październik 2008

sk-10-08

AKTUALNOŚCI – Renesans Krośniewickiej Kolei Dojazdowej?
Autor: Marcin Konieczny
W numerze 5/08 Świata Kolei przedstawiona została aktualna wówczas sytuacja Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Można było mieć wtedy nadzieję, że rozwiązanie przez zarządcę umowy z dotychczasowym operatorem nie oznacza końca tej kolei. Sezon wakacyjny 2008 został jednak stracony – pociągi nie kursowały, a wybór nowego operatora wciąż był odraczany.

REPORTAŻ – Parowozjada 2008
Autor: Paweł Korcz
W dniach 6 i 7 września spółka PKP CARGO SA już po raz czwarty zorganizowała w skansenie taboru kolejowego w Chabówce imprezę pod nazwą Parowozjada. Główny punkt programu – parada parowozów i pociągów parowych, odbywał się w Suchej Beskidzkiej.

KOLEJ W POLSCE – Lokomotywownia Karsznice
Autor: Grzegorz Kotlarz
Początki karsznickiej lokomotywowni sięgają późnych lat 20. XX w., kiedy rozpoczęto budowę tzw. „magistrali węglowej”. Była to linia mająca połączyć Górny Śląsk z powstającym wówczas portem w Gdyni. Trasa miała przecinać w okolicach Zduńskiej Woli istniejącą już linię Kalisz – Łódź. Z powodu nieodpowiednich warunków terenowych nie była możliwa budowa w Zduńskiej Woli wspólnej stacji dla obu linii, wobec czego zaprojektowano nową, oddzielną stację towarową i osobową w pobliskich Karsznicach.

NASZ PORTRET – Pierwsze wagony bezprzedziałowe 2 klasy standardu Z1 na PKP typu 154A / 154Aa
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wagony należące do rodziny 154A były, podobnie jak wagony 1 klasy typu 152A (omówione w numerze 6/08 Świata Kolei) pierwszymi wagonami 2 klasy o układzie bezprzedziałowym standardu Z1 dostarczonymi dla PKP.

ZAPOMNIANE LINIE – Sulechów – Świebodzin
Autor: Sławomir Fedorowicz
Kolejna propozycja wędrówki zapomnianą linią, to wyprawa linią kolejową znaczenia miejscowego numer 384, otwartą w 1918 roku. Początek trasy – na stacji Sulechów leżącej na linii Zbąszynek – Gubin.

KATASTROFY – 08.08.08 Studénka
Autor: Filip Karoński
Nikt nawet nie przypuszczał, że w dniu rozpoczęcia olimpiady w Pekinie media zwrócą uwagę na jakiekolwiek inne wydarzenie. Niestety, blask znicza olimpijskiego przyćmiła katastrofa kolejowa w czeskiej Studénce, w której jadący z Krakowa do Pragi EC 108 Comenius uderzył w remontowany wiadukt drogowy.

KOLEJ W ŚWIECIE – Podróż do Tybetu cz.2
Autor: Bogdan Waga

WĄSKIE TORY – Ostrołęcka Kolej Wąskotorowa: wagony
Autor: Bogdan Pokropiński
W kolejnych częściach artykułu przedstawiona została historia przedwojennej Kolei Ostrołęckiej (ŚK 4/08), jej powojenne dzieje do likwidacji w 1973 roku (ŚK 6/08) oraz parowozy (ŚK 8/08). Ostatni artykuł z tego cyklu przedstawia wagony.

ALBUM STACJI – Wałcz Raduń
Autor: Paweł Korcz
Pierwszą linią, która dotarła do Wałcza, była linia z Piły. Następnie powstało połączenie Kalisza Pomorskiego z obecną stacją Wałcz Raduń. Od tego momentu miasto Wałcz posiadało dwie stacje na dwóch niezależnych od siebie liniach.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Muzeum w Czeremsze. 160 lat kolei w Poznaniu. TT-ka ma 50 lat. 60 lat temu…

MIEJSKIE TORY – 80 lat zajezdni Dąbrowskiego w Łodzi
Autor: Wojciech Dębski
W bieżącym roku swoje 80. urodziny obchodzi łódzka zajezdnia tramwajowa przy ulicy Kilińskiego. Mimo wciąż niezmiennego adresu, od wielu lat nazywana jest „zajezdnią Dąbrowskiego”, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w mowie potocznej, ale również na tablicach zjazdowych w tramwajach. Obecnie jest jedną z trzech zajezdni i drugą co do wielkości.

MAKIETA – Na Dolnym Śląsku
Autor: Leszek Lewiński
Segmenty modułowej makiety kolejowej w wielkości H0 powstają również na Ziemi Dolnośląskiej, głównie za sprawą modelarza-realisty mieszkającego i tworzącego swe dzieła niedaleko Wrocławia. Twórca jest z wykształcenia architektem, co jest odczuwalne podczas oglądania jego prac. Świetna kompozycja elementów krajobrazu, dobrane i stonowane barwy zieleni i obiektów wskazują, że mamy do czynienia z profesjonalistą.

WARSZTAT – Modernizacja modelu wagonu ogrzewczego Zhx produkcji firmy Heris
Autor: Tomasz Florczak

TEST MODELU – Tramwaj niskopodłogowy NGT6Gd/KrIII
Autor: Arkadiusz Lubka
MPK z Krakowa jest jednym z liderów pod względem zakupów nowoczesnego taboru tramwajowego w Polsce. Dokonywana jest wymiana przestarzałych wagonów rodzimej konstrukcji na „niskopodłogowce” kanadyjskiego Bombardiera. Konsekwencja w zakupach wagonów bazujących na tej samej konstrukcji, skutkuje ujednoliceniem zasobów magazynowych części zapasowych, jak i procedur obsługi i eksploatacji tych tramwajów. Model w skali H0, producent – Halling.

KATALOG MODELI – Wagon pocztowy
Autor: Arkadiusz Lubka
Na początku lat 60. w NRD opracowano konstrukcję nowej generacji wagonów dalekobieżnych, określonych jako typ B. Jako pierwszy do eksploatacji na kolei DR trafił wagon 2 klasy, a później m.in. także wagon pocztowy. Wagony tego typu nie były eksportowane do Polski. Model w skali H0.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości