sierpień 2015

okladka-8-15-www

AKTUALNOŚCI – Przystanek Woodstock – impreza nie tylko muzyczna

Paweł Winnicki

W dniach 30.07 – 1.08.2015 r. w Kostrzynie nad Odrą odbył się XXI Przystanek Woodstock, organizowany przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oficjalnym przewoźnikiem festiwalu była spółka Przewozy Regionalne, która uruchomiła 140 pociągów dodatkowych musicREGIO, obsługiwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi.


KOLEJ W POLSCE – Wagony Track Tec do przewozu rozjazdów

Ryszard Rusak

Grupa Track Tec to jeden z wiodących międzynarodowych producentów rozwiązań dla infrastruktury kolejowej, z siedzibą w Warszawie. W skład Grupy wchodzi siedem zakładów produkcyjnych, w tym m.in. w Goczałkowie i w Suwałkach, gdzie produkowane są podkłady i podrozjazdnice strunobetonowe. Jednym z większych jest zakład Track Tec KOLTRAM w Zawadzkiem (dawna Huta Andrzej), gdzie od ponad stu lat produkowane są rozjazdy kolejowe i tramwajowe o różnych szerokościach toru (1000 mm, 1067 mm, 1435 mm) zarówno dla odbiorców krajowych, jak i zagranicznych.


HISTORIA KOLEI – Lokomotywownia Jaworzyna Śląska

Michał Sibilski

Ponad 170 lat temu za sprawą budowy Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej powstała stacja kolejowa, z której wyprowadzono odnogę tej kolei do Świdnicy. Część wsi Bolesławice Świdnickie, nazwana wówczas Königszelt (ob. Jaworzyna Śląska) stała się w ten sposób pierwszym węzłem kolejowym na obecnym terytorium Polski. Podczas wspomnianej rozbudowy wzniesiono przy stacji pierwszą parowozownię, która jako jednostka organizacyjna służby trakcji przez kolejne 150 lat spełniała ważną rolę w strukturze pracy przewozowej kolei pomiędzy Wrocławiem a Zagłębiem Wałbrzyskim z jednej strony oraz Kędzierzynem i Legnicą z drugiej. Choć w powojennych czasach jednostka ta nie prowadziła pociągów po magistralach, gdzieś daleko w głąb kraju, to jej codzienna praca wykonywana na okolicznych liniach lokalnych i bocznicach była niezastąpiona, by zapewnić rytmiczną pracę miejscowego przemysłu. Kres tej działalności przyniósł upadek gospodarczy kraju na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.


REPORTAŻ – Reportaż z fabryki Stadlera w Siedlcach

Ryszard Rusak

Stadler Rail Group z siedzibą w Bussnang to szwajcarski producent taboru kolejowego o różnorodnym przeznaczeniu. Grupa posiada zakłady w Szwajcarii, w Niemczech, w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Austrii, Algierii, Holandii, na Białorusi oraz w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia łącznie około 6000 pracowników, w tym ponad pół tysiąca w siedleckim zakładzie w Polsce. Specjalizuje się w produkcji pojazdów szynowych przeznaczonych do ruchu pasażerskiego. Najbardziej znanymi pojazdami firmy w segmencie pociągów są pojazdy typu FLIRT, pojazdy przegubowe GTW i pojazdy piętrowe typu KISS. W segmencie tramwajów są to wagony typu Variobahn i Tango. Firma Stadler produkuje także pociągi dla metra, wagony pasażerskie i lokomotywy manewrowe. Specjalnością firmy są również produkty niszowe Stadler jest jednym z ostatnich europejskich producentów pojazdów dla kolei wąskotorowych, w tym z napędem na koło zębate. Firma wchodzi coraz śmielej na rynek z nowatorskimi konstrukcjami – całkowitą nowością ma być pociąg dużych prędkości EC250, zamówiony przez koleje szwajcarskie SBB w wersji wielonapięciowej, który w 2017 roku ma się pojawić na europejskich szlakach.


KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi podmiejskie w Melbourne

Lech Keller-Krawczyk

Sieć kolejowa w Melbourne i jego okolicach (obszar zamieszkały przez ponad trzy i pół miliona mieszkańców) jest obecnie obsługiwana przez prywatną spółkę Metro Trains Melbourne w ramach umowy z rządem stanu Wiktoria. Sieć ta jest oparta bardziej na modelu kolei podmiejskiej skupiającej się na centrum aglomeracji (tzw. Melbourne Central Business District – CBD) niż na modelu Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), jako że pociągi te obsługują rozległy obszar podmiejski oraz nie kursują w stałych odstępach czasowych, m.in. ze względu na korzystanie z torów, po których odbywa się także ruch dalekobieżny i towarowy.


ZAPOMNIANE LINIE – (Bytom Karb. Wąsk.) – Nowy Karb – Gliwice Trynek

Sławomir Fedorowicz

Cz. 2 Zabrze Północne Wąskotorowe – Gliwice Trynek

Proponowana wędrówka zapomnianą linią skłania do refleksji, że tak jak szybko powstawały linie kolejowe w zagłębiach przemysłowych, tak szybko znikają teraz ich ślady. I to nie tylko z powodu dużej dynamiki takich obszarów, ale i wzmożonej aktywności osób zajmujących się swoistym „recyklingiem” wytworów cywilizacji.


WĄSKIE TORY – Tajemnicze trójczłonowe zespoły motorowe na tor szerokości 750 mm

Roman Witkowski

Wydawałoby się, że przez 70 lat od czasu zakończenia II wojny światowej wszelkie zagadki związane z taborem kolejowym, jego produkcją i późniejszą eksploatacją zostały w Europie Środkowej już dawno rozwiązane. Okazuje się jednak, że wciąż zaskakują nas nowe, nieznane fakty, na które dotąd nie znaleziono odpowiedzi.


MIEJSKIE TORY – 150 lat tramwajów w Berlinie

Marek Malczewski

Rozwój tramwaju konnego został zapoczątkowany w Nowym Jorku, gdzie pierwszą linię uruchomiono w 1832 roku. W Europie palmę pierwszeństwa dzierży Paryż (1855), a lata 60. XIX w. to masowy rozwój tego środka komunikacji. Zaczęło się od Genewy (1862), rok później tramwaje konne ruszyły w Sankt Petersburgu oraz Kopenhadze, w kolejnym roku w Hadze, a w 1865 roku w Berlinie i Wiedniu.


MIEJSKIE TORY – Centralny odcinek II linii warszawskiego metra

Jacek Modrzejewski

Ósmego marca 2015 roku w Warszawie otwarto pierwszy odcinek drugiej linii metra. Obyło się jednak bez hucznego świętowania – nastąpiło to z wielomiesięcznym opóźnieniem, linia M2 została przyjęta raczej z ulgą.


TEST MODELU – Model lokomotywy Class 66 FPL firmy ESU

Tomasz Mayer


ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Andrzej Etmanowicz

Wagony serii AD4uem-62/63 PANORAMA typu Rheingold


FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Tramwajem przez filatelistykę