sierpień 2005

sk-05-08

AKTUALNOŚCI – SA110 – pierwsze służby
Autor: Red.

Od 12 czerwca na naszych torach pojawiła się w planowym ruchu pasażerskim nowa seria pojazdów – spalinowe zespoły trakcyjne SA110. Obecnie w dni robocze w obiegu jest sześć składów.

KOLEJ W POLSCE – Wagony motorowe serii SA110 czyli seria 624 na polskich torach
Autor: Winicjusz Drozdowski

Wraz z dopuszczeniem niezależnych przewoźników na polskich szlakach kolejowych oraz tzw. regionalizacją przewozów pasażerskich pojawiają się na naszych torach nowe typy pojazdów trakcyjnych. Ostatnio duże zainteresowanie wzbudził zakup wagonów silnikowych niemieckiej serii 624. Jest to pierwsze w Polsce zastosowanie w ruchu pasażerskim na tak dużą skalę używanego taboru, sprowadzonego z zagranicy.

HISTORIA KOLEI – Dzieje linii kolejowej Wrocław Psie Pole – Trzebnica
Autor: Janusz Gołaszewski, Michał Jerczyński

Trzebnicę od lat łączyły z Wrocławiem silne więzy gospodarcze, społeczne i kulturalne. Zamysł połączenia obu miast linią kolejową powstał w roku 1844. Pomysł ten udało się jednak zrealizować dopiero w 1886 roku – nastąpiło uroczyste otwarcie ruchu osobowego i towarowego na odcinku Psie Pole – Trzebnica.

WĄSKIE TORY – Waskotorowa lokomotywa spalinowa LDI-45N
Autor: Marek Malczewski

Po zakończeniu produkcji przestarzałych lokomotyw Wls50, nie wprowadzono żadnego nowocześniejszego wyrobu. W odpowiedzi na potrzeby górnictwa węgla kamiennego, dokonano interwencyjnego zakupu lokomotyw w Rumunii.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje w Holandii
Autor: Ryszard Rusak

Holandia jest ważnym krajem w ruchu towarowym za sprawą największego na świecie portu morskiego, jakim jest Rotterdam. Na niewielkim obszarze tego kraju znajduje się stosunkowo gęsta sieć co powoduje, że podróż koleją jest wygodna. Głównymi przeszkodami przy budowaniu linii kolejowych pozostają rzeki i kanały, stąd obecność 21 ogromnych mostów kolejowych i 1200 mniejszych.

STATYSTYKA – Kamieniec Ząbkowicki
Autor: Paweł Terczyński

KATASTROFY – Jedlicze Łódzkie
Autor: Maciej Wielgus

W październiku 1969 roku maszynista pociągu relacji Łódź Kaliska – Kutno spowodował zderzenie z pociągiem pospiesznym Gdynia Gł. – Łódź Kaliska. Skutki okazały się tragiczne.

ZAPOMNIANE LINIE – Wieluń Dąbrowa Wąsk. – Praszka
Autor: Andrzej Olesiak

89 lat – taki jubileusz obchodziłaby w tym roku Wieluńska Kolej Wąskotorowa. Niestety w 1987 roku zrealizowano decyzję o jej likwidacji. Można jednak odbyć ciekawą wędrówkę śladami tej linii.

ALBUM STACJI – p.o. Zdrojowisko
Autor: Adam Borzęcki

Przystanek znajduje się na linii Kłodzko Gł. – Wałbrzych Gł., poprzednia jego nazwa brzmiała Centrnerbrunn. Został urządzony do obsługi niewielkiego uzdrowiska, powstałego w 1836 roku w oparciu o miejscowe źródło wód mineralnych.

ARCHIWUM TABORU – Wagon węglarka czteroosiowa typu 415W
Autor: Paweł Terczyński

Węglarka typu 415W przeznaczona do przewozu ładunków sypkich oraz sztukowo niewrażliwych na warunki atmosferyczne, była pierwszym wagonem PKP przystosowanym do obciążenia 22,5 t/oś.

ABC KOLEI – Urządzenia ładunkowe na stacjach cz.1
Autor: Michał Jerczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Tramwajem przez filatelistykę.

MIEJSKIE TORY – Łódź – Ozorków. Najdłuższa linia tramwajowa w Polsce.
Autor: łukasz Stefańczyk

W ubiegłym roku miały miejsce zasadnicze zmiany w układzie i obsłudze tramwajowych linii podmiejskich w aglomeracji łódzkiej. Linia z Łodzi do Ozorkowa jest najdłuższą linią tramwajową w Polsce, a w ubiegłym roku została wydłużona dodatkowo osiągając w ten sposób 34 km.

MAKIETA – Roślinność na makiecie z… gąbki.
Autor: Tadeusz Domagalski

Jednym z podstawowych materiałów, wykorzystywanych do tworzenia imitacji zieleni na makietach jest granulat z gąbki w różnych odcieniach. Jeśli nie odpowiadają nam gotowe produkty dostępne w sklepach modelarskich, możemy wykonać potrzebny granulat we własnym zakresie.

WARSZTAT – Modernizacja połączeń międzywagonowych w wielkości TT.
Autor: Paweł Binkiewicz

Stosunkowo wysokie ceny nowych modeli w sklepach powodują, że miniatury produkowane wcześniej, pomimo starych form i rozwiązań technicznych, nadal znajdują wielu nabywców. Są one doskonałym materiałem wyjściowym do wszelkich przeróbek.

TEST MODELU – Tramwaj niskopodłogowy NGT D12 DD.
Autor: Arkadiusz Lubka

Pod koniec ub. roku pojawił się w sprzedaży model najdłuższego tramwaju na świecie. Długość tego tramwaju, mającego zastąpić wysłużony tabor z czasów NRD, wynosi ponad 45 m. Produkowany w niemieckich zakładach w Bautzen, rozpoczął służbę liniową w 2003 roku.

KATALOG MODELI – Węglarka grupy Königsberg cz.1
Autor: Arkadiusz Lubka

Wagony odkryte (węglarki) zaliczane do grupy Königsberg, budowane były od 1927 do 1941 roku. Posiadały konstrukcję nitowaną, drewniane oszalowanie ścian oraz odchylną ścianę czołową. Ich cechą charakterystyczną był podciąg pod drzwiami.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka

Nowości N – 2005