sierpień 2007

sk-08-07

AKTUALNOŚCI – „Venice Simplon Orient Express” w Polsce
Autor: Marek Graff
W połowie lipca mogliśmy zobaczyć w Polsce pociąg będący zbiorem różnych wagonów Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich. Nie była to pierwsza wizyta składu dawnych wagonów, ale i tak stała się małą sensacją sezonu ogórkowego.

AKTUALNOŚCI – Dni Techniki Kolejowej
Autor: P.Jurewicz, Red.
Niezwykle potrzebną inicjatywą okazały się Dni Techniki Kolejowej, podczas których zorganizowano w lipcu w dużych miastach imprezy i atrakcje takie jak wystawy współczesnego i zabytkowego taboru, pamiątek historycznych i zdjęć, pokazy sprzętu technicznego, przejazdy pociągami specjalnymi czy zwiedzanie różnych, na co dzień niedostępnych obiektów kolejowych.

REPORTAŻ – Dzień Dziecka na linii 283
Autor: Marek Malczewski

REPORTAŻ – 150 lat stacji Tarnowskie Góry
Autor: Jakub Halor

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich cz.2
Autor: Roman Witkowski
Żuławy – teren depresyjny, poprzecinany kanałami i rowami melioracyjnymi, pod koniec XIX wieku pilnie potrzebował środka transportu do przewozu przede wszystkim płodów rolnych. W owym czasie kolejka wąskotorowa była synonimem nowoczesności i mogła się przyczynić do rozwoju regionu. W Prusach Zachodnich nie istniał wówczas żaden taki odcinek.

ZAPOMNIANE LINIE – Tajemnice pierwszej linii Ostrów Wlkp. – Nowe Skalmierzyce
Autor: Michał Jerczyński, Sławomir Fedorowicz
Historia połączenia Ostrowa z Nowymi Skalmierzycami jest ciekawym przykładem dynamicznych zmian sieci kolejowej w związku ze zmianami granic państwowych.

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi Pendolino w Wielkiej Brytanii
Autor: Marek Graff
Pociągi z przechylnym nadwoziem kojarzą się niezmiennie z włoskimi pociągami Pendolino. Jednak sama koncepcja przechyłu nadwozia pociągu narodziła się nie we Włoszech, lecz w Wielkiej Brytanii. Ambitny brytyjski program ostatecznie zakończył się fiaskiem, wskutek niechęci kolejnych rządów skąpiących funduszy na rozwój kolei.

WĄSKIE TORY – Wąskotorowe wagony osobowe typu 1Aw cz. 2
Autor: Michał Zajfert
W pierwszej części artykułu omówiona została historia wagonów typu 1Aw oraz ich konstrukcja. Część druga prezentuje wagony zgromadzone przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych w Rogowie oraz główne problemy rozwiązywane podczas odbudowy i konserwacji tych pojazdów.

WCZORAJ I DZIŚ – Włocławek
Autor: Marcin Przegiętka
Włocławek znalazł się na szlaku budowanej od maja 1861 r. Drogi Żelaznej Warszawsko-Bydgoskiej. W następnym roku uroczyście otwarto kolej, łączącą Łowicz a pośrednio Warszawę z Toruniem i siecią kolejową Prus.

ARCHIWUM TABORU – Wagon kryty budowy specjalnej typu 216K
Autor: Paweł Terczyński

ALBUM STACJI – Rokiciny
Autor: Michał Jerczyński
Stacja w Rokicinach, jedna z czterech między Skierniewicami a Piotrkowem na linii Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, początkowo o randze stacji II klasy, przez 19 lat była jedynym „oknem na świat” dla przemysłowej Łodzi, oddalonej stąd o 20 kilometrów.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Metro jest OK

MIEJSKIE TORY – Współczesność tramwajów w Sankt Petersburg
Autor: Piotr Tomasik
Kilka lat temu Sankt Petersburg był jeszcze uznawany za tramwajową stolicę świata. Dziś komunikacyjny obraz miasta nie napawa niestety optymizmem. Warto jednak odbyć przejażdżkę po mieście nad Newą, choć w tramwaju można znaleźć ogłoszenie: „Możliwe, że dziś państwo jedziecie tym tramwajem ostatni raz”.

MAKIETA – Norma dla polskiej makiety modułowej w skali 1:87 (H0)
Autor: Leszek Lewiński, Marcin Turko
Budowa polskiej makiety modułowej w skali 1:87 cieszy się dużym zainteresowaniem. Aby odpowiedzieć na szereg zadawanych pytań i zapewnić modelarzom kolejowym dobrą, wspólną zabawę, powstało opracowanie pt. „Norma dla polskiej makiety modułowej w skali 1:87”.

WARSZTAT – Cyfrowe dekodery dźwięku w modelach ST43 i ST44
Autor: Roman Kozak
Gniazdo dekodera cyfrowego powoli staje się standardem w każdym modelu lokomotywy, a system cyfrowego sterowania modelami kolejowymi zyskuje coraz szersze grono użytkowników. Barierą pozostaje jednak w dalszym ciągu dość wysoka cena.

TEST MODELU – Wagon motorowy Lint 41
Autor: Marek Nowaczyk
Model dwuczłonowego spalinowego zespołu trakcyjnego Lint 41, to najnowszy produkt słoweńskiej firmy, znanej do tej pory modelarzom z modeli amerykańskich lokomotyw i wagonów.

NOWOŚCI – Nowości PIKO 2007
Autor: Arkadiusz Lubka