aglomeracyjnych w kilku krajach europejskich.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Warszawa Praga
Autor: Jacek Rutkowski
Restrukturyzacja PKP rozpoczęta na początku lat 90. doprowadziła do poważnych zmian także w pionie służby trakcji. Nastąpiła fizyczna likwidacja niektórych lokomotywowni. Wśród nich znalazła się także niegdysiejsza Parowozownia Warszawa Praga, mająca wieloletni rodowód związany z rozwojem miasta.

WCZORAJ I DZIŚ – Aleksandrów Kujawski
Autor: Marcin Przegiętka
Droga Żelazna Warszawsko-Bydgoska w 1862 roku przecięła granicę zaborów rosyjskiego i pruskiego w pobliżu wsi Białe Błota. W tym miejscu powstała stacja graniczna Aleksandrów z ogromnym, imponującym do dziś swymi rozmiarami reprezentacyjnym dworcem i magazynami.

HISTORIA KOLEI – Kolejka Ociąż – Kotowiecko
Autor: Maciej Kucharski
Kotowiecko to wieś położona w obecnym województwie wielkopolskim w powiecie ostrowskim. Przed I wojną światową znajdowała się blisko granicy z carską Rosją. Okoliczne majątki zostały wykupione przez szambelana von Lekowa, który prowadził nowoczesną gospodarkę agrarną i rozumiał potrzebę zapewnienia sprawnego transportu. Na potrzeby jego majątków zbudowano początkowo kolejkę polną.

KOLEJ W ŚWIECIE – Jubileusz 125 lat Gotthardbahn
Autor: Ryszard Rusak
Ubiegłoroczne lato było dla miłośników kolei okresem wielu interesujących imprez na kolejach zagranicznych. Jednak od początku największe zainteresowanie budził jubileusz kolei poprowadzonej przez przełęcz św. Gottharda w Szwajcarii. Organizator – koleje szwajcarskie SBB spodziewając się około 20 tys. gości przy ogromnym zaangażowaniu środków finansowych i wysiłku wielu ludzi przygotował fantastyczny festyn.

ZAPOMNIANE LINIE – Gołańcz – Chodzież
Autor: Tomasz Gieżyński
Linia Gołańcz – Chodzież została oddana do użytku w całości w 1908 roku. Mimo tego, że łączyła w sumie cztery miasta na odcinku 36 km, jej ranga nie wyrosła nigdy poza ramy linii typowo lokalnej. Nie doczekała nawet w dobrym zdrowiu ostatnich lat poprzedniego systemu.

REPORTAŻ – 160 lat kolei w Szczakowej
Autor: Ryszard Rusak
W roku 1847 otwarto linię kolejową z Mysłowic do Krakowa, będącą naturalnym przedłużeniem linii Kolei Górnośląskiej. Rok później wybudowano połączenie ze Szczakowej do Maczek, gdzie kończyła się Kolej Warszawsko-Wiedeńska i wówczas możliwe stały się podróże z Krakowa do Warszawy i z Warszawy w kierunku Wrocławia. Jaworzno zaczęło pełnić rolę ważnego węzła kolejowego.

ALBUM STACJI – Pniewy Szamotulskie
Autor: Paweł Korcz
Stacja Pniewy Szamotulskie położona na linii Rokietnica – Międzychód jest od 1999 roku nieczynna. Gmina Pniewy ma jednak w planach przejęcie linii i wznowienie ruchu. Może za kilka lat, mimo dużych kosztów, znów pojawią się tu pociągi.

ARCHIWUM TABORU – Wagony towarowe w „Archiwum taboru”
Autor: Paweł Terczyńsk

ABC KOLEI – Międzynarodowe oznakowanie pojazdów
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
150 lat mostu kolejowo-drogowego przez Wisłę w Tczewie

MIEJSKIE TORY – 30 lat wagonów generacji 805N w Łodzi cz.2
Autor: Łukasz Stefańczyk

MAKIETA – Poznajcie Landwitz
Autor: Leszek Lewiński
Dział Makieta prezentuje dzieło niemieckiego modelarza. Makieta ta zaprezentowana została polskim widzom podczas ubiegłorocznej imprezy Salon Hobby w Poznaniu.

NOWOŚCI – Plebiscyt „Polski Model Roku 2007”
Autor: Arkadiusz Lubka

WARSZTAT – Norma Epoki kolejowe w Polsce
Autor: Ryszard Pyssa
W maju 2007 roku na 100. posiedzeniu komisji technicznej Europejskiego Związku Modelarzy Kolejowych MOROP w Danii została uchwalona norma 825PL Epoki kolejowe w Polsce.

KATALOG MODELI – Wagon ogrzewczy typu budowy Görlitz
Autor: Arkadiusz Lubka
Wagony ogrzewcze rozpowszechniły się pod koniec XIX wieku, gdy ogrzewanie parowe pociągów osobowych stało się już powszechne, a jednocześnie ich składy były coraz dłuższe.