sierpień 2011

2811
AKTUALNOŚCI – „Pendolino” dla PKP IC
Marek Graff
Pod koniec maja 2011 roku przedstawiciele PKP IC oraz koncernu Alstom Transport popisali umowę na dostarczenie 20 pociągów dużych prędkości oraz ich serwis przez najbliższe 30 lat od momentu dostarczenia. Przewidziano także budowę zaplecza serwisowo-naprawczego w Warszawie i przeszkolenie 100 osób odpowiedzialnych za utrzymanie nowego taboru.

NOWY TABOR – Wagony samowyładowcze typu 441Va
Paweł Terczyński
Wobec postępującego regresu kolejowych przewozów towarowych w drugiej połowie lat 90. PKP znacznie ograniczyły inwestycje taborowe koncentrując się na modernizacji posiadanego parku wagonów. Praktycznie jedynymi nowymi wagonami towarowymi, jakie zamawiano w tym okresie były czteroosiowe wagony samowyładowcze. Talboty to najpowszechniejszy na naszych kolejach rodzaj wagonów z urządzeniami do samoczynnego rozładunku. Dostawy nowych talbotów, obejmujące łącznie prawie cztery tysiące egzemplarzy prowadzone były od 1997 r. przez kilkanaście lat. Wagon typu 441Va jest najnowszym pojazdem w tej rodzinie, zaprojektowanym przez biuro konstrukcyjne w Zielonej Górze. Do ubiegłego roku dostarczono ogółem pół tysiąca egzemplarzy.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Tłuszcz
Jacek Rutkowski
Tłuszcz – najważniejszy pięciokierunkowy węzeł kolejowy pomiędzy Warszawą a Białymstokiem. Tutejsza lokomotywownia jak przed laty służy obsłudze pasażerskiego ruchu lokalnego, jakby na przekór tendencji ostatnich dekad niezbyt łaskawych i to nie tylko dla niewielkich jednostek służby trakcji. Długoletnie stacjonowanie tu elektrycznych zespołów trakcyjnych okazało się dla Tłuszcza sporym atutem i główną przyczyną znalezienia się w strukturach spółki Koleje Mazowieckie – największego przewoźnika w regionie.

NASZ PORTRET – Adaptacja samochodów osobowych „Warszawa” na drezyny normalnotorowe w KZN „Skalmierzyce”
Zbigniew Tucholski
W okresie powojennym na sieci PKP eksploatowano znaczną liczbę drezyn samochodowych. Były to samochody adaptowane do jazdy po torach, bardzo wielu typów i modeli, w większości z okresu międzywojennego oraz z okresu okupacji. Uruchomienie w FSO w Warszawie produkcji samochodu osobowego Warszawa M20 umożliwiło wycofanie z eksploatacji tych pojazdów i w ramach typizacji przystosowanie jednej marki samochodu na drezynę inspekcyjną. W 1956 roku rozpoczęto przebudowę samochodów Warszawa M20 na drezyny kolejowe w Kolejowych Zakładach Nawierzchniowych Skalmierzyce. Drezyny inspekcyjne Warszawa wycofano u progu lat 90. XX wieku. Pojedyncze egzemplarze znajdowały się w eksploatacji jeszcze przez kilka następnych lat. Obecnie ostatnia drezyna Warszawa 223 jest eksploatowana w Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Białymstoku i posiada nieformalny status zabytku.

KOLEJ W ŚWIECIE – Wielkie – małe koleje Walii cz.2
Tomasz Gałka
Kolejna prezentacja przykładów udanych reaktywacji linii wąskotorowych – Wyspy Brytyjskie to wszak ojczyzna muzealnictwa kolejowego.

ZAPOMNIANE LINIE – Nysa – Ścinawa Mała
Sławomir Fedorowicz
Druga linia Nyskiej Kolei Powiatowej, otwarta podobnie jak opisywana w poprzednim numerze trasa do Kałkowa-Łąki w grudniu 1911 r., miała znacznie krótszy od niej żywot. Przewozy pasażerskie zawieszono na niej w 1966 roku, a już od 23.05.1971 r. wykreślono z Wykazu Odległości Taryfowych wszystkie punkty taryfowe od przystanku Nysa Nowy Świat włącznie. Obsługa starego odcinka od małego dworca do km 3,2 ze względu na odgałęziające się tam bocznice trwała prawdopodobnie do 1975 roku, tory zostały rozebrane w większości w 1977 roku.

WĄSKIE TORY – 25 lat Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Bogdan Pokropiński
Autor artykułu towarzyszył powstawaniu współczesnego Muzeum Kolejnictwa, był też inicjatorem wielu działań wpływających na kształt tej placówki.

TRAMWAJE - Tramwaje z Solarisa
Tomasz Gieżyński
Gdy 16 lat temu zakładano małą fabrykę autobusów w podpoznańskim Bolechowie, zatrudniała ona 30 osób i była filią niemieckiego Neoplana. Stopniowo przekształcała się w prężną markę Solaris Bus & Coach. Nowością jest podjęcie produkcji pojazdów szynowych. W decydującą fazę wkroczyła właśnie realizacja kontraktu na 45 sztuk tramwajów Solaris Tramino S105p dla MPK w Poznaniu Spółka z o.o.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje na Wyspach Brytyjskich cz.1
Marcin Stiasny
Wielka Brytania nie bez powodu uważana jest za kolebkę kolei żelaznej. To tutaj w XIX wieku budowano pierwsze publiczne linie kolejowe, George Stephenson skonstruował pierwszy parowóz, a w Londynie wydrążono pierwsze tunele metra. Również w dziedzinie tramwajów Zjednoczone Królestwo stało w światowej awangardzie. W szczytowym okresie tramwaje elektryczne jeździły w blisko 150 miastach. Dzisiaj jednak po tamtej świetności niemal nic nie zostało.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele
Andrzej Etmanowicz
Wagony sypialne standardu Y komunikacji przestawczej 1435/1520 mm kolei czechosłowackich

WARSZTAT – Nowa forma reflektorów pojazdów trakcyjnych
Roman Kozak
Nieustające zmiany na naszym rynku kolejowym obfitują nie tylko w ciągłe zmiany w oznakowaniu i kolorystyce taboru, można też dostrzec działania w kierunku unowocześnienia oświetlenia pojazdów. W duże typowe dla PKP oprawy reflektorów wstawia się po dwa projektory: jeden światła białego, drugi czerwonego. Skoro takie rozwiązania oświetlenia opracowano dla pojazdów poruszających się po polskiej torach, to należy je odtworzyć również w modelu, aby nadążać za aktualnym obrazem polskiej kolei.

ŚWIAT MODELI – Kolejka parkowa w Cichowie
Roman Witkowski
Cztery lata temu w czerwcu 1997 roku otwarta została kolejka parkowa w Cichowie, w gminie Krzywiń. Była to wówczas pierwsza w Polsce kolej lilipucia o rozstawie szyn 241 mm., tj. w skali 1:6. W Europie istniały wtedy cztery kolejki o identycznej szerokości toru – dwie w Szwajcarii i dwie w Wielkiej Brytanii.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Tramwajem przez filatelistykę