sierpień 2012

Sk-08-12

AKTUALNOŚCI –  PESA na czeskich torach
Filip Karoński
Pasażerowie Českých dráh w zachodnich województwach Czech oraz w okolicy Zlína na wschodzie kraju już wkrótce pojadą nowoczesnymi spalinowymi zespołami trakcyjnymi pochodzącymi z rodziny LINK. Ich producent – PESA Bydgoszcz, wygrał w ubiegłym roku przetarg, w ramach którego dostarczy do Czech 31 dwuczłonowych pojazdów LINK II.

NOWY TABOR – Strefa Małego Podróżnika czyli wagon bezprzedziałowy 2 klasy typu 154Aa dla małych dzieci z rodzicami
Andrzej Etmanowicz
W lipcu 2012 roku na stacji Warszawa Wschodnia spółka PKP Intercity zaprezentowała swój najnowszy produkt – bezprzedziałowy wagon drugiej klasy z przebudowanym wnętrzem, przystosowanym do przewozu małych dzieci z ich rodzicami, nazwany Strefa Małego Podróżnika. Tym samym spółka dołączyła do grona kilku przewoźników w Europie (np. w Niemczech czy Szwajcarii), posiadających w swojej ofercie tego typu wagony, tzw. Kinderwagen.

HISTORIA KOLEI – Śladami ST43
Jerzy Majszczyk
Niejednokrotnie przyglądając się konstrukcjom pojazdów trakcyjnych eksploatowanych w odległych nieraz zakątkach świata możemy dostrzec zadziwiające zrazu, ale po głębszej analizie archiwaliów i literatury, oczywiste w gruncie rzeczy podobieństwa. Tak też jest w przypadku trzech rodzin lokomotyw spalinowych, które połączyła wspólna cecha – niemal ten sam silnik spalinowy, opracowany przez szwajcarską firmę Sulzer i doskonale nam znany z lokomotyw serii ST43, występujących też w Polsce pod pierwotnym oznaczeniem 060-DA.

HISTORIA KOLEI – Towarzystwo Kolei Żelaznej Lwów – Bełżec
Ryszard Stankiewicz
Potrzebę budowy linii kolejowej z Lwowa do Rawy Ruskiej z przedłużeniem do granicy rosyjskiej widziano już w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Linia ta miała umożliwić tani i sprawny wywóz produktów rolnych i leśnych z przyległych obszarów oraz węgla z kopalni położonych w Glinniku, pod Żółkwią i w Potyliczu. Miała łączyć miasta: Żółkiew, Rawę Ruską i Bełżec ze stolicą Galicji Lwowem, zapewniając mieszkańcom dogodną komunikację. Połączenie z projektowaną linią Lublin – Chełm – Tomaszów Lubelski po stronie rosyjskiej miało zapewniać ładunki z i do Rosji (Królestwo Polskie).

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu V 160 kolei DB cz.1
Ryszard Rusak
Na początku lat 50. XX wieku na kolejach niemieckich Deutsche Bundesbahn (DB) pojawiły się lokomotywy spalinowe typu V 200 wyposażone w dwa silniki spalinowe o łącznej mocy 2000 KM. Jednym z wariantów rozwojowych nowej rodziny pojazdów trakcyjnych miała być uniwersalna lokomotywa spalinowa wyposażona w jeden silnik o mocy 1600 KM, przekładnię hydrauliczną i przeznaczona do obsługi średnio ciężkiego ruchu pasażerskiego i towarowego, również na liniach drugorzędnych. Już w 1956 roku zlecono opracowanie takiej konstrukcji zakładom Friedrich Krupp, Maschinenfabrik w Essen. Nikt wówczas nie zdawał sobie sprawy, iż z tego projektu powstanie cała gama lokomotyw o różnych charakterystykach trakcyjnych i przeznaczeniu.

REPORTAŻ – Krajowa i międzynarodowa komunikacja kolejowa w Polsce i Ukrainie podczas mistrzostw piłkarskich Euro 2012
Marek Graff

WCZORAJ I DZIŚ – Chełmża
Marcin Przegiętka
O budowie kolei miast nadwiślańskich z Torunia przez Chełmżę, Grudziądz, Kwidzyn do Malborka przesądziła ustawa sejmu pruskiego z 1880 roku. Jako pierwszy otwarto odcinek z Torunia do Chełmży, w której zbudowano dworzec nie odbiegający zapewne wielkością ani wyglądem od typowych dla tej linii parterowych budynków o konstrukcji szachulcowej.

ZAPOMNIANE LINIE – Kozy Pomorskie – Poźrzadło Dwór
Sławomir Fedorowicz
Wąskotorową (1000 mm) linię Kozy Pomorskie – Dobrzany – Poźrzadło Dwór otwarto w 1896 roku. Końcowy odcinek od Dobrzan nie został odbudowany po II wojnie światowej i formalnie zlikwidowano go w 1948 roku. Na odcinku Kozy Pomorskie – Dobrzany ruch pociągów (w formie „wjazdów kieszeniowych”), uruchomiony ok. 1947 roku, przetrwał do roku 1976. Następnie na krótko podjęto przewozy pasażerskie od przełomu lat 80. i 90. Kursujące tam pociągi nie zawsze były nawet wykazywane w rozkładach jazdy. Ostatni pociąg planowy wjechał na ten fragment linii prawdopodobnie w 1996 roku.

WĄSKIE TORY  – Wąskotorowa inwestycja stulecia
Andrzej Kisiel
Gryficka Kolej Wąskotorowa została uruchomiona latem 1896 roku. Obecnie gryficka kolejka kursuje na trasie o długości 40 km. Zachowana do tej pory infrastruktura kolejowa, przede wszystkim dworce i torowisko powstały w początkowym okresie funkcjonowania wąskotorówki, liczą więc już około 100 lat. To dużo i dlatego obecny właściciel gryfickiej kolei – gmina Rewal, już od kilku lat planował jej generalny remont. Wąskotorówka zawsze była oczkiem w głowie tutejszych władz, dlatego decyzja o konieczności rewitalizacji kolejki zapadła już kilka lat temu.

ABC KOLEI  – Bibliografia historii transportu szynowego cz.21
Jerzy Pawłowski

ALBUM STACJI – Kwilcz
Paweł Korcz
Linię z Rokietnicy do Międzychodu otwierano w dwóch etapach: w lutym 1888 roku został otwarty odcinek z Rokietnicy do Pniew, natomiast w sierpniu tegoż roku dalszy odcinek z Pniew do Międzychodu przebiegający przez Kwilcz. Linia ta przez cały okres użytkowania należała do połączeń lokalnych.

TRAMWAJE  –  Krakowski wagon 405N
Jacek Kołodziej

MIEJSKIE TORY – EURO 2012 w polskich miastach
Tomasz Korycki – Wrocław
Jacek Modrzejewski – Warszawa
Krystian Jacobson – Gdańsk
Tomasz Gieżyński – Poznań

TEST MODELU – Modele „Sulzerów”
Jerzy Majszczyk
W dziale historycznym zaprezentowana została geneza powstania lokomotyw z silnikami Sulzera, co zachęciło i zainspirowało autora do opisania i przetestowania modeli tych lokomotyw w wielkości H0. Bardziej szczegółowo opisane zostały modele lokomotyw ND-2 i 060-DA SNCF. Model lokomotywy ST43 przedstawiony został bardziej skrótowo, gdyż był już opisywany na łamach ŚK.

WARSZTAT – Wózek węglowy
Bogusław Lewandowski
Jednym z ulubionych motywów modelarskich są różnej wielkości parowozownie. W żadnej nie może zabraknąć urządzeń do nawęglania, a firmy modelarskie oferują ich szeroką gamę. Dla chcących odtworzyć (lub uzupełnić fabryczne) urządzenie do nawęglania systemu Teudtloffa, stosowane w większych parowozowniach, ŚK publikuje plany wózka węglowego, służącego do przewozu węgla z zasobnika lub zasieku do wieży wyciągu po torze patentowym 600 mm.

WARSZTAT – Wykonanie imitacji ładunku drewna
Roman Kozak

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Nostalgia za starymi tramwajami