marzec 2017

1strOklaSwiKol_03'17zapow

AKTUALNOŚCI  –  ED74 PKP Intercity – każdego dnia bliżej…

Ryszard Rusak

Na torach stacji postojowej Południowego Zakładu PKP Intercity w Krakowie Bieżanowie od kilku lat stoją elektryczne zespoły trakcyjne serii ED74, z którymi nie za bardzo wiadomo, co zrobić. Z 14 jednostek pozyskanych w 2008 roku od Przewozów Regionalnych obecnie sprawne są zaledwie trzy, z których zatrudnienie znajduje tylko jeden skład dwóch ezt przy obsłudze pociągu IC 31106/13106 Wit Stwosz w relacji Kraków Płaszów – Terespol – Kraków Płaszów. Paradoksalnie na jednym z nich, ED74-002, widnieje napis „każdego dnia bliżej” Pozostaje pytanie bez odpowiedzi, do czego…?

 

NOWA KOLEJ  –  Węglarko-platformy 401Z cz.1

Paweł Terczyński

Współcześnie na park wagonów towarowych uniwersalnego przeznaczenia składają się w znacznej części jednostki budowane według ujednoliconych standardów UIC. Wśród wagonów zakwalifikowanych do grupy węglarek normalnej budowy eksploatowanych na naszych kolejach, wyróżniają się bez wątpienia wagony rodziny 401Z. Chociaż ich konstrukcja powstała w okresie „zimnej wojny” i bez wątpienia w razie potrzeby miała służyć celom militarnym, pojazdy te, zbudowane w imponującej liczbie ponad ośmiu tysięcy egzemplarzy, wypełniały w rzeczywistości całkiem pokojowe, ale te bardzo ciężkie zadania przewozowe. Niektóre z nich, choć przeszły już wiele modyfikacji, nadal możemy spotkać zarówno w składach pociągów towarowych, jak i w pociągach gospodarczych.

 

HISTORIA KOLEI  –  Warsztaty Główne kolei Fabryczno-Łódzkiej na stacji Widzew

Michał Jerczyński

Pierwsza wojna światowa przeorała nie tylko polityczną mapę Europy Środkowej. W wyniku powstania nowych organizmów państwowych zmieniło się obciążenie wielu szlaków komunikacyjnych, część dawnych stacji granicznych utraciła swoje znaczenie, z drugiej strony trzeba było uruchomić nowe linie kolejowe, dopasowane do nowych potrzeb gospodarczych. W ślad za tym zmieniła się także gospodarka taborowa i warsztatowa w służbie trakcji. Do tego doszły ogromne zniszczenia wojenne, zarówno na obszarach intensywnych walk, jak i na zapleczach frontów (zniszczenia prewencyjne) oraz objęcie kolei użytku publicznego zarządem państwowym. Dlatego przy tworzeniu jednolitych polskich kolei państwowych zrezygnowano z odbudowy niektórych obiektów kolejowych, które w nowych warunkach nie były niezbędne. Tak stało się z Głównymi Warsztatami Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej na stacji rozrządowej Widzew (ob. Łódź Widzew). Znacznie przebudowane relikty tego wielkiego kompleksu warsztatowego istnieją wprawdzie do dziś, ale nie funkcjonują w powszechnej świadomości kolejarzy czy miłośników miasta Łodzi.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Cztery pory roku na kolei Rhätische Bahn (cz.1-wiosna)

Ryszard Rusak

Szwajcarska kolej wąskotorowa Rhätische Bahn ma wielu sympatyków na całym świecie. Wijąca się pośród alpejskich szczytów, dolin Engadyny czy przesmyków Berniny zawsze jest wdzięcznym motywem fotograficznym. Jednak ze względu na zmieniające się pory roku za każdym razem zmienia się jej otoczenie. To, co zimą pokryte jest grubą warstwą śniegu, wiosną zamienia się w kwitnące, żółte lub czerwone łąki, latem w zielone dywany, a jesienią fioletowe wrzosy, czerwone pnącza i liczne odmiany drzew, szczególnie liściastych, tworzą bajkowy, kolorowy krajobraz. I właśnie ze względu na zmieniające się pory roku zapraszamy w podróż po szlakach tej malowniczej wąskotorówki. Za oknami wiosna!

 

WYNALAZKI I PATENTY  –  Pociągi drogowe i drogowo-szynowe cz.5

Krzystof Zintel

W latach 30. XX wieku na niektórych liniach lokalnych w kilku krajach Europy wprowadzono komunikację drogowo-szynową specjalnymi autobusami, wyposażonymi dodatkowo w koła kolejowe prowadzące je po szynach. Ostatni taki autobus zakończył kombinowaną komunikację drogowo-szynową w południowo-zachodnich Niemczech 27.05.1964 r. Opis takiej komunikacji kończy cykl pięciu artykułów o wielu różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych drogowych i drogowo-szynowych pociągów i pojazdów od początków mechanizacji komunikacji do dziś.

 

WĄSKIE TORY – Rekordowe przewozy pasażerskie na liniach Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Filip Bebenow

Sezon turystyczny 2016 roku był dla polskiej turystyki bardzo udany. Wzrost zainteresowania wypoczynkiem w kraju spowodowany był przede wszystkim znacznym spadkiem popularności wyjazdów do krajów regionu śródziemnomorskiego, wynikającym z zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Niezależnie od tego, czy ryzyko rzeczywiście wzrosło, w opinii publicznej dało się odczuć niechęć wobec ulubionych dotąd miejsc wakacyjnych wyjazdów Polaków – Tunezji, Egiptu, Turcji, a nawet południa Europy, do której wciąż przybywają liczni uchodźcy z dotkniętych wojnami domowymi krajów Azji Mniejszej i Afryki.

 

WĄSKIE TORY – Śmigielska Kolej Wąskotorowa w 2016 roku

Paweł Jakuboszczak

Zakończenie sezonu turystycznego na Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej (ŚKW) w 2016 roku skłania do podsumowania jej działalności. Poza tradycyjną pracą przewozową, prowadzoną na trasie długości 5 km Śmigiel – Stare Bojanowo Wąsk., miało miejsce kilka istotnych inwestycji, z których najważniejszą była wymiana pokryć dachowych części zabudowań na stacji w Śmiglu. Sporo zmieniło się również na systematycznie remontowanej stacji w Wielichowie.

 

WĄSKIE TORY – Migawki z Przasnysza i okolic

Marek Malczewski

Kilka prób wskrzeszenia życia na dawnej Mławskiej KD niestety zakończyło się niepowodzeniem. Ostatnie znaczące wydarzenia to dotacja przyznana w 2014 roku na remont liczącego 22 km odcinka dostępnego dla drezyn rowerowych, w tym dwunastokilometrowej trasy (Leszno – Przasnysz – Górki) do stanu umożliwiającego ruch pociągów. W ramach projektu zakupiono też wspomniane drezyny oraz zbudowano krótkie perony ziemne w Górkach i Lesznie. Naprawiono lokomotywę WLs150 wraz z wagonem „letniakiem” oraz platformą. Cały projekt miał wartość 666 660 zł (w tym 499 995 zł dofinansowania „unijnego”), ale oprócz kolejki obejmował też remont zabytkowego dworku oraz ekspozycji w Chojnowie, poświęconej dziejom frontu wschodniego I wojny światowej.

 

MIEJSKIE TORY – Tramwaje wąskotorowe w okręgu ostrawsko-karwińskim

Jakub Halor

Międzymiastowa sieć tramwajów elektrycznych o szerokości toru 760 mm, która powstała w zachodniej części dawnego Księstwa Cieszyńskiego, stanowiła największy system elektrycznych kolei wąskotorowych w obecnej Republice Czeskiej. Obok intensywnego ruchu pasażerskiego o charakterze tramwajowym prowadzony był na nich także przez długi czas ruch towarowy. W okresie największego rozwoju na sieć połączeń wąskotorowych w regionie ostrawsko-karwińskim składało się 14 tras z ruchem pasażerskim i 18 bocznic do ruchu towarowego. Wszystkie trasy były jednotorowe, do krzyżowania pociągów służyło 56 mijanek i jedna pętla. Znaczne rozmiary sieci były konsekwencją sukcesywnego połączenia linii komunikacyjnych wybudowanych przez cztery niezależne przedsiębiorstwa.

 

MIEJSKIE TORY – Podniebny pociąg w Bangkoku

Filip Faliński

Bangkok to ogromna, ponaddziesięciomilionowa metropolia, której zatłoczone ulice praktycznie uniemożliwiają szybką podróż samochodem. Od paru lat władze miasta stawiają więc na rozwój transportu zbiorowego. Prawdziwą dumą i komunikacyjnym kręgosłupem miasta stał się słynny SkyTrain – mknące po wysokiej estakadzie pociągi codziennie przewożą ponad pół miliona pasażerów.

 

WARSZTAT – Stacja techniczna „Oblotka”

Tomasz Florczak

W poprzednim numerze Świata kolei został zamieszczony artykuł przedstawiający założenia stacji technicznej oraz przykład budowy stacji Gorzów. Artykuł numerze 3/17 opisuje budowę trochę innej stacji technicznej, która otrzymała nazwę Oblotka.

 

ŚWIAT MODELI – Polski Model Roku 2016

Ryszard Pyssa

W styczniu po raz kolejny zaprosiliśmy Czytelników do wytypowania modeli, których pojawienie się w sprzedaży w 2016 roku sprawiło im największą radość. A było w czym wybierać, gdyż był to kolejny rok, w którym nie mogliśmy narzekać na podaż modeli w barwach kolei polskich. Prezentujemy rozstrzygnięcia plebiscytu Polski Model Roku 2016.

 

NOWOŚCI – Polskie nowości H0 cz.2

Ryszard Pyssa

W poprzednim numerze ŚK przedstawiliśmy tegoroczne nowości H0 dwóch największych firm modelarskich: Piko i Roco. W numerze 3/17 przedstawiamy zapowiedzi pozostałych producentów modeli kolejowych polskiego taboru.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Laurka na 8 Marca

Niestrzeżony przejazd kolejowy

Parowe ciągniki i pociągi drogowe