październik 2018

1numer 10-18-okładka

AKTUALNOŚCI  –  Kolejowe atrakcje Dnia Transportu w Warszawie

Tomasz Jankowski

W ostatnią sobotę września miały miejsce obchody Dnia Transportu. W Warszawie najwięcej atrakcji przygotowano na terenie zaplecza technicznego PKP Intercity przy ul. Chłopickiego na Olszynce Grochowskiej. Do dyspozycji zwiedzających była przygotowana tak zwana strefa atrakcji, gdzie spółki Grupy PKP przygotowały stoiska tematyczne związane z prowadzoną przez nie działalnością. Dla najmłodszych istniała możliwość przejażdżki kolejką
ogrodową sprowadzoną z Pecnej.

 

NOWA KOLEJ –  Tabor kolejowy na targach Innotrans 2018

Piotr Kilanowski

Tegoroczne targi Innotrans, odbywające się w dniach 18-21 września w Berlinie, były pod wieloma względami odmienne od pozostałych. Na ekspozycji zdecydowanie wzrósł ilościowy udział wagonów towarowych, po raz pierwszy swoje produkty zaprezentowała chińska spółka CRRC, a wystawa polskich producentów taboru kolejowego wypadła bardzo skromnie w porównaniu do poprzedniej edycji targów z 2016 roku.

 

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Lublin (1)

Jacek Rutkowski

W dniu 1 listopada 2013 roku dotychczasowy dysponent większości budynków byłej lubelskiej lokomotywowni – spółka PKP CARGO, zrezygnowała z ich dalszego użytkowania. Lokalizacja między grupami torów stacyjnych (zwłaszcza wielkiej hali wachlarzowej) raczej nie rokuje nadziei na ich dalsze wykorzystanie i prawdopodobnie dzieje tego historycznego miejsca osiągnęły epilog. Warto zatem przypomnieć jego genezę i czasy, gdy było ono świadkiem i uczestnikiem niekwestionowanego rozwoju kolei w tym rejonie.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Pociągi ALEX – tradycja i nowoczesność (1)

Piotr Kilanowski

W ciągu ostatnich 25 lat kolejowy transport osobowy przeszedł znaczącą metamorfozę w większości krajów Europy Środkowej. W wielu rejonach starego kontynentu tradycyjne składy wagonowe prowadzone lokomotywami ustąpiły wówczas miejsca nowoczesnym spalinowym lub elektrycznym zespołom trakcyjnym. Wspomniany proces silnie zaznaczył się m.in. na kolejach Republiki Federalnej Niemiec, gdzie po 2005 roku coraz trudniej było uświadczyć tradycyjnie rozumiane składy osobowe. Niewątpliwie interesujący w tym kontekście przykład stanowią pociągi osobowe spółki Die Länderbahn (dawniej Vogtlandbahn), uruchamiane pod marką ALEX w Bawarii oraz na pograniczu Czech i Niemiec.

 

WĄSKIE TORY –  Kolej wąskotorowa Tankodrom Milovice

Tomasz Jankowski

W Milovicach, położonych 30 km na północ od Pragi (w połowie drogi do Mladá Boleslav), od 2014 roku działa wybudowana od podstaw kolej wąskotorowa. Linia o szerokości toru 760 mm i długości 1,8 km służy przewozom turystycznym. W czasach ČSRS w Milovicach znajdowała się duża baza wojskowa Armii Czerwonej. Stacjonowała tu jednostka pancerna oraz działało lotnisko wojskowe. Po wycofaniu się Rosjan długi czas teren dawnej bazy pozostawał opuszczony. Bliskość stolicy Czech oraz duży potencjał tego miejsca sprawiły, że postanowiono stworzyć tam centrum rozrywki rodzinnej. Na części terenu funkcjonuje Park Miraculum – miejsce dedykowane najmłodszym, w pozostałej części rozległego ternu dawnej bazy wojskowej działa Tankodrom, czyli miejsce, gdzie odbywają się pokazy sprzętu wojskowego, istnieje możliwość przejazdu pojazdami pancernymi oraz znajduje się duża kolekcja militariów. Dawne lotnisko wojskowe służy obecnie lotnictwu cywilnemu.

 

WĄSKIE TORY –  Tragiczna sobota na Kujawach

Roman Garbacik

 

WĄSKIE TORY –  Czteroosiowy wagon inż. Wetcla – suplement

Michał Zajfert

Dzięki odzewowi ze strony Czytelników możliwe staje się uzupełnienie informacji przedstawionych w artykule poświęconym historii czteroosiowego wagonu motorowego dla WKD (Mx348), opublikowanym w numerze majowym Świata kolei.

 

WĄSKIE TORY –  Kolej wąskotorowa w Wieliszewie

Tomasz Jankowski

W podwarszawskim Wieliszewie znajduje się zakład produkcji bloczków i cegieł silikatowych Xella Polska – Silka Wieliszew. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku. Miał on połączenie ze stacją w Wieliszewie bocznicą normalnotorową oraz zakładową kolej wąskotorową służącą do transportu piasku kwarcowego z pobliskiego wyrobiska.

 

MIEJSKIE TORY – Pocztówka z Odessy
Tomasz Gieżyński
Obok rozległej i ciekawej sieci tramwajowej i trolejbusowej, która czeka na osobne, szersze opracowanie, Odessa – największe ukraińskie miasto portowe i obecnie czarnomorskie zagłębie turystyczne kraju – posiada dwie ciekawostki komunikacyjne, nad którymi warto skupić uwagę. Jedną z nich jest linowa kolej kubełkowa (kanatnaja doroga), a drugą specyficzny funikular przy słynnych Schodach Potiomkinowskich.

 

MIEJSKIE TORY – O sposobach oznaczania linii tramwajowych (2)
Piotr Tomasik
ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagony sypialne CIWL typu U Hansa (1)

Andrzej Etmanowicz

Wagony Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych (CIWL), wprawdzie okazjonalnie, ale pojawiały się na polskich torach. Postanowiliśmy przybliżyć ten temat w kolejnych artykułach tego cyklu i na początku omówimy powojenne wagony sypialne typu U z 1957 roku, określane także jako typ U Hansa. Ich oryginały, chociaż nigdy nie należały do PKP, to jednak na polskich torach zaczęły regularnie pojawiać się w połowie lat 80. ub. wieku w (choć nie tylko) nocnym pociągu pospiesznym Chopin, łączą- cym stolice Polski i Austrii. W późniejszym okresie, w końcu lat 90., ich odmiana DSG typu WLAB4ümg-59 z 1959 roku (później DB WLABmh175.5) przyjeżdżała także do Warszawy w pierwszym na PKP pociągu kategorii EuroNight (EN) Jan Kiepura, w tym czasie łączącym Warszawę z niemiecką Kolonią (Köln Hbf). W pierwszej kolejności omówimy wagony typu U Hansa, które pojawiały się w okresie Chopina, tym bardziej że ich modele H0 znajdują się w ofertach firm: ROCO oraz od niedawna także A.C.M.E.

 

NOWOŚCI  –  Wagony pasażerskie PKP „Bauart 26” firmy Rivarossi

Tomasz Mayer

W lipcu ubiegłego roku do sklepów modelarskich trafiły modele wagonów pasażerskich określanych jako Bauart 26 w oznaczeniach PKP w epoce IIIc. Są to wagony budowy niemieckiej produkowane od 1926 roku i jest to zmodyfikowana konstrukcja wagonów znanych pod potoczną nazwą Hecht.

 

ŚWIAT MODELI  –  Miniaturowa Polska. Magiczny świat wokół kolei, Gliwice 29-30.09.2018

Ryszard Rusak

Po ogromnym sukcesie imprezy modelarskiej Festiwal „Kolej w Miniaturze”, organizowanej od trzech lat w Sosnowcu przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem zwiedzających, a także różnych instytucji organizujących spotkania wystawowe tego typu, przyszedł czas na kolejną zorganizowaną przez SMK Katowice, tym razem przy współudziale władz miasta Gliwice w nowo wybudowanej hali Arena. Impreza została zorganizowana według całkowicie odmiennego zamysłu, polegającego na spotkaniu ludzi pasjonujących się modelarstwem kolejowym, którzy chcą zaprezentować swój dorobek modelarski oraz różnego rodzaju kolekcje modeli i zainteresować tym wspaniałym hobby szerokie grono młodzieży poszukającej nowych inspiracji. Było to jednocześnie spotkanie modelarzy z różnych regionów Polski, a nazwa Miniaturowa Polska nawiązywała do pokazania typowo polskich modeli i krajobrazów.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

400 lat Poczty Polskiej

EUROPA 2018 – Mosty