marzec 2018

1numer 03-18-okładka

AKTUALNOŚCI  –  EP05-23 spółki PKP Intercity powróciła do ruchu

Ryszard Rusak

Po prawie dziesięciu latach postoju i niepewności została przywrócona do ruchu lokomotywa elektryczna EP05-23. To jedna z bardzo zasłużonych, niezawodnych i bardzo lubianych przez maszynistów maszyn eksploatowanych od początku lat 60.

 

HISTORIA KOLEI – Od Morza Czarnego do Morza Bałtyckiego – z dziejów kolei Brzesko-Grajewskiej (5)

Andrzej Massel

W kolejnym odcinku :

ruch na liniach Białystok – Głomno, Czeremcha – Białystok, Czeremcha – Brześć oraz obsługa trakcyjna po 1945 roku, a także osobliwości i obiekty zabytkowe na dawnej linii Brześć – Grajewo oraz perspektywy linii.

 

HISTORIA KOLEI – Historia wojskowej linii Łuków – Lublin

Jarosław Szczuryk

Linia kolejowa Łuków – Lublin, jeszcze niedawno walcząca o przetrwanie, stała się

w ostatnim czasie obiektem sporego zainteresowania za sprawą przywrócenia jej

dobrych parametrów ruchowych i reaktywacji na niej dalekobieżnych przewozów

pasażerskich w zastępstwie remontowanego odcinka magistralnej linii nr 7 Warszawa

– Lublin – Jagodin. Warto zatem zapoznać się z jej ciekawą historią.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Michigan Central Station w Detroit, relikt złotej ery pociągów pasażerskich w USA

Piotr Kilanowski

W styczniu 2018 roku minęło okrągłe 30 lat od chwili wyłączenia z eksploatacji centralnego dworca kolejowego w Detroit, tzw. Michigan Central Station, określanego też jako Michigan Central Depot. Obiekt ten od wielu lat pozostaje w ruinie, przypominając nie tylko złote czasy przewozów pasażerskich w USA, ale również ich gwałtowny regres, czy wręcz upadek w drugiej połowie XX wieku. Wspomniany jubileusz, choć niezbyt chlubny, stanowi okazję do przypomnienia historii tego ongiś wspaniałego obiektu, jak również kulisów jego późniejszej degradacji.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – O psie, który jest koleją

Filip Faliński

Pociągi-kotki, pociągi-pieski, pociągi-truskawki, pociągi-ryby i pociągi-Pokemony? Tylko w Japonii!

 

WĄSKIE TORY – Wagon kryty Kdx 21

Maciej Bulski, współpr. Marek Torzewski

W 2018 roku na rynek modelarski trafił pierwszy fabryczny (małoseryjny) model wąskotorowego wagonu towarowego eksploatowanego na PKP. Artykuł prezentuje dzieje oryginalnego wagonu Kdx 21056 oraz skróconą relację z przygotowań do produkcji jego miniatury w wielkości H0e.

 

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe w czeskim Muzeum Górnictwa w Przybramiu

Tomasz Jankowski

Położony około 50 km na południowy zachód od Pragi Przybram był znanym i znaczącym ośrodkiem związanym z górnictwem rud srebra, ołowiu i uranu oraz węgla kamiennego. Miasto słynie z barokowego zespołu klasztornego z XVIII wieku – Svata Hora, będącego celem pielgrzymek czeskich katolików oraz z Muzeum Górnictwa, noszącego od 2014 roku tytuł Narodowego Zabytku Kultury. Muzeum znalazło siedzibę w zabytkowych obiektach dawnych kopalń, a w swoich zbiorach posiada bogatą kolekcję górniczego taboru wąskotorowego. Eksploatuje również kolejki górnicze, którymi mogą przejechać się turyści odwiedzający obiekty dawnej infrastruktury przemysłowej miasta.

 

TRAMWAJE – Bydgoskie swingi

Piotr Tomasik

Produkowane przez bydgoską firmę Pesa niskopodłogowe tramwaje rodziny Swing przeznaczone do pracy na torze szerokości 1000 mm były już opisywane na łamach Świata Kolei. W numerze 7/2015 zostały przedstawione wagony typu 121NbT i 122NbT eksploatowane w Toruniu. Bardzo podobne wagony przeznaczone dla Bydgoszczy zostały oznaczone symbolami 121NaB i 122NaB.

 

MIEJSKIE TORY – Tramwaj regionalny w Chemnitz

Wojciech Gąsior

Od 1880 roku w Chemnitz funkcjonowała sieć tramwajów wąskotorowych, poruszających się po torach o szerokości 925 mm (początkowo – do czasów elektryfikacji – 915 mm). W okresie rozkwitu wąskotorowa sieć liczyła ponad 43 km długości,  a likwidowana była stopniowo, bo aż do 6.11.1988 r., eksploatując wciąż te same, przedwojenne wagony. Stopniowo od 1960 roku budowano sieć normalnotorową, która pomimo początkowych trudności współcześnie wciąż się rozwija. Dziś Chemnitz odważnie wprowadza sieć tramwajów regionalnych.

 

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele

Wagony pierwszej klasy kolei DR serii Am 1040

Andrzej Etmanowicz

Artykuł o wagonach pierwszej klasy zamyka omawiany w tym cyklu temat rodziny tzw. „długich halbersztadtów” (niem. langer Halberstädter), produkowanej w zakładach w Halberstadt (NRD)w latach1978–1991 i liczącej łącznie ponad 2 tys. egzemplarzy. Po wagonach 2 klasy z przedziałem bagażowym serii BDomsb 8280 DR (późniejszy BDomsb274.1 DB), a także przedziałowych 2 klasy serii Bm/Bom 2150 i Bm/Bom 2180 DR (późniejsze Bom280.1/281.1 DB) oraz 1/2 klasy serii ABom 3040/3080 DR, późn. serii ABom222.1/226.1 DB pozostały do omówienia wagony pierwszej klasy serii Am 1040 (późniejsze Am201.1DB). Jedynki te rzadko pojawiały się na polskich torach, w zasadzie można je było spotkać w pociągach specjalnych, np. przyjeżdżających na parady parowozów w Wolsztynie, a ich modele H0 znajdują się w ofercie Tilliga.

 

ŚWIAT MODELI – Wąskie tory w modelarstwie

Michał  Izydorczak

 

PLEBISCYT – Polski Model Roku 2017

Ryszard Pyssa

Niewątpliwie w 2017 roku finanse kolekcjonerów taboru w polskich barwach zostały mocno nadwyrężone. Takiego wyboru modeli PKP dotychczas nie mieliśmy, ukazało się ponad 100 miniatur. Jak co roku w styczniu zaprosiliśmy Czytelników do wytypowania modeli, których pojawienie się w sprzedaży w ubiegłym roku sprawiło im największą radość. Prezentujemy rozstrzygnięcia plebiscytu Polski Model Roku 2017.

 

NOWOŚCI – Polskie nowości 2018 (2)

Tomasz Mayer

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Małe jest piękne