październik 2013

Sk-10-13s

AKTUALNOŚCI –  „Pestką” na dworzec
Tomasz Gieżyński

Wraz z nowym rokiem szkolnym otwarto z Poznaniu kolejną trasę tramwajową. Jest to długo oczekiwane przedłużenie PST do dworca Zachodniego. Za wiaduktem nad ulicą Poznańską nowy odcinek odgałęzia się od starej „pestki” i biegnie prosto w dół, do tzw. Dziury Toruńskiej, gdzie jeszcze niedawno stacjonowały regionalne EN57. Długość  nowej trasy tramwajowej wynosi 2,5 km.

REPORTAŻ –  TRAKO 2013
Dariusz Kalinowski

W dniach 24-27 września na terenie nowego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo w Gdańsku odbyły się jubileuszowe, X Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Przez cztery dni na 12 tys. m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowało się 510 wystawców z branży kolejowej i powiązanych, z 25 krajów. Imprezie towarzyszyła oczywiście ekspozycja taboru.

POLSKIE STACJE – Historia stacji kolejowej w Głubczycach
Piotr Kopczyk

Funkcjonujące od 1844 roku Towarzystwo Kolei Wilhelma, eksploatujące linię z Koźla do granicy austriackiej pod Chałupkami, podjęło na początku lat 50. XIX wieku starania o koncesję na budowę linii bocznych: z Nędzy do Mikołowa oraz z Raciborza do Głubczyc. Druga z nich miała za zadanie połączyć z siecią kolejową Głubczyce, największe wówczas po Raciborzu miasto w rejonie oddziaływania Kolei Wilhelma i przy okazji zapewnić obsługę dla miejscowego rolnictwa. Koncesji na budowę udzielono w 1853 roku. Na stacji w Głubczycach wzniesiono okazały budynek dworca, parowozownię z obrotnicą i stacją wodną, magazyn koksu, zapewne dla lokomotyw, oraz magazyn towarowy.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Jelenia Góra cz.2
Michał Sibilski

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych do lokomotywowni Jelenia Góra zaczęto przydzielać liczne lokomotywy serii SP45, a później także SU46 do prowadzenia ciężkich pociągów międzynarodowych na trasie do Görlitz. Wraz z przybyciem tych maszyn rozpoczął się okres rozwoju lokomotywowni i wzrostu jej znaczenia w strukturach PKP.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy spalinowe serii 2050 kolei ŐBB
Ryszard Rusak

Maszyny serii 2050 to pierwsze powojenne lokomotywy spalinowe kolei austriackich przeznaczone do pracy liniowej. Była to bardzo nieliczna seria, zbudowano zaledwie 18 pojazdów, ponieważ koleje ŐBB na liniach drugorzędnych preferowały wagony motorowe. Już w latach 1935-38 pojawiło się 50 takich wagonów, które w zupełności zaspokajały potrzeby ruchu lokalnego. Lokomotywy spalinowe potrzebne były do połączeń bezpośrednich ze stolicy do ważniejszych miast i ośrodków przemysłowych oraz prowadzenia pociągów towarowych na niezelektryfikowanych szlakach.

ZAPOMNIANE LINIE – Krotoszyn Wąsk. – Pleszew Wąsk. cz.2
Sławomir Fedorowicz

W poprzednim numerze ŚK, w pierwszej części wędrówki, dotarliśmy śladem rozebranej Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej z Krotoszyna Wąsk. do Nowej Wsi Krotoszyńskiej. Ciąg dalszy wyprawy prowadzi do Pleszewa.

WĄSKIE TORY  – Wąskotorowa inwestycja stulecia – finisz coraz bliżej
Andrzej Kisiel

Od 2011 roku w gminie Rewal jest realizowana wąskotorowa „inwestycja stulecia” w naszym kraju, nosząca oficjalną nazwę Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gminie Rewal – remont budynków i budowli wraz z zagospodarowaniem terenu, dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość unijnej dotacji to blisko 14 mln zł. W ramach rewitalizacji zaplanowano przebudowę trzech starych budynków dworcowych oraz budowę trzech zupełnie nowych dworców wąskotorowych, modernizację taboru kolejowego oraz remont i przebudowę linii kolejowej na odcinku Trzęsacz – Pogorzelica. W numerach 4 i 5/2009 opisany został zakres i realizacja zadania, a w numerze 8/2012 sprawozdanie z prac wykonanych w latach 2011-2012. Po roku wracamy na plac budowy.

MIEJSKIE TORY – Linia tramwajowa 13 Katowice – Siemianowice Śląskie
Jakub Halor

U progu XIX wieku niewielka miejscowość Siemianowice, pełniła obok Bytomia funkcję stolicy wolnego państwa stanowego, obejmującego większą część obszaru współczesnejkonurbacji górnośląskiej. W przededniu rewolucji przemysłowej mieszkańcy państwa bytomsko-siemianowickiego byli silnie związani z rodzinnymi miejscowościami i nie mieli potrzeby dojeżdżać do pracy odległej o kilka czy kilkanaście kilometrów. Sytuacja zaczęła się dynamicznie zmieniać wraz z żywiołowym rozwojem hutnictwa i przemysłu wydobywczego.

RAPORT – Modele wagonów doczepnych do wagonów motorowych kolei DR i DRG
Robert Kroma

Wraz z wprowadzeniem do ruchu wagonów motorowych już na początku XX wieku koleje pruskie zamawiały do nich wagony doczepne, dopasowane formą zewnętrzną do wagonów motorowych, gdyż wcześniej doczepiano zwykłe wagony pasażerskie. Koleje DRG nowe wagony doczepne wprowadziły do ruchu dopiero w latach 30. XX wieku. Były to albo typowe wagony pasażerskie, jednak od początku „dedykowane” jako wagony doczepne, albo pojazdy budowane w formie i kształcie wagonów motorowych. W większości pojazdy te eksploatowano do połowy lat 60., a tylko nieliczne przetrwały do końca lat 70. Oba rodzaje wagonów doczepnych mamy w ofercie modeli w malowaniu epoki II i kolei DRG.

ORYGINAŁ I MODEL – Wagony bezprzedziałowe drugiej klasy ze stojakami na rowery serii Bpmdz295.9 kolei DB
Andrzej Etmanowicz

NOWOŚCI – Polskie nowości 2013
Arkadiusz Lubka

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Z Królewca do Odessy
Subiektywna historia transportu
Wydarzyło się w Anglii 8 sierpnia 1963 roku