marzec 2006

sk-06-03

AKTUALNOŚCI – Wielki Gottwald w Polsce
Autor: Jacek Chiżyński
W styczniu już po raz kolejny gościł na Dolnym Śląsku potężny niemiecki dźwig kolejowy. Celem jego „wizyty” był montaż czterech przęseł na moście nad rzeką Kwisą w Zebrzydowej.

REPORTAŻ – Reportaż z Chabówk
Autor: Maciej Panasiewicz
Minęło już dwa i pół roku funkcjonowania Skansenu w strukturach PKP CARGO S.A. Warto więc podsumować, co udało się w tym stosunkowo krótkim czasie dokonać.

KOLEJ W POLSCE – Spalinowe wagony silnikowe serii VT627 i VT628 Kolei Mazowieckich
Autor: Marek Graff, Jacek Fink-Finowicki
Od kilku lat, dzięki dotacjom budżetowym, samorządy poszczególnych województw mają możliwość inwestowania w zakup nowoczesnych autobusów szynowych. Tabor tego rodzaju pojawił się również w województwie mazowieckim – zakupiono w Niemczech trzy pojazdy z napędem spalinowym.

HISTORIA KOLEI – Lokomotywy pneumatyczne
Autor: Krzysztof Zintel
Pomysł zastosowania sprężonego powietrza do napędu pojazdów szynowych próbowali w XIX wieku zrealizować dwaj Francuzi. Zbudowana przez nich lokomotywa, a później również wagon silnikowy, próbowano na torach kolei w okolicy Wersalu.

WĄSKIE TORY – Witaszyckie „Lidki”
Autor: M. Zajfert, G.Fidler, M. Malczewski
Na Jarocińskiej KD do zakończenia jej eksploatacji pracowało pięć lokomotyw serii Lyd2. Bardzo pozytywnym jest fakt, że mimo likwidacji kolei do końca 2005 roku zachowały się wszystkie lokomotywy. Obecnie w kraju pozostaje jedna z nich – w Skansenie Kolei Leśnej w Pionkach.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koniec epoki pary w Chinach
Autor: R. Krol, R. Rusak
W dniu 9 grudnia 2005 r. w Chinach oficjalnie wygaszono ostatnie parowozy, pracujące w Mongolii Wewnętrznej, na znanej wielu miłośnikom linii węglowej o długości 1200 km. W ostatnich latach wiele biur podróży, głównie z Niemiec, organizowało dla miłośników kolei specjalne wyjazdy.

ZAPOMNIANE LINIE – Świnoujście
Autor: T. Butrym, M. Jerczyński

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne w 2002 roku cz.1
Autor: Paweł Terczyński

ALBUM STACJI – Stacja Kamienica Królewska
Autor: Bernard Sobczyk
Miejscowość Kamienica Królewska jest położona w atrakcyjnym turystycznie rejonie Kaszub – między dwoma jeziorami. Budynek dworcowy, charakterystyczny dla kolei lokalnych, nie uległ dewastacji.

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy hopper typu 426Va
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.6
Autor: opr. red.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Powieści J. Verne’a. Pozdrowienia z San Marino. Ciernohronska leśna kolejka. Super przywieszka.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje Syberii cz.2
Autor: Tomasz Gieżyński
Zwiedzamy miasta na Syberii i przyglądamy się komunikacji tramwajowej. Zaczynamy od Irkucka, poprzez Usolie Sibirskoje, Angarsk, Ułan Ude, Chabarowsk, Komsomolsk na Amurie do Władywostoku.

MAKIETA – Realistyczna makieta na niewielkiej powierzchni – co budować? Cz.2
Autor: Leszek Lewiński
Kilka przykładów kształtowania łuków na torach kolei wąskotorowych oraz prezentacja przykładowego układu torów na wąskotorowej stacji.

WARSZTAT – Dekodery dźwiękowe w H0
Autor: Andrzej Pawlik
Wraz z pojawieniem się techniki sterowania cyfrowego modelarstwo kolejowe weszło w nowy etap. Można nie tylko sterować jednocześnie wieloma pociągami, włączać sekwencje świateł niezależnych od prędkości, ale także imitować odgłosy prawdziwych lokomotyw.

TEST MODELU – Elektrowóz serii 182
Autor: Arkadiusz Lubka
Elektrowóz ekspresowy Taurus został opracowany pod koniec lat 90. dla kolei austriackich. Zakupiono go również dla kolei niemieckich i węgierskich. Model – po raz pierwszy w historii Piko w skali TT.

ŚWIAT MODELI – Polski Model Roku 2005
Autor: Arkadiusz Lubka

KATALOG MODELI – Wagon kryty Gbs-x
Autor: Arkadiusz Lubka
Dwuosiowe wagony kryte serii Gbs budowane były w dużej ilości dla kolei austriackich. W pierwszej połowie lat 80. PKP odkupiły 500 takich wagonów. Pozostają w eksploatacji do dziś.

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości