październik 2012

Sk-10-12

AKTUALNOŚCI –  Koleje Śląskie przejmują wszystkie połączenia kolejowe w województwie
Ryszard Rusak
Decyzją Urzędu Marszałkowskiego od grudniowej zmiany rozkładu jazdy wszystkie połączenia kolejowe w regionie przejmą Koleje Śląskie. Śląski Zakład Przewozów Regionalnych w Katowicach zostanie zlikwidowany. Umowa będzie obowiązywała do końca grudnia 2015 roku. Przez trzy lata KŚ dostaną z budżetu województwa około 470 mln zł. Rozpoczęto jednocześnie starania o pozyskanie nowego taboru.

REPORTAŻ – Targi InnoTrans 2012
Dariusz Kalinowski, Ryszard Rusak
Przez cztery dni od 18 do 21 września Berlin ponownie gościł producentów sprzętu i taboru komunikacyjnego na międzynarodowej wystawie InnoTrans 2012. Swoje wyroby pokazało aż 2515 wystawców z 49 krajów świata, to jest o 272 wystawców więcej niż w 2010 roku. Po raz pierwszy od premiery w 1996 roku zarezerwowane zostało całe centrum wystawowe, a na torach o łącznej długości 3500 metrów można było oglądać 115 pojazdów różnego typu: od maszyn drogowych, poprzez wagony i lokomotywy aż po całe składy pociągowe. Pokazano aż 104 światowe premiery, pośród których znalazły się firmy z Polski.

HISTORIA KOLEI – Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła
Ryszard Stankiewicz
O historii tej linii pisaliśmy już na naszych łamach w numerze 2/2001. Wtedy nic jeszcze nie wskazywało na to, że plany jej odbudowy staną się realne. Jednak projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wszedł w fazę realizacji i niebawem rozpoczną się roboty budowlane. Będzie to druga w ostatnich latach, po linii Ścinawka Średnia – Tłumaczów, odbudowa rozebranego odcinka linii kolejowej w Polsce. Skala tego przedsięwzięcia jest jednak nieporównanie większa niż na Śląsku. Warto więc z tej okazji przypomnieć historię tej linii i uzupełnić ją o bieżące fakty.

ZAPOMNIANE LINIE – Grębocin – Katarzynka
Marcin Przegiętka
Łącznica Grębocin – Katarzynka powstała w czasie drugiej wojny światowej w ramach programu Otto, który miał podnieść przepustowość linii w ramach przygotowań do wojny z ZSRR. Po raz pierwszy w dokumentach Kolei Rzeszy pojawia się we wrześniu 1940 roku, jako łącznica Łysomice – Lubicz. Dokładna data oddania jej do użytku nie jest znana, nastąpiło to nie wcześniej niż w 1941 roku i nie później niż w roku 1944. Łącznica pozwalała na ominięcie stacji Toruń Wschodni i uniknięcie konieczności zmiany czoła pociągów zmierzających z linii Nasielsk – Toruń Wschodni na linię Toruń Wschodni – Malbork.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu V 160 kolei DB cz.3
Ryszard Rusak
Wraz z dostawą lokomotyw serii 217 wyposażonych w prądnicę elektrycznego ogrzewania pociągów stało się jasne, że dalszy rozwój konstrukcji niemieckich lokomotyw spalinowych pójdzie w tym kierunku. Jednak nadal problem stanowiło uzyskanie odpowiedniego napędu prądnicy, który jednocześnie nie zmniejszałby mocy trakcyjnej silnika spalinowego przekazywanej do przekładni hydraulicznej. Zakłady przemysłu kolejowego w Republice Federalnej Niemiec przygotowywały się do budowy nowego pojazdu, który miał się stać podstawowym typem lokomotywy liniowej kolei niemieckich DB.

WĄSKIE TORY  – Parowozy muzealne na tor 1000 mm
Bogdan Pokropiński
Parowóz Tyn6-3632

WĄSKIE TORY  – Historia lilipucich kolejek parkowych cz.3
Roman Witkowski
Upodobanie do miniatur rzeczywistych obiektów jest niemalże przyrodzoną cechą człowieka, stąd też zachwycanie się zminiaturyzowaną koleją jest prawie tak stare, jak sama kolej żelazna i sięga roku 1847.  Wówczas bracia Nagy zbudowali do celów pokazowych model w skali 1:3,76 parowozu typu 2A o nazwie Derü. Jest on obecnie najstarszą na świecie zachowaną lokomotywą na tor 381 mm. Lilipucia maszyna znajduje się w Muzeum Komunikacji w Budapeszcie lub czasowo w węgierskim muzeum w Nagycenk.

WCZORAJ I DZIŚ – Most w Kamieńcu Ząbkowickim
Filip Karoński
Przy wykonywaniu współczesnych zdjęć, nawiązujących do starych pocztówek, niesamowitą satysfakcję daje odnalezienie miejsca, w którym przed laty fotograf rozstawił swój warsztat. Często się to nie udaje, ale w przypadku arkadowego mostu nad Budzówką i drogą wojewódzką nr 382 nie było z tym problemu. Jest jasne, że fotograf stał na moście drogowym.

ALBUM STACJI – Pliszka
Marian Konieczny
Pliszka leży na odcinku Czerwieńsk – Rzepin tzw. Magistrali Nadodrzańskiej, czyli linii Wrocław – Rudna Gwizdanów – Szczecin. Odcinek ten został otwarty w 1874 roku. Przystanek osobowy z ładownią uruchomiono w Pliszce dopiero pomiędzy 1885 a 1897 rokiem.

MIEJSKIE TORY – Pocztówka z Franowa
Tomasz Gieżyński
Po wieloletnich przygotowaniach w marcu 2011 roku ruszyła w terenie budowa nowej linii tramwajowej w Poznaniu. Połączenie do pętli Franowo, położonej na tyłach kompleksu handlowego M1 i browaru Kompanii Piwowarskiej wymuszone zostało de facto budową największej w Polsce zajezdni tramwajowej, położonej między torami kolejowymi a wspomnianym browarem.

MIEJSKIE TORY – Wagony typu „Buchum” cz.2
Maciej Kucharski
Tramwaj typu „Bochum” to przegubowy wagon, składający się z dwóch sekcji, opartych na dwóch wózkach napędnych i jednym tocznym. Wagony te kończą pięćdziesiąt lat służby na torach. Ogółem do Polski trafiło 18 wagonów tego typu, a w ruchu można spotkać ich obecnie sześć. Użytkowanie ich pozwoliło na polepszenie sytuacji taborowej w Grudziądzu i Elblągu a także w Łodzi.

ORYGINAŁ I MODEL – Wagon „sleeperette” typu 152Az PKP
Andrzej Etmanowicz
Artykuł jest kontynuacją (poprzedni numer Świata kolei) opisu dwuwagonowego zestawu modeli H0, składającego się z wagonu restauracyjnego serii WRkmz858 DB oraz wagonu „sleeperette” PKP typu 152Az do naszego sztandarowego pociągu EuroNight „Jan Kiepura”, obu w kolorystyce tego pociągu.

WARSZTAT – Technika wykonania śladów eksploatacji na modelach wagonów towarowych
Tomasz Florczak
Aby urealnić wygląd modeli wagonów poruszających się po makietach lub stojących w witrynach można wykonać na nich imitację eksploatacji, która w znaczny sposów uatrakcyjni walory wizualne modeli. W artykule zostały zaproponowane niektóre z nich, co nie oznacza, że są one najlepsze. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać oraz co wykonującemu bardziej odpowiada.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Tczewski jubileusz
Pamięci Leona Lichocińskiego
Pociągiem do Białego Domu