sierpień 2016

1strOklaSwiKol_8'2016wybr2

AKTUALNOŚCI  –  Pociągiem na Światowe Dni Młodzieży

Ryszard Rusak

Odbywające się w dniach 26–31 lipca 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zgromadziły setki tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata. Wizyta Ojca Świętego Franciszka i odprawiane uroczystości w Krakowie, Częstochowie i Oświęcimiu wymagały ogromnego przygotowania logistycznego, aby zapewnić sprawny transport. Wydarzenie to było nie lada wyzwaniem  dla różnych kolejowych spółek przewozowych, które w tym czasie uruchomiły kilkaset dodatkowych pociągów.

 

HISTORIA KOLEI  –  Dawne pojazdy szynowe z napędem hybrydowym

Część 2: Lokomotywy elektryczno-spalinowe

Krzystof Zintel

Pierwsza część artykułu przedstawiła potrzebę stosowania lokomotyw o dwóch napędach, dzisiaj nazywanych „z napędem hybrydowym”, a także największą w połowie XX wieku kolej przemysłową w Europie Eisenbahn und Häfen GmbH (Kolej Żelazna i Porty Spółka z o. o., w skrócie: EH) w Zagłębiu Ruhry w zachodnich Niemczech, eksploatującą najwięcej dwunapędowych lokomotyw i przykłady niektórych lokomotyw elektryczno-akumulatorowych. Druga część omawia lokomotywy elektryczno- spalinowe kolei kopalni diamentów na pustyni Namib w dzisiejszej Namibii i kilku europejskich kolei przemysłowych.

 

HISTORIA KOLEI  –  Królewska Dyrekcja Kolei Wschodniej w Bydgoszczy w latach 1849 – 1895 i działający na jej terenie Kolejowy Urząd Pocztowy Nr XI

Krystyn Mróz

Powstanie Królewskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej w Bydgoszczy w 1849 roku zostało poprzedzone otwarciem 15.08.1843 r. kolei z Berlina do Szczecina, zbudowanej przez Towarzystwo Drogi Żelaznej Berlińsko-Szczecińskiej. W 1846 roku połączono Szczecin ze Stargardem, a nowe, zawiązane w marcu 1846 roku Towarzystwo Drogi Żelaznej Stargardzko-Poznańskiej otworzyło 10.08.1848 r. trasę przez Krzyż do Poznania. Do składu pociągu od 1.05.1849 r. dołączono wagon pocztowy podległy Pocztowemu Urzędowi Spedycyjnemu Nr 3 w Berlinie z odpowiednimi stemplami kursowymi.

 

WCZORAJ I DZIŚ – Lublin

Ryszard Stankiewicz, Paweł Grąd

Budynek dworca w Lublinie został oddany do użytku pasażerów wraz z otwarciem linii Kolei nadwiślańskiej 29.08.1877 r., po ok. dwóch latach budowy.

 

REPORTAŻ  – Linia kolejowa Hairatan – Mazar-i-Sharif w Afganistanie

Marek Graff

Po blisko 100 latach bezowocnych prób zbudowania kolei w Afganistanie, podejmowanych przez m.in. Brytyjczyków i Sowietów, a także Hindusów czy Irańczyków, ostatecznie w tym kraju powstała relatywnie krótka (75 km), szerokotorowa linia kolejowa, obecnie używana tylko do przewozu towarów do Afganistanu z sąsiedniego Uzbekistanu. Dzisiaj Afganistan nie posiada własnego taboru kolejowego, a sama linia kolejowa jest zarządzana przez koleje uzbeckie, które także zapewniają niezbędny tabor.

 

REPORTAŻ  –  Pracowita wiosna parowozu TKh 05353

Marek Ciesielski

W Polsce większość czynnych parowozów normalnotorowych nadal jest własnością PKP Cargo, jedynie nieliczne znajdują się w posiadaniu stowarzyszeń i organizacji miłośników kolei. Jest to sytuacja diametralnie różna chociażby od tej u naszych zachodnich czy południowych sąsiadów. Dlatego tym bardziej wypada bliżej przedstawić starania wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei, zmierzające do prezentacji czynnego parowozu TKh 05353 szerszej publiczności.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Elektrowozy serii AL1-AL6 (81-86) kolei British Railways cz.3

Ryszard Rusak

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją kolei BR pojazdy budowane w zakładach British Railways’ Doncaster Works miały nadany numer serii AL5 (piąty projekt lokomotywy prądu przemiennego) i przydzieloną numerację E3056-E3095. Pod względem rozwiązań technicznych były bardzo podobne do lokomotyw pierwszej serii AL1 z wyposażeniem elektrycznym firmy AEI. Nowością było zastosowanie w nich prostowników krzemowych i hamulca elektrodynamicznego, znanego z maszyny prototypowej E3100. Elektrowozy serii AL5 okazały się najbardziej udanymi maszynami ze wszystkich dostarczonych i pracowały zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym do początku lat 90. XX wieku, zyskując sobie miano „najbardziej nudnej brytyjskiej serii” w jednym miejscu!

 

ZAPOMNIANE LINIE – Osiecznica Kliczków – Żagań

Cz. 2: Świętoszów – Żagań

Sławomir Fedorowicz

W poprzedniej części artykułu dotarliśmy do stacji Świętoszów, która – jeśli władze publiczne i Grupa PKP przychylnie spojrzą na inicjatywę społeczną – w przyszłości może stać się centrum obsługi turystycznej nieczynnego dziś odcinka.

 

WĄSKIE TORY – VI zlot miłośników kolei wąskotorowych

Paweł Korcz

W dniach 24–26 czerwca br. po raz szósty pasjonaci kolei wąskotorowych mieli możliwość spotkania się w Białośliwiu na zlocie miłośników kolei o szerokości toru 600 mm. Starostwo Powiatowe w Pile wraz z Towarzystwem Wyrzyska Kolej Powiatowa zorganizowało tym razem trzydniową imprezę. Głównym punktem programu była oczywiście sobotnia parada lokomotyw oraz przejazdy pociągami (także prowadzonymi parowozami).

 

WĄSKIE TORY – Wagony spalinowe budowane w WMD Lisewo. Wagony typu Mw63 cz.1

Bogdan Pokropiński

W zeszłym roku zamieściliśmy opisy wagonów czteroosiowych, zbudowanych po II wojnie światowej w warsztatach Gdańskich Kolei Dojazdowych w Lisewie. Wracamy do tego tematu i prezentujemy historię powstania ich następców – wagonów dwuosiowych typu Mw63. Wagony tej rodziny można było spotkać na żuławskich szlakach niemal do końca funkcjonowania kolei wąskotorowych w strukturach PKP. Prawie 30 lat eksploatacji w ruchu planowym (mimo posiadania nowszych wagonów MBxd2) dobrze świadczy o konstrukcji z Lisewa.

 

MIEJSKIE TORY – Gdański wagon Ring

Jacek Kołodziej

Niewiele jest zakładów remontowych w Polsce, które mogą poszczycić się wieloma rekonstrukcjami i odbudowami starych pojazdów szynowych. Zdecydowaną większość remontów historycznych tramwajów w naszym kraju wykonano w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A. w Krakowie. Głównie na rzecz krakowskiej kolekcji, ale renoma zakładu osiągnięta wysoką jakością przeprowadzonych napraw sprawia, że wiele wagonów naprawionych w Krakowie jest ozdobą zagranicznych muzeów.

 

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagon typu „Rheingold” serii Apmz121 w barwach IC DB

Andrzej Etmanowicz

W cyklu „Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele” tym razem przedstawiamy opis oryginału bezprzedziałowej, komfortowej jedynki zachodnioniemieckich kolei Deutsche Bundesbahn (DB) serii Ap4uem-62 (późn. Apuemh121). Wagon tego typu,  mimo iż w Polsce planowo nie pojawiał się w ogóle i spotkanie z nim na polskich torach należało do absolutnych wyjątków, to jednak z powodu ciekawego wnętrza i charakterystycznego pudła z małymi oknami (o szerokości zaledwie 900 mm!) wart jest opisania, a jego jedyny model w typowej dla lat 90. ub. wieku kolorystyce IC znajdował się w ofercie włoskiej firmy LIMA.

 

TEST MODELU  –  Lokomotywa spalinowa ST44-650 firmy Roco

Tomasz Mayer

W połowie czerwca bieżącego roku do sklepów modelarskich trafiła już dziesiąta wersja miniatury tego producenta popularnej i lubianej w naszym kraju lokomotywy spalinowej serii ST44.

 

NOWOŚCI  –  Polskie nowości

Ryszard Pyssa

 

ŚWIAT MODELI  –  Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kolej w Miniaturze” w Bielsku-Białej

Łukasz Faber

W dniach 6-10 lipca 2016 roku w Bielsku- Białej miał miejsce międzynarodowy zlot modelarzy TT, połączony z wystawą dla publiczności. Była to już druga edycja tego wydarzenia organizowana przez modelarzy związanych ze skalą TT (Sttandard, Śląska Grupa TT) oraz Miasto Bielsko-Biała i Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji (BBOSIR).

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Tramwajem przez filetelistykę