październik 2010

10-2010

 

AKTUALNOŚCI – InnoTrans 2010
Autor: Arkadiusz Lubka
Największe targi techniki kolejowej, skupiające producentów, przewoźników i inne firmy działające w sektorze transportu publicznego, odbywają się cyklicznie, co dwa lata, w Berlinie. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 2,2 tys. wystawców z całego świata, w tym także blisko pięćdziesięciu polskich.

REPORTAŻ – Parowozjada 2010
Autor: Marek Ciesielski
Doroczna impreza dla miłośników kolei odbyła się w tym roku w Chabówce już po raz szósty. Pomimo niepewnej sytuacji skansenu, braku gości z zagranicy i deszczowej pogody PKP Cargo S.A. udało się przygotować ciekawą imprezę kolejową.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze na PKP wagony 2 klasy z miejscami do leżenia standardu Z2, rodziny 134A (cz.1)
Autor: Andrzej Etmanowicz
Prototypy typu 134Aa

POLSKIE STACJE – Stacja kolejowa Kraków Wisła – w stulecie budowy
Autor: Dominik Lulewicz
Uchwalony przez Radę Miasta Krakowa w 2006 roku Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Zabłocie nie pozostawia wątpliwości. Pozostałości po wpisanej od 100 lat w pejzaż Starego Podgórza linii towarowej nr 112 Kraków Płaszów – Kraków Wisła wraz z resztkami stacji przestaną istnieć pod nową siatką ulic. Zaniedbany nieużytek z widocznymi jeszcze pozostałościami po rozebranej w latach 2001 – 2009 ładowni stanie się nadwiślańskim spacerniakiem dla mieszkańców „nowego” Zabłocia. Następne historyczne obiekty kolejowej infrastruktury wpisane przez lata w pejzaż Krakowa i będące jednym z motorów jego rozwoju znikną z ludzkiej, jakże ulotnej pamięci. Znikną tym szybciej, ponieważ „dbający” o wizerunek oraz „szanujący” historię polskiej kolei włodarze PKP nie robią niemalże nic celem kształtowania pozytywnego wizerunku swojej firmy i zaszczepienia w społeczeństwie dobrych konotacji słowa „kolej”.

NASZ PORTRET – Historia sygnałów zwrotnicowych
Autor: Bogusław Molecki
Od początków kolei jednym z ważniejszych problemów sygnalizacji było informowanie maszynistów o położeniu zwrotnic. Zagadnienie było tym istotniejsze, że początkowo wjazd na stację był zabezpieczany jedynie sygnałem zezwolenia na ruch, bez wskazania prędkości, z jaką po stacji można się poruszać.

KOLEJ W ŚWIECIE – 100 lat kolei Bernina cz.2
Autor: Ryszard Rusak
Podróż koleją Bernina to niesamowite przeżycie i wielka przygoda. O każdej porze roku jest tu inaczej a czerwone pociągi stanowią wspaniały motyw fotograficzny. Jeszcze późną wiosną na zboczach leży śnieg, a wszystko wokół zaczyna kwitnąć. Latem górskie szczyty przy dobrej pogodzie odbijają się w błękitnej toni polodowcowych jezior. Jesienią natomiast drzewa mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Zimą zdarza się, że z powodu zasp pociągi mają problemy z przejazdem. Zima to też czas miłośników „białego szaleństwa” szusujących na nartach po licznych trasach zjazdowych, do których dostać się można najlepiej tą właśnie koleją.

ZAPOMNIANE LINIE – Leosia
Autor: Sławomir Fedorowicz
Ostatnia wojna wielokrotnie i w szerokim zakresie wpłynęła na losy kolei. Były to zdarzenia dużej rangi, jak i epizody zupełnie zapomniane. Artykuł przybliża jedną z takich historii, o których mało kto pamięta. Choć do końca nie jest znana przyczyna przełożenia toru obecnej linii kolejowej nr 208 Działdowo – Chojnice w pobliżu Laskowic Pomorskich, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że winien był most…

WĄSKIE TORY – Wąskotorowa kolej przemysłowa Kolubara (Serbia)
Autor: Paweł Pałamarczuk
Kolej przemysłowa Kolubara obejmuje swym zasięgiem tereny między Elektrownią Kolubara A, zlokalizowaną w miejscowości Veliki Crljeni, a polem B kopalni odkrywkowej lignitu i jest w całości zelektryfikowana. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze suszarnia w miejscowości Vreoci, od której odchodzą mniejsze odnogi, sprawiające wrażenie nieczynnych. Suszarnia wstępnie przygotowuje lignit do spalania w kotłach pobliskich elektrowni. Tak długo, jak będzie trwała eksploatacja złoża oraz istniał naturalny odbiorca – elektrownie, tak długo będzie funkcjonowała linia kolejowa. Serbia się rozwija, jej gospodarka potrzebuje coraz więcej energii. Pozwala to nieśmiało wróżyć co najmniej dziesięć następnych lat życia tejże kolei. Świadczyć o tym mogą również śmiałe plany modernizacji wszystkich lokomotyw należących do kopalni.

ABC KOLEI – Bibliografii historii transportu szynowego cz. 15
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
750-lecie Tczewa „Nowy Brunszwik” w Płocku Liczba roku: 13.028

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w europejskiej części Rosji cz.2
Autor: Tomasz Gieżyński, Piotr Tomasik
Artykuł jest kontynuacją podróży po sieciach tramwajowych w europejskiej części Rosji. Tym razem znad Morza Czarnego i z podnóża Kaukazu przemieścimy się nieco na północ, by odwiedzić położone nad Wołgą Saratow, Wołgograd i Wołżski, a także oddalone na zachód Lipieck i Stary Oskoł.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa typu M62
Autor: Arkadiusz Lubka
Model popularnego „gagarina” był już na łamach miesięcznika prezentowany, jednak warto przypomnieć jego charakterystykę. Okazją ku temu jest pierwsza edycja tego modelu w barwach firmy prowadzącej przewozy na terytorium Polski. Miniatura trafiła do sklepów pod koniec ubiegłego roku.


WARSZTAT 
– Budynki ceglane firmy Auhagen
Autor: Leszek Lewiński

MAKIETA – „Wróblewice” – po modernizacji
Autor: Paweł Wróblewski
W numerze 10/2006 przedstawiony został opis makiety w wielkości TT modelarza z Gdyni. Od tego czasu makieta została zmodernizowana i udoskonalona. Artykuł przedstawia zbiór doświadczeń Autora wyniesionych z przeszło ośmioletniej eksploatacji makiety w domu a także zdobytych na imprezach modelarskich.