marzec 2016

7strOklaSwiKol_03'16poprawiona

LISTY CZYTELNIKÓW – Wrocław Europejską Stolicą Barbarzyństwa 2016

Andrzej Nowak

Na łamach ŚK pisano już sporo o niepokojących działaniach włodarzy stolicy Dolnego Śląska – bezsensownych zamiarach likwidacji historycznej zabudowy stacji Wrocław Świebodzki, dewastacji zespołu obiektów ekspedycji towarowej Wrocław Główny, braku decyzji w sprawie muzeum komunikacji miejskiej i niewesołym losie zabytkowych tramwajów, gnijących „pod chmurką”. Pod pełnym splendoru szyldem „Europejskiej Stolicy Kultury”, za plecami publiczności olśnionej artystycznymi popisami trwa tam jednak systematyczne tępienie kultury materialnej.


AKTUALNOŚCI – Kolejna linia „lotniskowa” otwarta

Marcin Wychwalski

Inauguracyjny pociąg (obsługiwany zespołem SA133-016) w dniu 20.01.2016 r. zwieńczył realizację kolejnego projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury kolejowej w celu zapewnienia alternatywnego dla samochodów połączenia z portem lotniczym w podolsztyńskich Szymanach. Rozkładowe kursy rozpoczęły się – nie bez przygód – w czwartek 21 stycznia.


NOWY TABOR  –  Wielosystemowa lokomotywa elektryczna Griffin

Marek Graff

Czteroosiowa lokomotywa elektryczna Griffin E4MSU–001 wyprodukowana przez zakłady Newag w Gliwicach (dawne ZNLE) to pierwszy pojazd nowej generacji powstały całkowicie w Polsce, przystosowany do pracy pod trzema napięciami – 3 kV DC, 15 kV 16,7 Hz i 25 kV 50 Hz. Wcześniej ZNLE Gliwice wyprodukowały jednosystemowe lokomotywy z rodziny Dragon. W lokomotywach tych, w celu zapewnienia możliwości wjazdu na całą sieć kolejową PKP i dla osiągnięcia odpowiedniej siły pociągowej, zastosowano układ osi Co’Co’. Dotychczas powstało dziewięć lokomotyw, które obecnie są eksploatowane przez dwóch przewoźników w Polsce – Lotos Kolej i STK. Ponieważ zapotrzebowanie na lokomotywy sześcioosiowe wśród przewoźników w krajach UE jest niewielkie, Newag zaprojektował lokomotywę z najbardziej obecnie uniwersalnym układem osi – Bo’Bo’, z nazwą handlową Griffin. Dotychczas został wyprodukowany jeden prototypowy egzemplarz Griffina, w wersji towarowej.


REPORTAŻ – Dziesięć dni i dziewięć nocy na BAM-ie

Szlakiem Magistrali Bajkalsko-Amurskiej (2)

Piotr Gzowski

W pierwszej części relacji z wyprawy szlakiem BAM-u (ŚK 2/16) Autor dotarł do przedgórza Gór Stanowych, zmierzając nocą w kierunku Tyndy, miasta założonego wraz z budową magistrali.


HISTORIA KOLEI – Zapomniana magistrala Siedlce – Bołogoje

Cz. 2 – przebudowy po 1945 roku i przewozy w latach 1906-1945

Andrzej Massel

W poprzednim odcinku artykułu zapoznaliśmy się z genezą linii, jej budową i eksploatacją techniczną do 1945 roku. W tej części prześledzimy powojenne losy magistrali – jakie ma ona dziś znaczenie po stronie polskiej i po białoruskiej/rosyjskiej. Zapoznamy się także z eksploatacją handlową w ruchu pasażerskim i towarowym do końca II wojny światowej. Ostatnia część artykułu będzie poświęcona omówieniu ruchu pociągów po 1945 roku oraz perspektywom linii.


ZAPOMNIANE LINIE – Przasnysz Miasto – Przasnysz

Sławomir Fedorowicz

Linia wąskotorowa z Mławy do Przasnysza powstała jako 600-milimetrowa kolej polowa w czasie I wojny światowej. Wojska pruskie ułożyły tory w niecały miesiąc, docierając do Przasnysza 30.07.1915 r. Po zakończeniu wojny kolej została przejęta przez PKP i przystosowana do prawidłowego ruchu osobowego i towarowego, m.in. w Przasnyszu wybudowano po kilku latach nowoczesny, modernistyczny dworzec.


KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy typu NoHAB AA16 (2)

Ryszard Rusak

Lokomotywy typu AA16 były budowane w szwedzkich zakładach przede wszystkim z myślą o eksporcie. Pierwszym krajem, który je zakupił była Dania, a później Norwegia. Po europejskim tournée maszyny oznaczonej 64.2246 „nohabki” pojawiły się na Węgrzech, a następnie w Belgii i Luksemburgu. General Motors sprzedał ponadto na rynku europejskim kilka licencji na produkcję swoich lokomotyw.


WĄSKIE TORY – W splocie

Marek Malczewski

Podczas projektowania Kolei Poznańsko-Kluczborskiej miasto Pleszew nie zdecydowało się na wsparcie budowy tej magistralnej linii kolejowej (a dokładniej dworca), w związku z czym projektanci odsunęli nową linię kolejową od miasta, a dworzec o nazwie Pleszew ulokowano we wsi Kowalew. Kolej tę uruchomiono 10.12.1875 r. i bardzo szybko mieszkańcy Pleszewa przekonali się, jak krótkowzroczna była decyzja ich władz.


MIEJSKIE TORY – Reaktywacja komunikacji tramwajowej w Olsztynie

Marcin Bobiński

Dziewiętnastego grudnia 2015 roku – 50 lat i miesiąc po likwidacji – w Olsztynie uruchomiono ponownie sieć tramwajową. To pierwsza nowa sieć w Polsce od 56 lat, a w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – od lat 24.


ORYGINAŁ I MODEL – Modele wagonów  pociągu nr 240/241 „Ost-West” (1)

Andrzej Etmanowicz

Historia pospiesznego pociągu Ost-West, łączącego przez wiele lat stolice i miasta Europy Wschodniej i Zachodniej to temat niezmiernie interesujący dla miłośników kolei zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. Miejmy nadzieję, że doczeka się kiedyś obszernego opracowania monograficznego. W niniejszym artykule skoncentrujemy się tylko na składzie tego pociągu w rozkładzie jazdy obowiązującym od 29 maja 1994 r., gdyż z tego okresu pochodzą dwa trzywagonowe zestawy miniatur wagonów tego pociągu firmy A.C.M.E. Przedstawiamy pierwszy z nich.


ŚWIAT MODELI  –  Polski Model Roku 2015

Ryszard Pyssa

Niewątpliwie ubiegły rok mocno nadszarpnął budżety kolekcjonerów taboru w polskich barwach. Takiego wyboru modeli PKP dotychczas nie mieliśmy. Jak co roku zaprosiliśmy Czytelników do wytypowania miniatur, których pojawienie się w sprzedaży w ubiegłym roku sprawiło im największą radość. I jak co roku głosowali nasi wierni Czytelnicy, nieraz całymi rodzinami. Prezentujemy rozstrzygnięcie plebiscytu „Polski Model Roku 2015”.


WARSZTAT  –  Warsztaty modelarskie – Poznań 2016

Ryszard Pyssa

W dniach 16–17 stycznia 2016 roku w świetlicy Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu odbyła się kolejna edycja warsztatów modelarskich organizowanych przez Polski Związek Modelarzy Kolejowych. Uczestniczyło w nich 35 osób, które przybyły z różnych stron kraju.


FORUM  –  Zabytki kolejowe wołają o pomoc! – 1%


 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

Galicyjska Kolej Transwersalna – Wędrówka w przeszłość z kartką pocztową

Laurka na 8 marca