styczeń 2007

sk-01-07

AKTUALNOŚCI – Rozkład jazdy PKP – edycja 2006/2007
Autor: Radosław Pulman
PKP Intercity – właściwie bez zmian. PKP Przewozy Regionalne – dalekobieżny: in plus, regionalny: in minus. KM Koleje Mazowieckie – „Słoneczny” będzie, ale zaczyna bez tunelu średnicowego.

REPORTAŻ – Do Balic ciągle pod górkę…
Autor: Paweł Terczyński
Kolejowe połączenie pasażerskie do podkrakowskiego lotniska w Balicach funkcjonuje już ponad sześć miesięcy, podróż na tym odcinku trwa poniżej 20 minut. Nadal jednak na pasażerów czekają tu różne niespodzianki.

NASZ PORTRET – Odmiany konstrukcyjne lokomotywy 201E
Autor: Paweł Terczyński
Lokomotywy serii ET22 stanowią podstawowy typ pojazdu trakcyjnego na zelektryfikowanych polskich szlakach kolejowych. Nie cieszą się jednak dobrą opinią tak w eksploatacji, jak i w utrzymaniu oraz naprawach. W swoim czasie poświęcono sporo wysiłku na stopniowe dopracowywanie poszczególnych zespołów pojazdu.

WĄSKIE TORY – Rok 2006 na Rogowskiej Kolei Wąskotorowej
Autor: Michał Zajfert
Rogowska Kolej Wąskotorowa zarządzana przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych zakończyła kolejny rok funkcjonowania jako kolej muzealna. Dużym osiągnięciem minionego roku jest zrealizowany w wakacje projekt „Lokalna integracja”. Projekt ten był sfinansowany ze środków Wspólnoty Europejskiej w ramach Akcji Programu Młodzież oraz ze środków własnych Fundacji.

KOLEJ W ŚWIECIE – Linie dużych prędkości w Belgii i Holandii cz.2
Autor: Marek Graff
Specyfika położenia Holandii polega na tym, że niemały odsetek terenów znajduje się poniżej poziomu morza. Problemem jest nadmiar wody, którą należy odprowadzać. Ponieważ nowa holenderska linia dużych prędkości miała przebiegać przez tereny położone poniżej poziomu morza, dla inżynierów budowa ta okazała się swoistym wyzwaniem.

KOLEJ W POLSCE – Najnowsze dzieje kolei na Ziemi Rybnickiej
Autor: Krzysztof Soida

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 437R
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
„Śląsk” po raz pierwszy. Galeria plakatu. Aktualności OKZ PZF „Kolejnictwo”. 150 lat kolei w Lesznie.

ZAPOMNIANE LINIE – Kętrzyńska Kolej Wąskotorowa, cz. południowa cz.2
Autor: Andrzej Olesiak
Kolejna wędrówka śladami Kętrzyńskiej Kolei Wąskotorowej obejmuje odcinek Sławkowo – Mrągowo. Trasa liczy 25 km.

MIEJSKIE TORY – 10 lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Autor: Arkadiusz Lubka
Mija 10 lat od uruchomienia regularnych przewozów na pierwszej i jak dotąd jedynej w Polsce, bezkolizyjnej trasie szybkiego tramwaju. Inwestycja błyskawicznie znalazła uznanie mieszkańców. Warto przypomnieć historię powstania linii oraz zapoznać się ze zmianami, jakich dokonano w ciągu minionego dziesięciolecia.

WARSZTAT – Przebudowa modelu lokomotywy niemieckiej serii 3810-40 na polską Ok1 cz.1
Autor: Tomasz Florczak
Na rynku krajowym modele typowo polskiego taboru wciąż nie są dostępne w satysfakcjonującym asortymencie. Stąd propozycja dla Czytelników – przebudowa fabrycznego modelu parowozu na lokomotywę niegdyś poruszającą się po polskich szlakach. Artykuł można potraktować jako rodzaj przewodnika po kolejnych etapach przebudowy.

MAKIETA – Dni otwarte w PKMK
Autor: Janusz Szymański
Święto kolejarzy jest okazją do obejrzenia wyjątkowo atrakcyjnej wystawy i makiet w Poznańskim Klubie Modelarzy Kolejowych. Zasadniczym tematem wystawy były epoki modelarskie, szczególne wrażenie na zwiedzających robiły także zbiory miniatur wykonywanych własnoręcznie przez poznańskich modelarzy.

ŚWIAT MODELI – Plebiscyt „Polski Model Roku 2006”
Autor: Arkadiusz Lubka

FIRMA PREZENTUJE – Wagony pasażerskie PKP konstrukcji pruskiej
Autor: Michał Dembowski
Potoczna nazwa omawianych wagonów to „boczniaki”. Było ich bardzo dużo, w sumie ok. 30 tys. Produkowane na zamówienie kolei pruskich, w różnych wersjach, wzbogaciły po wojnie park PKP. Były eksploatowane przez PKP do lat siedemdziesiątych.