marzec 2008

sk-03-08

AKTUALNOŚCI – Seria EU43 CARGO SA już w eksploatacji
Autor: Paweł Terczyński
W listopadzie ub. r. podpisana została umowa dotycząca leasingu sześciu dwusystemowych lokomotyw typu TRAXXF140MS. Pierwsze trzy egzemplarze przybyły do Poznania na początku grudnia. Otrzymały znak serii EU43.

REPORTAŻ – Na polsko-niemieckim pograniczu cz.1
Autor: Marek Graff
W ciągu ostatnich 10 lat sytuacja na pograniczu polsko-niemieckim zmieniła się zasadniczo. Powoli po obu stronach granicy znikają składy wagonowe na rzecz spalinowych zespołów trakcyjnych. Po wejściu Polski do układu z Schengen i związaną z tym likwidacją kontroli granicznych, stało się możliwe przedłużenie linii kolejowej z Ahlbeck do Świnoujścia. Zaczęły kursować pociągi towarowe obsługiwane trakcją spalinową bez zmiany lokomotywy na granicy. Pojawiły się też pierwsze lokomotywy elektryczne.

NASZ PORTRET – Wagony „sliparetki” typu 152Az
Autor: Andrzej Etmanowicz
Geneza powstania wagonów typu 152Az jest ściśle związana z historią pierwszego i jedynego na sieci PKP pociągu EuroNight „Jan Kiepura”. Kiedy uruchomiono ten pociąg w 1998 roku, Warszawa uzyskała dogodne połączenie nocne z Kolonią, Hanowerem i miastami Zagłębia Ruhry w Niemczech. Obecnie pociąg jest zwykłym pospiesznym.

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich cz.4.
Autor: Roman Witkowski
W kolejnym odcinku cyklu – historia parku wagonowego oraz organizacja ruchu pociągów po 1945 roku.

REPORTAŻ – Parowóz 5521 GWR w Polsce
Autor: Marek Ciesielski
Pomijając lokomotywy dostarczane w połowie XIX wieku dla nowo budowanych linii kolejowych oraz lokomotywy Liberation po II wojnie światowej na torach Europy Środkowej nie gościły parowozy wyprodukowane w ojczyźnie kolei żelaznych. Zmieniło się to 12.04.2007 r., kiedy do portu w Gdyni przypłynął statek załadowany w Hull brytyjskim parowozem 5521.

KOLEJ W ŚWIECIE – Great Western Railway – kolej Isambarda Kingdom Brunela
Autor: Bronisława Średniawa
Great Western Railway to luksusowa linia kolejowa, o długości blisko dwustu kilometrów, pomiędzy Londynem a Bristolem. Jej budowniczym był Isambard Kingdom Brunel, syn francuskiego emigranta, z którym budował tunel pod Tamizą. Potem już samodzielnie konstruował mosty, linie kolejowe i statki. Do dziś wytyczonymi przez niego torami jeżdżą pociągi, stoją jego mosty a tunelem pod Tamizą kursuje metro.

ZAPOMNIANE LINIE – Kudowa Zdrój – Słone – granica
Autor: Sławomir Fedorowicz
Po II wojnie światowej, gdy Polskę otaczały „granice przyjaźni” z bratnimi krajami socjalistycznymi, nastąpił katastrofalny regres lokalnych, transgranicznych linii kolejowych. Połączenie z Kudowy Zdroju do Czechosłowacji miało jednak nieco odmienną i wyjątkowo barwną, choć krótką historię.

KATASTROFY – Mönchenstein 1891
Autor: Michał Jerczyński
Początki kolei żelaznej nie były wolne od nieszczęśliwych wypadków a ich skutki z powodu coraz większych prędkości i masy pociągów bywały tragiczne. W 1891 roku między Bazyleą a Mönchenstein miała miejsce największa katastrofa w dziejach kolei szwajcarskich.

ALBUM STACJI – Kobylin
Autor: Paweł Korcz
Pierwsze pociągi dotarły na stację w Kobylinie w 1888 roku, gdy otwarto linię z Leszna do Ostrowa Wlkp. Początkowo było to połączenie o charakterze lokalnym, ale później linia uzyskała rangę pierwszorzędnej. Po wybudowaniu prywatnej linii w 1898 r. do Rawicza, Kobylin stał się stacją węzłową.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 7
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kolej na Górę Parkową. Numizmatyka – Most tczewski – rok 1860. Galeria malarstwa. Zimowe impresje cz.3.

MIEJSKIE TORY – Plac Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu
Autor: Anna Gajna, Tomasz Korycki, Bogusław Molecki , Paweł Puchalski
We Wrocławiu niedawno został otwarty w nowym kształcie plac Powstańców Wielkopolskich, położony w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS Nadodrze. Początki transportu szynowego w tym rejonie sięgają 1865 r. Nowy plac, od lat będący istotnym węzłem komunikacyjnym na planie miasta, po kompleksowej przebudowie reklamowany jest jako multimodalny węzeł komunikacyjny.

MAKIETA – Warsztaty modelarskie w Poznaniu
Autor: Leszek Lewiński
W styczniu 2008 r. Polski Związek Modelarzy Kolejowych i Miłośników Kolei zorganizował warsztaty modelarskie. Były one odpowiedzią na zapotrzebowanie, zgłaszane przez modelarzy, aby spotkać się i wymienić doświadczenia, poznać nowe techniki i technologie wykorzystywane przy budowie modeli oraz przedyskutować dalsze działania związane z ustaleniem norm dla polskiej makiety modułowej.

ŚWIAT MODELI – Polski Model Roku 2007
Autor: Ryszard Pyssa

NOWOŚCI – Polskie nowości H0 – Norymberga 2008
Autor: Ryszard Pyssa
Targi zabawek w Norymberdze to największa tego typu impreza na świecie. W tegorocznej edycji uczestniczyło prawie 3 tys. wystawców. Nowości z branży zabawkarskiej i modelarskiej prezentowane są w kilkunastu halach. Modeli w barwach PKP było niewiele, ale po rozmowach z importerami okazało się, że bieżący rok zapowiada się rekordowo.