sierpień 2008

sk-08-08

 

AKTUALNOŚCI – Powrót pociągów na trasę Kętrzyn – Węgorzewo
Autor: Roman Witkowski
Po ponad sześciu latach starań Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych razem ze Starostwem Powiatowym w Węgorzewie uruchomiły pierwszy w Polsce samorządowy, całkowicie wyjęty ze struktur PKP, normalnotorowy pociąg osobowy.

NOWA KOLEJ – AGV – nowy pociąg dużych prędkości
Autor: Marek Graff
Pierwsza wzmianka o pociągu dużej prędkości IV generacji pojawiła się w 1998 roku, a ogólne założenia techniczne projektu nazwanego AGV – w 2001 roku. W tym samym roku rozpoczęto jazdy próbne. Włoska spółka ogłosiła zamiar zakupu pociągów AGV, z zamiarem eksploatowania ich na odpowiednich liniach we Włoszech z prędkością maksymalną 300 km/h.

WCZORAJ I DZIŚ – Białośliwie Wąsk.
Autor: Paweł Korcz
Stacja wąskotorowa w Białośliwiu powstała w roku 1895 w związku z budową pierwszych linii Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Okazały budynek stacyjny pojawił się jednak dopiero w 1906 roku. Miejsce to przez prawie 100 lat nie zmieniło się zbytnio i zachowało swój dawny charakter.

HISTORIA KOLEI – Początki stacji kolejowej w Brzegu
Autor: Jerzy Peszko

WĄSKIE TORY – Tabor Ostrołęckiej Kolei Wąskotorowej: parowozy
Autor: Bogdan Pokropiński

ALBUM STACJI – Poznań Wola
Autor: Paweł Korcz
Pierwsze pociągi przez teren obecnej stacji Poznań Wola przejechały w 1848 roku, co wiązało się z otwarciem pierwszej linii kolejowej w Poznaniu, Kolei Stargardzko-Poznańskiej. Nie istniał wówczas jeszcze na terenie Poznania dworzec główny.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 10
Autor: Jerzy Pawłowski

KOLEJ W ŚWIECIE – Przewodnik po Rhätische Bahn cz.2
Autor: Ryszard Rusak
Kolejny etap podróży wąskotorową koleją Rhätische Bahn, pełną wspaniałych, wyjątkowych krajobrazów – prowadzi przez przełęcz Albula.

REPORTAŻ – Dni Techniki Kolejowej 2008
Autor: Paweł Korcz
W czerwcu br. Grupa PKP po raz drugi zorganizowała Dni Techniki Kolejowej. Głównym celem tej imprezy jest pokazanie działalności kolei „od kuchni”. Przedsięwzięcie obejmowało głównie wystawy, prezentacje, pokazy oraz wstęp do miejsc, do których na co dzień ludzie nie związani zawodowo z koleją nie mają dostępu.

ZAPOMNIANE LINIE – Góra Śląska – Krzelów cz.1. Odcinek do Chobieni
Autor: Sławomir Fedorowicz
Po 1945 roku pociągi Kolejki Górowskiej, z powodu m. in. zniszczonego mostu na Baryczy, nie kursowały w kierunku południowym. Reaktywacja ruchu na całym odcinku z Krzelowa do Góry Śl. nastąpiła w 1949 roku, ale z uwagi na niewielkie potrzeby transportowe, początkowo ograniczono ruch pasażerski a następnie w 1964 roku zawieszono przewozy całkowicie.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Tramwajem przez filatelistykę

MIEJSKIE TORY – Graz – miasto tramwajów
Autor: Tomasz Haładyj
Do wpisanego na listę UNESCO Grazu, musi zajrzeć każdy miłośnik tramwajów. W ciągu minionego roku sfinalizowano tu duży projekt rozbudowy już i tak rozległej sieci tramwajów. Jeden z nowych odcinków jest klasyczny, z torami wbudowanymi w jezdnię. Na starszych trasach, fragmentami jednotorowych, zastosowano ciekawe rozwiązania techniczno-organizacyjne. Pozostałe elementy systemu komunikacyjnego to autobusy, kolej linowo-terenowa oraz publiczna winda.

MAKIETA – Więcej realizmu na makiecie
Autor: Leszek Lewiński
Realistyczne odtworzenie na makiecie otaczającej nas rzeczywistości nie jest zbyt trudne. Nie musi ona przypominać cukierkowatego lunaparku a kursujący po modelowych torach tabor nie musi straszyć plastikowym połyskiem. Aby tego uniknąć należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

KATALOG MODELI – Wagon cysterna typu 450R
Autor: Arkadiusz Lubka
Czteroosiowa cysterna do przewozu lekkich produktów naftowych została skonstruowana w koncernie Alstom i była produkowana dla wielu odbiorców w Europie. W latach 90. cysterny według tego projektu produkowano również w Polsce. Model w skali H0.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony serii ABm 225 kolei DB