październik 2011

Sk-10-11

 

AKTUALNOŚCI – Otwarcie Dworca Letniego w Poznaniu
Paweł Korcz

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Dworca Letniego w Poznaniu oraz Dworca w Luboniu nastąpiło 30 sierpnia br. Oba dworce zostały zmodernizowane w ramach programu rewitalizacji dworców kolejowych PKP. Trwające prawie rok prace budowlane objęły remont dachu, elewacji, wnętrza budynku, montaż nowych instalacji wewnętrznych oraz uporządkowanie terenu wokół budynków.

HISTORIA KOLEI – Prywatna kolej Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok
Przemysław Dominas
Linia kolejowa pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim i Złotym Stokiem w swoim założeniu wyrażała ducha epoki XIX wieku, kiedy postulat komunikacji szynowej podnoszony był w najmniejszych miejscowościach prowincji. Inicjatywa lokalna mieszkańców w materii kolejowej okazała się być niezmiernie ważna, gdyż niejednokrotnie decydowała o dalszych losach miejscowości, czyli wstąpieniu na drogę intensywnego rozwoju i nowoczesności. Tak też było w południowej części ziemi ząbkowickiej, gdzie budowa kolei przyczyniła się do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego tych terenów. Na dzieje omawianej kolei w dużym stopniu oddziaływały wydarzenia XX wieku, dwie wojny światowe, czy choćby przemiany systemów gospodarczych w Polsce. Wydarzenia te w historii lokalnych kolejek na Śląsku wytworzyły swego rodzaju kalkę czyniącą podobieństwo w ich historii. Istniało jednak wiele indywidualnych cech w dziejach omawianej linii, które warto przytoczyć.

HISTORIA KOLEI – Linia  Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok pod zarządem PKP
Michał Jerczyński
Powojenna historia linii Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok nie była dotąd przedmiotem poważniejszych opracowań i jest niestety słabo udokumentowana w źródłach. Zainteresowanie, jakie zaczęła ona budzić po wstrzymaniu przewozów towarowych w 1997 roku wśród nieformalnych grup społecznych, dążących do ocalenia jej od fizycznej likwidacji, przyczyniło się do zebrania i opublikowania w internecie szeregu faktów ze wspomnień pracowników PKP związanych z eksploatacją linii. Obecnie relacje te są często jedynym źródłem informacji np. o przewozach towarowych w relacji Kamieniec Ząbkowicki – Złoty Stok.

HISTORIA KOLEI – Kolej gospodarcza Kamieniec Ząbkowicki – Laski
Michał Jerczyński
Jednym z ciekawszych i do niedawna nieznanych epizodów z dziejów kolei w rejonie Kamieńca Ząbkowickiego było istnienie linii wąskotorowej, wychodzącej z małego dworca w Kamieńcu i prowadzącej na południe przez Ożary do centrum wsi Laski.

KOLEJ W POLSCE – 10 lat pociągów EuroCity Berlin-Warszawa-Express cz.2
Andrzej Etmanowicz

KOLEJ W ŚWIECIE –  Lokomotywy typu V 180 DR cz.2
Ryszard Rusak
Pierwsze zbudowane lokomotywy typu V 180 pojawiły się w regionie Berlina i prowadziły przede wszystkim pociągi podmiejskie. Później wraz z dostawą kolejnych egzemplarzy przydzielano je do lokomotywowni w większych miastach NRD i przejęły one ruch pasażerski na głównych magistralach prowadząc pociągi pospieszne i ekspresowe. Obok serii V 100 (110), wersje sześcioosiowe były podstawą obsługi trakcyjnej na liniach drugorzędnych. Niestety, „ukochane dziecko” młodej, bo liczącej zaledwie 40 lat republiki odeszło w zapomnienie wraz z jej upadkiem.

ZAPOMNIANE LINIE – Toruń Północny – Czarnowo k. Torunia
Sławomir Fedorowicz

KATASTROFY – Praga się pali!!!
Filip Karoński
W ostatniej dekadzie XIX wieku trzykrotnie paliły się zabudowania stacji Praga Nadwiślańska. Relacje z tych zdarzeń, opisane w ówczesnej prasie, pozwalają na odtworzenie tamtych dramatycznych chwil sprzed 120 lat, przebiegu akcji ratunkowych, zestawienia strat, ale także przypominają nazwiska odważnych ratowników i w skrócie zaznajamiają z kwestią ubezpieczenia budynków kolejowych.

WĄSKIE TORY – Wąskotorowy plener w Hucie Pokój: Las 49-3343 znów pod parą
Jakub Halor, Marek Malczewski

WĄSKIE TORY – Parowozy muzealne na tor 1000 mm
Bogdan Pokropiński
Parowóz Ty6-3286

TRAMWAJE  – Moderus Beta MF02AC
Tomasz Gieżyński
Wagon Moderus Beta MF02AC pojawił się w roku 2011 na liniach w Poznaniu. Jest wagonem przegubowym częściowo niskopodłogowym.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje na Wyspach Brytyjskich cz.2
Tomasz Gieżyński
Kolejna propozycja zwiedzania miast na Wyspach Brytyjskich posiadających tramwaje – tym razem można poznać sieci Manchesteru, Nottingham i Blackpool. Nie wyczerpują one jednak tematu, gdyż mimo kryzysu i ogólnego spadku protramwajowego entuzjazmu, wciąż buduje się nowe trasy, a nawet całe sieci, np. w Edynburgu. Funkcjonują też muzealne linie, które posiadają czynny tabor historyczny.

ORYGINAŁ I MODEL – Elektryczny wagon motorowy ET 89 „Liczyrzepa”
Dominik Kara
Sto lat temu, jesienią 1911 roku, na najwyżej w Prusach położonej stacji Jakuszyce wybudowano próbne odcinki elektrycznej sieci trakcyjnej w celu zbadania oddziaływania warunków pogodowych. Przed 75 lat przez Jakuszyce zaczęły regularnie kursować pojazdy, których obecność u stóp Karkonoszy sprawiła, że otrzymały one potoczne imię ducha tych gór Liczyrzepy. Elektryczne wagony silnikowe ET 89 (oznaczenie po 1940 r.) były dowodem postępu techniki i dobrego zarządzania koleją. Tegoroczną nowością jest miniatura ET 89.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii ST44
Arkadiusz Lubka
Tuż przed wakacjami do handlu trafił model lokomotywy ST44-1028 – miniatura popularnego „gagarina” z typowymi dla PKP dużymi reflektorami. Wersja ta jest wyposażona w dekoder oraz generator dźwięku.

WARSZTAT – Budowa modelu mostu masywnego metodą odlewu gipsowego
Maciej Zwoliński

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Po raz pierwszy w Polsce
Tajemnica ambulansu wąskotorowego nr 428
160 lat kolei w Bydgoszczy
System Baranowskiego