październik 2007

sk-10-07

AKTUALNOŚCI – Flirt w Polsce
Autor: Marek Graff
Na przełomie sierpnia i września gościł w Polsce nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny wyprodukowany przez szwajcarski koncern Stadler. Pociąg ten został wypożyczony od operatora TILO działającego pomiędzy kantonem Tessin w Szwajcarii i regionem Lombardia we Włoszech. Zakupem jednostek tego typu są zainteresowane samorządy województw śląskiego i mazowieckiego.

REPORTAŻ – Na pograniczu słowacko-węgiersko-ukraińskim
Autor: Marek Graff, Ryszard Rusak
Na pograniczu pomiędzy Ukrainą, Węgrami i Słowacją, podobnie jak przy polskiej granicy wschodniej, szeroki tor wchodzi na sieć MÁV czy ŽSR a tor wąski dochodzi na Ukrainę, zarówno zelektryfikowany jak i niezelektryfikowany. Ponadto na Słowacji znajduje się miejscowy „LHS”, a na Węgrzech odpowiednik polskiej Żurawicy, gdzie przeładowuje się rudę żelaza. Akcentem polskim na pograniczu jest podpisane porozumienie między kolejami ukraińskimi i węgierskimi o zamontowaniu polskiego patentu – stanowiska do automatycznej zmiany rozstawu kół SUW2000.

REPORTAŻ – „Słowacki LHS” czyli Širokorozchodná trať (ŠRT)
Autor: Petr Štefek
Pomysł budowy „słowackiego LHS” powstał jeszcze w latach 50. XX w., gdy zaplanowano budowę huty żelaza pod Koszycami. Inauguracja miała miejsce w 1966 r. Dziesięć lat później linią przejechał pierwszy pociąg prowadzony trakcją elektryczną. W czasach największych przewozów kursowało tu ok. 10 par pociągów z rudą żelaza.

HISTORIA KOLEI – Zarys historii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. 111. rocznica powstania trasy
Gryfice – Niechorze

Autor: Ewelina Kwiatkowska
Trasa Gryfice – Niechorze była pierwszą oddaną do użytku linią Gryfickiej Kolei Wąskotorowej S.A. Kolej dojazdowa licząca 180 km długości torów należy do najdłuższych kolei wąskotorowych i regionalnych Pomorza Zachodniego. Historia jej powstanie sięga II połowy XIX wieku.

KOLEI W POLSCE – Parowozjada PKP Cargo 2007
Autor: Maciej Panasiewicz
W ostatnią sobotę lipca w Chabówce i Rabce Zarytem PKP Cargo SA przy pomocy miasta Rabki Zdroju oraz Fundacji Era Parowozów, zorganizowały po raz trzeci wielką, jak na możliwości Skansenu w Chabówce, imprezę dla miłośników starej kolei. Nowością w tym roku był przejazd pociągiem relacji Kraków Główny – Chabówka i z powrotem, prowadzonym dwoma wagonami motorowymi serii SN61 wraz z dwoma wagonami doczepnymi typu 101A.

REPORTAŻ – TKp-4422 w KWK Julian
Autor: Jacek Chiżyński
W lipcu 2007 r. staraniem miłośników kolei oraz dzięki pomocy i zaangażowaniu śląskich firm, zorganizowano wizytę parowozu TKp-4422 w Zakładzie Górniczym Piekary KWK Julian w Piekarach Śląskich. Pyskowicki parowóz został bardzo dobrze przygotowany warsztatowo i trakcyjnie. Przebył trasę o długości blisko 100 km i nie sprawił obsłudze żadnych kłopotów.

KOLEJ W ŚWIECIE – 125 lat linii kolejowej przez przełęcz św. Gottharda cz.2
Autor: Ryszard Rusak
Dla przeciętnego pasażera, jadącego na dodatek w klimatyzowanym, panoramicznym wagonie 1 klasy, podróż pociągiem przez przełęcz to zaledwie krótka chwila, podczas której można podziwiać urokliwe krajobrazy. Oko znawcy i konesera kolejnictwa dostrzeże tu także wyjątkowe lokomotywy – jedne z najdoskonalszych w swojej klasie. Trudny górski profil linii wymaga od pojazdów trakcyjnych ponadprzeciętnych właściwości.

KATASTROFY – Starogard Gdański 1925
Autor: Grzegorz Fey
W połowie lat 20. koleje w Polsce stały się ofiarą serii tajemniczych zamachów terrorystycznych. Wszystkie katastrofy spowodowane zostały rozkręceniem toru. Jedna z nich miała miejsce w Stargardzie Gdańskim.

ALBUM STACJI – Miejska Górka
Autor: Paweł Korcz
Kolej dotarła do Miejskiej Górki w 1898 roku wraz z budową linii z Kobylina do Rawicza i dalej do Legnicy. Przez cały okres swego istnienia Miejska Górka była lokalnym węzłem położonym w niewielkim miasteczku z dala od główniejszych szlaków. Po II wojnie światowej przemieszczały się tu radzieckie eszelony wojskowe do Legnicy.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 438R
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Oznaczanie normalnotorowego taboru elektrycznego PKP cz.1
Autor: Paweł Terczyński

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Szpieg podróżował Orient Ekspressem. TGV jedzie na wschód Europy. Konferencje pod specjalnym nadzorem. Isambard Kingdom Brunel.

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe w Polsce: 5 Bytom – Zabrze
Autor: Jakub Halor
Dwa miasta górnośląskie, które łączy linia nr 5, mają dziś zbliżone rozmiary i zaludnienie, jednak zupełnie odmienną historię. Bytom był znaczącym grodem już w XI wieku, obchodził niedawno 750-lecie nadania praw miejskich, natomiast Zabrze na początku XX wieku stanowiło rekordowo wielką gminę wiejską. W 1922 roku po utracie na rzecz Polski Katowic i Królewskiej Huty, górniczo-hutnicze trójmiasto – Gliwice, Bytom i Zabrze oraz leżące pomiędzy nimi wielkie osiedla przemysłowe połączyła linia szybkiego tramwaju.

MAKIETA – Stacja Giemolewo
Autor: Leszek Lewiński
Na łamach Świata Kolei prezentowane były dotychczas makiety modułowe w wielkościach H0 i N. W Radomiu powstaje makieta w skali 1:120. Do zakończenia jej budowy trzeba będzie jeszcze nieco poczekać, ale już obecnie model znajduje się w takiej fazie budowy, że możliwe jest jego połączenie z innymi makietami budowanymi zgodnie z ustaloną normą, zwaną „sTTandardem”.

WARSZTAT – Miniaturowe sześćsetki
Autor: Ryszard Burzykowski

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii 118.2
Autor: Arkadiusz Lubka
W lipcowym numerze naszego miesięcznika zaprezentowaliśmy pochodzący z aktualnej produkcji model lokomotywy serii V180 w wersji czteroosiowej, jaki jego producent ma w swej ofercie od ponad 30 lat. Od kilku lat miniatura tej lokomotywy jest również dostępna w wersji sześcioosiowej.

KATALOG MODELI – Węglarka typu A1
Autor: Arkadiusz Lubka
Dwuosiowa węglarka została opracowana na zamówienie Niemieckiego Związku Węglowego, jako rozwinięcie wcześniejszego projektu wagonu kolei pruskich typu IId3. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i utworzeniu PKP, na jej stan przyjęto wiele wagonów pochodzenia pruskiego, w tym także węglarki typu A1 różnych odmian.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Figurki Preisera – nowości 2007