październik 2009

sk-10-09

 

AKTUALNOŚCI – Dni Transportu Publicznego
Autor: Marek Moczulski
Dni Transportu Publicznego zorganizowano po raz ósmy. Pierwszy dzień poświęcono transportowi miejskiemu, drugi – kolei. Intercity przyjechało składem zestawionym z Husarza (Siemens) i zmodernizowanych wagonów. Wielkim powodzeniem cieszyły się pociągi parowe do Błonia i Grodziska Maz. zestawione przez skansen w Chabówce. Non stop kursował pojazd Bractwa Drezynowego. Na Zachodniej można było obejrzeć pojazdy, nie tylko szynowe, m.in. podwozie czołgu T55 w akcji oraz zwiedzić nastawnię.

KOLEJ W POLSCE – Zmodernizowana lokomotywa serii ST45
Autor: Paweł Terczyński
Po wieloletnim okresie zaniedbań i braku praktycznie jakichkolwiek inwestycji, nastąpił pewien przełom w zakresie unowocześnienia parku lokomotyw spalinowych. Zarówno państwowe spółki Grupy PKP, jak i szereg innych przedsiębiorstw kolejowych podjęło starania w kierunku modernizacji posiadanego taboru. Podobnie jak w innych krajach, podstawowym działaniem nie są zakupy nowych pojazdów, lecz kompleksowa modernizacja egzemplarzy już eksploatowanych, skoncentrowana na wymianie jednostek napędowych i montażu nowoczesnych systemów sterowania, bez ingerencji w zasadnicze węzły konstrukcyjne ostoi i pudła. Niezmienione z reguły pozostają też sprawdzone i mało zawodne układy biegowe pojazdów oraz szereg urządzeń pomocniczych. Efektem tych prac jest radykalna poprawa niezawodności, obniżenie kosztów eksploatacji i napraw, uproszczenie czynności obsługowych, a także zmniejszenie negatywnego oddziaływania pojazdów na środowisko. Dotychczasowe zadania modernizacyjne dotyczyły głównie lokomotyw rodziny M62/ST44 oraz SM42. W połowie bieżącego roku oddano do eksploatacji prototypową lokomotywę ST45-01.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze wagony 2 klasy standardu Z1 typu ABB Z1-B na PKP
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony 2 klasy typu ABB Z1-B są do chwili obecnej jedynymi typowymi wagonami przedziałowymi standardu Z1 na PKP. Wcześniej produkowane w kraju wagony przedziałowe 2 klasy typów: 136A (bez klimatyzacji, obecnie po naprawach głównych już z klimatyzacją) oraz 144A i 144Aa (z klimatyzacją) dostarczane dla PKP w latach 90. ub. wieku przez Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski – sp. z o.o.w Poznaniu zaliczane są do standardu Z2 o szybkości maksymalnej 160 km/h. Natomiast produkowane później wagony 2 klasy z rodziny 154A mogą kursować z prędkością 200 km/h i mają klimatyzację, są to jednak wagony bezprzedziałowe.

HISTORIA KOLEI – Zapomniana historia Balt-Orient-Expressu
Autor: Andrzej Massel
Balt-Orient-Express to jeden z ciekawszych epizodów w historii powojennego kolejnictwa europejskiego. Idea połączenia ze Skandynawii na Bałkany przez Polskę była bez wątpienia sensowna. Stanowiła próbę wykorzystania szansy, jaką dawało Polsce nowe położenie w Europie i ustalone w 1945 roku granice. Na przeszkodzie ambitnym planom stanęła polityka.

HISTORIA KOLEI – Sztuka kolejowa w czterech aktach
Autor: Sławomir Łotysz
Przypadające w tym roku 70-lecie Nowojorskiej Wystawy Światowej to dobra okazja, by przypomnieć, jak na tym EXPO zaprezentowała się kolej. A zrobiła to z wielkim rozmachem. Oprócz pokaźnego pawilonu poświęconego w całości kolejom, goście wystawy mieli okazję oglądać wyjątkowe przedstawienie teatralne w plenerze. Przez dwa sezony w Nowym Jorku wystawiano Railroads on Parade, jedyną chyba w dziejach sztukę kolejową w czterech aktach.

KOLEJ W ŚWIECIE – Jesienna nostalgia w Bawarii
Autor: Ryszard Rusak
Tradycyjnie jesienią u naszych zachodnich sąsiadów organizowany jest szereg imprez fotograficznych z pociągami specjalnymi. Pociągi te są zestawione z historycznego taboru i najczęściej prowadzone lokomotywami parowymi. Taki skład na tle mieniącego wszystkimi barwami tęczy jesiennego krajobrazu jest fantastycznym motywem fotograficznym dla każdego miłośnika kolei. Nic więc dziwnego, że imprezy te mimo wysokiej ceny uczestnictwa cieszą się dużą popularnością.

ZAPOMNIANE LINIE – Stobno Szczecińskie – Nowe Warpno
Autor: Sławomir Fedorowicz
Kolejną wędrówkę śladami zapomnianych linii odbędziemy szlakiem następnej samorządowo-prywatnej kolei lokalnej (tzw. kolejki) – Randower Kleibahn, wybudowanej i początkowo eksploatowanej przez znaną firmę Lenz&Co.

WĄSKIE TORY – Parowóz wąskotorowy typu Ryś
Autor: Bogdan Pokropiński
Kiedy w 1946 roku Fabryka Lokomotyw FABLOK w Chrzanowie przystąpiła do budowy wąskotorowych parowozów typu Ryś, produkowała je przeważnie na tor 600 mm dla kolei budowlanych i przemysłowych. Wkrótce tą udaną konstrukcją zainteresowały się zakłady przemysłowe z Górnego Śląska, które potrzebowały niewielkich maszyn przystosowanych do pracy na bocznicach zakładowych z torami o szerokości 785 mm ze skrajnie małymi promieniami łuków. Często były to bocznice połączone z siecią państwowych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

WĄSKIE TORY – Parowóz wąskotorowy typu Las
Autor: Bogdan Pokropiński
Parowozy typu Ryś stały się konstrukcją wyjściową, na podstawie której w Biurze Technicznym FABLOK-u zaprojektowano lokomotywę parową o trzech osiach napędnych oznaczoną jako typ Las.

REPORTAŻ – Szwajcaria Czarnkowska
Autor: Paweł Korcz
W przedostatni dzień sierpnia tego roku Stowarzyszenie Grodziska Kolej Drezynowa zorganizowało swoją trzecią imprezę kolejową na sieci PKP PLK. Tym razem wybór padł na linię do Czarnkowa. Pociąg został zestawiony z parowozu Ol49-59 oraz wagonów 2xBhp i Bp w kolorze oliwkowym.

WCZORAJ I DZIŚ – Koło
Autor: Robert Michalak
Ustawę o budowie normalnotorowej linii kolejowej Strzałkowo – Konin – Kutno ze środków skarbu państwa, która miała powiązać sieć dróg żelaznych dawnego zaboru pruskiego oraz zaboru rosyjskiego i stworzyć w ten sposób najkrótsze połączenie Warszawy z Poznaniem uchwalono w 1919 roku a ruch pociągów zainaugurowano w 1922 roku. Na tym etapie budowy nie wznoszono jednak jeszcze stałych budynków dworcowych, a jedynie tymczasowe baraki. Właściwy budynek dworca kolei normalnotorowej w Kole został oddany do użytku w 1925 roku.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 11
Autor: Jerzy Pawłowski

ALBUM STACJI – Wierzbno
Autor: Paweł Korcz
Pierwsze pociągi planowe zawitały do Wierzbna w 1887 roku wraz z zakończeniem budowy linii łączącej Międzychód z Międzyrzeczem. Stacją węzłową Wierzbno stało się za sprawą budowy linii do Skwierzyny w 1906 roku. W całej swojej historii stacja nie posiadała bardziej rozwiniętej infrastruktury, ponieważ w pobliżu istniała inna, większa stacja w Międzychodzie posiadająca lokomotywy i bardziej rozbudowany układ torowy.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Pierwsze okrągłe! 1 : 3,5 : 8,7 : 2. Węgierskie wąskotorówki

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Strasburgu
Autor: Igor Gisterek
Strasburg pełni rolę drugiego, obok Brukseli, ośrodka Unii Europejskiej jako siedziba Parlamentu, Trybunału i wielu central instytucji unijnych. Trudna i burzliwa historia Alzacji i Lotaryngii znaczyła kolejne etapy rozwoju i spadku znaczenia miasta, aż wreszcie nowy ład europejski uczynił z niego swoją wizytówkę, ośrodek reprezentacyjny i znaczący, pomimo zachowania kameralnego charakteru centrum. Jednym z podstawowych elementów zaznaczenia nowego statusu miasta było wprowadzenie modelowego systemu tramwajowego, który stał się wzorcem i inspiracją dla planowanych i odbudowywanych sieci tramwajowych w Europie.

MAKIETA – Spotkanie przy makiecie Reda 2009
Autor: Leszek Lewiński

WARSZTAT – Podróż po makiecie
Autor: Roman Kozak
Wielu miłośników miniaturowych pociągów marzy o tym, by zająć miejsce w modelu swojej lokomotywy i odbyć podróż po własnej makiecie. Pewnego razu przeglądając internetowe fora modelarskie Autor natrafił na film pokazujący makietę jakby z kabiny lokomotywy jadącej po niej. Powszechna miniaturyzacja i łatwa dostępność sprzętu elektronicznego sprawia, że za nieduże pieniądze można obecnie nabyć u dystrybutorów urządzeń do monitorowania obiektów mikrokamerę z nadajnikiem radiowym. Mikrokamera daje się łatwo zamontować w pojazdach szynowych wielkości H0 i podczas przejazdu po makiecie możemy śledzić przebieg podróży na ekranie monitora oraz zapisać to wszystko np. na CD.

KATALOG MODELI – Wagon kryty grupy Kassel cz.2
Autor: Arkadiusz Lubka
Wagony kryte serii Gr produkowane były od 1927 roku na zamówienie DRG. Nowa konstrukcja różniła się od wcześniejszych zmienionym kształtem dachu z płaskiego na półokrągły, poza tym wagon przystosowano do wymiany zestawów kołowych na szerokotorowe, aby mógł być eksploatowany także na sieci kolei radzieckich. Po wojnie spora ilość wagonów tej grupy znalazła się na inwentarzu polskich kolei, gdzie były eksploatowane do lat 70. ubiegłego wieku.

NOWOŚCI – Modele pojazdów firmy Z&Z Modell
Autor: Tomasz Florczak