sierpień 2006

sk-08-06

AKTUALNOŚCI – Warszawa: remont tunelu średnicowego
Autor: Karol Trammer
Rozpoczęto zapowiadany od trzech lat remont tunelu średnicowego. Prędkość pociągów podmiejskich podczas przejazdu pod centrum Warszawy była ograniczona do zaledwie 20 km/h. Przy okazji robót w tunelu, prowadzone będą prace remontowo-budowlane na podziemnym przystanku Warszawa Śródmieście.

NASZ PORTRET – Lokomotywa elektryczna serii ET22
Autor: Paweł Terczyński
W odpowiedzi na wzrost zadań przewozowych, organizowany z trudem po wojnie od podstaw przemysł elektrotrakcyjny, dostarczył PKP ponad 2,5 tys. lokomotyw. Niemal połowa z nich to elektrowozy serii ET22. Jeszcze wiele lat będą obecne na naszych szlakach kolejowych.

KOLEJ W POLSCE – Odrestaurowane obiekty na Kolejowym Szlaku Jana Pawła II
Autor: Marek Ćwikła
Na stacjach i przystankach osobowych między Krakowem Płaszowem i Wadowicami została odrestaurowana większość budynków i budowli. Nie zniszczono przy tym historycznych zabudowań stacyjnych.

ZAPOMNIANE LINIE – Otmuchów – Dziewiętlice
Autor: Marcin Wojtkiewicz
Linia z Otmuchowa do przygranicznych Dziewiętlic położona jest na wybudowanym przez Kolej Górnośląską odcinku „magistrali podsudeckiej”. Wybudowana na podstawie ustawy z 1886 roku, jest bliźniaczo podobna do trasy z Nowego Świętowa do Sławniowic Nyskich opisywanej w numerze 1/2004.

HISTORIA KOLEI – Mława – Ostrołęka. Linia kolejowa, która nigdy nie powstała
Autor: Marcin Przegiętka
Wiele z planowanych w okresie międzywojennym linii kolejowych nie doczekało się realizacji. Ograniczone możliwości finansowe II Rzeczpospolitej zadecydowały o powstaniu tylko najważniejszych z nich. Plan połączenia linią kolejową Mławy i Ostrołęki powstał już w latach 90. XIX wieku.

KATASTROFY – Izbica
Autor: Red.
Katastrofa wydarzyła się w tym roku na szlaku Krasnystaw – Ruskie Piaski, a przyczyną okazały się zbyt gwałtowne i intensywne opady deszczu.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje wąskotorowe Gór Harzu
Autor: Jakub Halor
W środkowych Niemczech rozciąga się rozległe pasmo górskie Harz. Odkrycie tu pokładów rud metali, przyczyniło się do postępującego przez kolejne stulecia rozwoju przemysłu wydobywczego i hutniczego. Bogactwem regionu stała się również turystyka. Uroda mrocznych gór i piękno średniowiecznych miast i miasteczek przyciągnęły rzesze ludzi.

WĄSKIE TORY – Kolejka majątku Brzezie Leopolda Kronenberga
Autor: Marcin Przegiętka
Baron Leopold Kronenberg był w Królestwie Polskim działaczem politycznym, przemysłowcem oraz znanym magnatem kolejowym. Jego majątek w Brzeziu, na który składał się folwark oraz zakłady przemysłowe, wymagał usprawnienia transportu. Wybudowano więc kolejkę.

WĄSKIE TORY – Zakład Torfowo-Borowinowy Czaplinek
Autor: Marek Malczewski
Czaplinek leży na Pojezierzu Drawskim. Bezpośrednio przy linii kolejowej z Drawska do Szczecinka istnieje kopalnia torfu, która rozpoczęła funkcjonowanie jeszcze przed II wojną światową. Obecnie sprywatyzowany zakład zajmuje się pozyskiwaniem torfu ogrodniczego metodą frezowania.

ALBUM STACJI – p.o. Wistka
Autor: Lech Grobelny
Przystanek Wistka jest położony na linii Wyczerpy (posterunek odgałęźny na linii „wiedenki”) – Chorzew Semkowice (stacja na „magistrali węglowej”). Linię otwarto w I połowie 1939 roku.

ARCHIWUM TABORU – Wagon węglarka czteroosiowa typu 401Zp
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego
Autor: Red.

FILATELISTYKA – Tramwajem przez filatelistykę
Autor: Krystian Żurawski
Nastrojowe klimaty. Wesołe tramwaje. Tramwajowe eldorado. Zwiedzanie z okiem tramwaju.

MIEJSKIE TORY – 125 taryfy przewozowej transportu miejskiego we Lwowie (1880-2005)
Autor: Marcin Rechłowicz
Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Lwowa w 1880 roku i już 125 lat służy jego mieszkańcom. Tyle lat liczy sobie również taryfa przewozowa. W biletach uwidacznia się wiele wpływów ukraińskich, polskich, rosyjskich, austriackich czy niemieckich, jak np. bilety w trzech różnych walutach równocześnie.

ŚWIAT MODELI – Świat N-ormy
Autor: Piotr Dobrzyński
Na ubiegłorocznej wystawie Trako – Świat Małej Kolei w Gdańsku zwiedzający mogli po raz pierwszy zapoznać się z makietą modułową w skali 1:160. Makieta została wykonana przez grupę modelarzy w oparciu o nowy standard modułów: N-orma.

MAKIETA – Stacja Olszynek
Autor: Leszek Lewiński
Stacja Olszynek to efekt pracy modelarza z Gdańska, który przyłączył się do wspólnego budowania realistycznej makiety segmentowej w wielkości H0. Dwa segmenty szlakowe makiety wykonało Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych.

WARSZTAT – Modele z PCW cz.2.
Autor: Dariusz Marek
Do przedstawienia technologii budowy od podstaw modelu z wykorzystaniem PCW, wybrana została strażnica przejazdowa. Model jest prosty, a jednocześnie można przy jego budowie pokazać prawie wszystkie niuanse pracy z PCW.

TEST MODELU – Lokomotywa elektryczna serii 151
Autor: Arkadiusz Lubka
Pod koniec lat 60. osiągi lokomotyw towarowych serii 150 były już niewystarczające, dlatego koleje zachodnioniemieckie zleciły opracowanie nowej, ciężkiej lokomotywy towarowej. Pierwszy elektrowóz serii 151 zaprezentowany w 1972 roku rozwijał większą prędkość, miał większą moc i jednocześnie mniejszą masę.

KATALOG MODELI – Wagon osobowy 2 kl. standardu Y cz.3
Autor: Arkadiusz Lubka
Pod koniec lat 60. w NRD opracowano projekt nowego wagonu pasażerskiego, wg przepisów UIC odpowiadających standardowi Y. Wagony produkowane w dwóch zakładach różniły się detalami.

NOWOŚCI – Modele polskich wagonów pocztowych
Autor: Jan Leśny

FORUM
Wystawa „Modeli małych i dużych”. Pro Publico bono. Manekiny z Radziszowa.

FIRMA PREZENTUJE – Wagony pasażerskie PKP konstrukcji pruskiej
Autor: Michał Dembowski