sierpień 2010

8-2010

 

LISTY CZYTELNIKÓW
Autor:
Co się stanie z taborem wąskotorowym w Praszce? Historii Mc4i-44 ciąg dalszy

AKTUALNOŚCI – Kolej Nadzalewowa – koleją turystyczną
Autor: Elizeusz Cesarczyk, Sebastian Marszał

REPORTAŻ – „Flota Wielkopolski” – parowym pociągiem z Poznania do Szczecina
Autor: Marek Ciesielski
W odróżnieniu od Europy Zachodniej, gdzie przejazdy specjalnymi pociągami parowymi nie są adresowane głównie do miłośników kolei, dotychczas w naszym kraju pociągi takie były organizowane głównie przez hobbystów dla hobbystów. Weekendowe pociągi turystyczne, takie jak Pirat, Korsarz czy Blues Express były do tej pory domeną spółek z Grupy PKP. Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni po skutecznym wskrzeszeniu idei cyklicznych przejazdów dla szeroko pojętych miłośników kolei spróbowało swoich sił przy pospiesznym pociągu parowym na linii magistralnej. Udało się.

POLSKIE STACJE – Stacja Brzeg
Autor: Jerzy Peszko
Historia powstania stacji kolejowej i pierwszego dworca w Brzegu na Kolei Górnośląskiej – pierwszej linii kolejowe na ziemiach polskich. Cz. 2

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze seryjnie produkowane wagony 1 klasy standardu Z2 typu 139A na PKP
Autor: Andrzej Etmanowicz
Część 2 – Wersje z klimatyzacją

WĄSKIE TORY – Muzeum w Gryficach ‘2010
Autor: Marek Malczewski
Na sieci Kolei Pomorskich prze długie lata dominowały rodzime konstrukcje parowozów pochodzące ze szczecińskiej firmy Vulcan. W latach 50. XX wieku, na Pomorze zaczęły trafiać maszyny z kolei przekuwanych w owym czasie z szerokości 1000 na 750 mm. Tak powstał swoisty konglomerat parowozów przeróżnych typów, z których większość doczekała końca swej pracowitej służby na Pomorskich KD. Miejscowi kolejarze dosyć wcześnie docenili wartość historyczną wycofywanego taboru i zachowali najciekawsze egzemplarze. Tak powstał Skansen Parowozów w Gryficach.

WĄSKIE TORY – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 1000 mm
Autor: Bogdan Pokropiński

WĄSKIE TORY – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 1000 mm
Autor: Bogdan Pokropiński
Parowóz przemysłowy Ty-9785

KOLEJ W ŚWIECIE – 175 lat kolei niemieckich
Autor: Ryszard Rusak
Przypadający w bieżącym roku jubileusz 175-lecia kolei niemieckich to jedno z najważniejszych wydarzeń w Niemczech. Kolej niemiecka przez ten czas przeszła niewyobrażalną metamorfozę. Od dwuosiowych parowozów do superszybkich pociągów ICE mknących z prędkością 300 km/h. Przez te lata powstało też wiele konstrukcji lokomotyw i wagonów, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju kolei na świecie. Znając ogromne zamiłowanie Niemców do kolei można było się spodziewać, że pokażą wiele czynnych eksponatów swojego historycznego taboru. Aż 5 dni trwał Dampfspektakel 2010, gdzie „młodzi” i „starzy” miłośnicy kolei mogli fotografować swoje ukochane maszyny albo odbyć sentymentalną podróż wybranym pociągiem.

ZAPOMNIANE LINIE – Wokół Zbąszynka cz.2
Autor: Sławomir Fedorowicz
Zmiany granic państwowych i powstanie nowego węzła kolejowego w Zbąszynku pozostawiły po sobie liczne ślady zapomnianych linii. Pierwsza część wędrówki odbywała się starotorzem odcinka Zbąszyń – podg. Podmokłe. W części drugiej można zwiedzić relikty pozostałych linii, które zmieniły swój przebieg.

HISTORIA KOLEI – Wspomnienie linii kolejowej Chodzież – Gołańcz
Autor: Leszek Wincenciak
Sto dwa lata temu w północno-wschodniej Wielkopolsce zostały otwarte 104 km linii kolejowych. Tory połączyły stacje: Skoki z Szubinem przez Wągrowiec, Gołańcz, Kcynię i Gołańcz z Chodzieżą. Powstała w tym regionie docelowa sieć linii lokalnych. Linie te tętniły życiem, przez lata służąc przewozom towarowym i pasażerskim. Jednak w końcu XX wieku, gdy nastały warunki do odejścia klientów od niejako wymuszonej, nie zawsze łatwej współpracy z koleją, nadszedł ich kres. Zostały wyparte przez dynamicznie rozwijający się transport samochodowy. Jedną z takich tras kolejowych była linia Gołańcz – Chodzież.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 14
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Tramwajem przez filatelistykę.

MIEJSKIE TORY – Linia 7 Katowice – Świętochłowice – Bytom
Autor: Jakub Halor
Cz. 2 – Tramwajowa podróż trasą linii 7 Tramwajową podróż trasą linii 7 rozpocznijmy od jej ostatniej regularnej końcówki do 2007 r., czyli pętli w Katowicach-Zawodziu. Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy (www.wpk.katowice.pl), trasa może być bowiem poszatkowana przez wyłączenia ruchu spowodowane remontami. Może najlepszą porą na zwiedzanie będzie dzień wolny od pracy lub wieczór, gdy „siódemka” kursuje przez Łagiewniki.

MAKIETA – Model peronu cz.1
Autor: Leszek Lewiński
Jeżeli zdecydowaliśmy się zbudować na naszej makiecie przystanek osobowy lub stację, to konieczne będzie wykonanie peronu. Oglądając wiele różnych makiet należy zauważyć, że bardzo często modelowe perony rażą sztucznością wykonania i słabo odzwierciedlają oryginał. Jak zatem wykonać ładny peron?

ORYGINAŁ I MODEL – Zestaw modeli włoskiej firmy A.C.M.E. wagonów pociągu „Berlin – Warszawa – Express” w wielkości H0
Autor: Andrzej Etmanowicz
Jedną z największych tegorocznych nowości dla miłośników modelarstwa kolejowego w Polsce na targach modelarskich w Norymberdze był niewątpliwie zestaw czterech wagonów pociągu Berlin – Warszawa – Ekspress w wielkości H0. Zestaw ten pojawił się już w sprzedaży w sklepach w Polsce.

WARSZTAT – Jak zwaloryzować model wieży ciśnień
Autor: Roman Kozak

NOWOŚCI – Polskie nowości
Autor: Arkadiusz Lubka