październik 2014

Sk-10-14 (Kopiowanie)

AKTUALNOŚCIIV Zlot Miłośników Kolei Wąskotorowych 600 mm – Białośliwie 2014
Paweł Korcz

W tym roku kolejne spotkanie entuzjastów kolei wąskotorowych 600 mm odbyło się w Białośliwiu w dniach 27–28 września. Jego zasięg objął całą czynną sieć Wyrzyskiej Kolei Powiatowej, a więc trasę z Białośliwia do Czajcza z odgałęzieniami na Wysoką i Kijaszkowo. Rekordowa na tegorocznym zlocie okazała się liczba czynnych parowozów – cztery sztuki. Tylu czynnych maszyn pod parą na wąskim torze nie widziano w Polsce zapewne od lat 80. Znany jest już wstępny termin piątego zlotu – 27 i 28 czerwca 2015 roku. Impreza ma być połączona z obchodami 120-lecia WKP. Już teraz organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej atrakcji.

KOLEJ W POLSCEParowozjada 2014
Maciej Panasiewicz
Odbywająca się pod koniec wakacji Parowozjada w Chabówce na stałe wpisała się w kalendarz największych imprez popularyzujących historię kolei w Polsce. To już dziesiąta edycja Parowozjady, zorganizowana przez właściciela skansenu PKP CARGO S.A. Mając na względzie fakt, że PKP CARGO S.A. jest jedyną spółką z Grupy PKP, która podjęła się trudu opieki nad zabytkami techniki kolejowej, organizatorom należy podziękować za tegoroczną, jubileuszową edycję i oczekiwać kolejnych, ciekawych imprez w przyszłości.

HISTORIA KOLEIElbląg – Braniewo: koleją wzdłuż zalewu
Magdalena Pasewicz-Rybacka 
Miejscowości leżące nad Zalewem Wiślanym związane były z Prusami (a następnie zjednoczonym państwem niemieckim) od czasów pierwszego zaboru w 1772 r. do II wojny światowej. Gospodarka tych terenów opierała się na rolnictwie, sadownictwie oraz w mniejszym stopniu na przemyśle, skoncentrowanym głównie w Elblągu. Przed powstaniem kolei tamtejsze produkty trafiały przede wszystkim na rynki lokalne, co nie zapewniało dostatecznego rozwoju. Wytyczenie przez Elbląg i Braniewo Kolei Wschodniej w latach 50. XIX w. poprawiło sytuację w tych ośrodkach, jednak mniejsze miejscowości wciąż pozostawały w gospodarczej izolacji.

HISTORIA KOLEILokomotywy i wagony Kolei Zalewowej
Krzysztof Zintel

WĄSKIE TORYKolej wąskotorowa Cesarskiej Manufaktury Majoliki w Kadynach
Jörg Petzold
W grudniu 1898 roku cesarz niemiecki Wilhelm II zakupił majątek Kadyny nad Zalewem Wiślanym, który stał się jego letnią rezydencją rodzinną. Do majątku należały: gospodarstwo rolne, duży obszar leśny, kopalnia gliny i cegielnia. W 1902 roku Królewska Manufaktura Porcelany w Berlinie zbadała właściwości gliny w Kadynach orzekając, że nadaje się ona do wyrobu ceramiki artystycznej. W następnym roku rozpoczęto produkcję czerwonej terakoty nieglazurowanej, a w 1904 roku kolorowo glazurowanej majoliki. Znaczącą część produkcji stanowiła też ozdobna ceramika budowlana.

REPORTAŻ –  Białośliwie 2014
Dariusz Kalinowski, fot. Paweł Winnicki

KOLEJ W ŚWIECIEElektrowozy serii CC 6500 i CC 21000 kolei SNCF cz.2
Jean-Paul Gielnik, Ryszard Rusak
Od czerwca 1969 roku do lipca 1974 roku zbudowano łącznie 74 maszyny serii CC 6500, które wkrótce stały się chlubą kolei SNCF. Ich piękna sylwetka i niespotykane do tej pory barwy przyciągały szczególną uwagę. Maszyny, które wkrótce zaczęto nazywać królowymi francuskich szlaków, wyjechały z bram fabrycznych Alsthoma przy współudziale renomowanych zakładów Creusot-Loire, tych samych, w których w latach 1948–52 produkowano ostatnie francuskie parowozy pospieszne serii 141P. Jednocześnie dwie z czterech maszyn CC 21000 otrzymały nowe, zmienione przełożenia przekładni i jeszcze przed uruchomieniem pociągów TGV prowadziły jazdy z pociągami pomiarowymi na linii dużych prędkości Paryż – Lyon z prędkością 280 km/h.

ZAPOMNIANE LINIEPetite Ceinture
Filip Faliński
Kiedy w 1844 roku ukończono budowę fortyfikacji okalających cały ówczesny Paryż, władze stanęły przed problemem zorganizowania wokół nich szybkiego transportu dla ludzi i towarów. Mury miały aż 33 kilometry długości i były położone w pewnym oddaleniu od tkanki miejskiej – idealnym środkiem transportu wydawała się więc świeżo wynaleziona kolej żelazna. W ten sposób powstała okrężna linia zwana Petite Ceinture („mała opaska”). I choć fortyfikacje dawno przeszły już do historii, opuszczona i mroczna Petite Ceinture nadal okala stolicę Francji.

WĄSKIE TORYŻnińska Kolej Powiatowa: 120 lat minęło…
Marek Malczewski
Powiat żniński został utworzony w 1887 roku i obejmował powierzchnię 740 km2. Nawet jak na koniec XIX wieku był słabo skomunikowany z pozostałą częścią Prus. Przez powiat przebiegała tylko jedna główna droga z Poznania przez Gniezno, Gogów, Gąsawę, Żnin do Bydgoszczy. Równie ubogo wyglądała sieć kolejowa. Były to tylko dwie linie o charakterze lokalnym, poprowadzone obrzeżami powiatu. Linie te nie obsługiwały terenu powiatu w sposób wystarczający, pozostawiając spore „białe plamy” na mapie komunikacyjnej. Dlatego nowo powstały powiat za jedno z pilniejszych zadań do realizacji przyjął budowę kolei lokalnej. Uroczyste uruchomienie pierwszych odcinków Żnińskiej Kolei Powiatowej nastąpiło w 1894 roku.

WCZORAJ I DZIŚ –  Kielce
Ryszard Stankiewicz
Archiwalna fotografia pozwala porównać stan budynku dworca w Kielcach w 1915 roku, kiedy został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie, z obecną postmodernistyczną budowlą.

ABC KOLEI Stacja Klenica
Sławomir Fedorowicz
Stacja Klenica na linii Konotop – Sulechów do czasu zamknięcia w roku 1987 była jedną z wielu typowych stacji handlowych na sieci PKP. Zwykle pracował tu zawiadowca stacji handlowej, mający do pomocy robotnika stacyjnego pełniącego obowiązki dróżnika przejazdowego i kasjera biletowego. Kolejowa historia stacji zakończyła się wraz z zawieszeniem ruchu pociągów.

TRAMWAJE –  Wagony M8C Tramwajów Elbląskich
Piotr Tomasik
Receptą na braki taborowe jest sprowadzanie używanych wagonów tramwajowych. Przedsiębiorstwo Tramwaje Elbląskie ma już spore doświadczenie w eksploatacji wagonów posiadających bogatą  przeszłość na niemieckich torach. W końcu 2013 roku na ulicach Elbląga pojawił się kolejny typ pojazdów – wagony tramwajowe M8C.

MIEJSKIE TORYTramwaj Plus we Wrocławiu cz.1
Tomasz Korycki, Tomasz Paszko
Wrocław, jako czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce, posiada jedną z najbardziej rozbudowanych sieci tramwajowych. Po zniszczeniach II wojny światowej, jak i przez cały okres PRL sieć została znacznie uszczuplona, szczególnie w centrum miasta. Pomimo trwającej przez ostatnich kilkadziesiąt lat znaczącej rozbudowy nowych osiedli (powstających zarówno na gruzach starej zabudowy śródmiejskiej, jak i na odległych terenach) nie powstało jednak zbyt wiele nowych odcinków tras tramwajowych. Zrealizowane inwestycje dotyczyły głównie niewielkich przedłużeń czy przełożeń. Jedynymi wyjątkami były: powstała jeszcze pod koniec lat 40. XX wieku trasa na Leśnicę (do lat 80. XX wieku jednotorowa) oraz wybudowane w latach 80. XX wieku połączenie na Poświętne (Marino).

ORYGINAŁ I MODELTabor obcych kolei na polskich torach i jego modele
Wagony sypialne z częścią barową serii WLSRmee kolei RŻD

Andrzej Etmanowicz
Przedstawiamy dzisiaj wagony sypialne kolei rosyjskich, będące swego rodzaju curiosum na europejskich torach – w każdym z nich w czterech komfortowych, dwuosobowych przedziałach znajduje się zaledwie osiem miejsc do spania, zaś pozostałą część zajmuje luksusowo wyposażony przedział barowy. To bez wątpienia ewenement w planowych nocnych pociągach w Europie – nawet w kategorii EuroNight (EN) nie spotyka się tak małej liczby miejsc do spania w jednym wagonie. Od 2005 roku zaczęły się one pojawiać w kilku wybranych pociągach i można je także spotkać na  polskich torach.
NOWOŚCI Polskie nowości 2014
Arkadiusz Lubka

TEST MODELU Lokomotywa elektryczna Siemens Vectron
Arkadiusz Lubka
Kilka lat temu firma Siemens zaprezentowała nową rodzinę uniwersalnych lokomotyw, nazwaną Vectron. Wkrótce potem lokomotywy te zaczęły pojawiać się na europejskich torach, także w Polsce. Do nas najpierw trafiły egzemplarze testowe, a wkrótce, dzięki zamówieniu dla polskiego oddziału kolei DB, zaczęła się tu regularna ich służba.
FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Shinkansen ma 50 lat
Głuchołazy – miasto czterech stacji