marzec 2005

sk-03-05

AKTUALNOŚCI – Modernizacja lokomotyw w ZNTK Poznań
Autor: Materiały ZNTK Poznań

NOWA KOLEJ – Hiszpańskie pociągi dużych prędkości
Autor: Mike Bent

Hiszpania coraz bardziej rozwija swoją sieć linii dużych prędkości. Poza budową nowych linii, modernizacją i przystosowaniem istniejących do prędkości rzędu 250 km/h pojawia się coraz więcej nowego taboru. Wprowadzono również bardzo korzystne zachęty w taryfach przewozowych, mające na celu zwiększenie frekwencji podróżnych.

NASZ PORTRET – Parowozy serii TKt2
Autor: Roman Witkowski

Koniec I wojny światowej zamykał pewną epokę w przemyśle budowy parowozów, który przez ponad 4 lata nastawiony był na produkcję maszyn potrzebnych do pracy w warunkach zwiększonych zadań wojennych. W roku 1919, w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego, Niemcy zostały zobowiązane do przekazania Polsce pewnej liczby maszyn. Otrzymały oznaczenie Tkt2.

KOLEJ W POLSCE – Na kresach Rzeczpospolitej Munina – Hrebenne
Autor: Tomasz Jędruchów

Na pierwszy rzut oka jest to zwykła, jednotorowa linia o znaczeniu lokalnym. Prawie całość ruchu stanowią dziś pociągi pasażerskie, które w ilości pięciu par pociągów na dobę nie pozwalają zapomnieć o obecności żelaznej drogi na tych terenach. Kiedyś jednak panował tu ożywiony ruch towarowy.

KOLEJ W POLSCE – „Bałaje” – 15 lat temu
Autor: Paweł Terczyński

Jeszcze 15 lat temu rytm życia linii Munina – Hrebenne wyznaczały przeworskie parowozy Ol49, które od dawien dawna zapewniały obsługę wszystkich kursujących tędy składów pasażerskich – fotografie przypominają ten wspaniały okres.

ZAPOMNIANE LINIE – Śladami Kolei Doliny Słupi cz.2
Autor: Roman Witkowski

W numerze 2/05 opisana została wędrówka śladami Kolei Doliny Słupi ze Słupska do Dębicy Kaszubskiej – najważniejszej stacji pośredniej na tej linii. Linia ze Słupska do Budowa nie przetrwała niestety ofensywy wojsk radzieckich i pierwszych miesięcy powojennych porządków.

KOLEJ W ŚWIECIE – Koleje w Tatrach Wysokich
Autor: Jakub Halor

Tatry są górami o wyjątkowej urodzie i szczególnym znaczeniu dla turystyki – bardzo ważnej gałęzi gospodarki Słowacji. Po polskiej stronie odwiecznym problemem w sezonie jest sprawne dotarcie i powrót z głównego ośrodka – Zakopanego. Nasi sąsiedzi natomiast rozwiązali publiczny transport kolejowy wzorowo: trzy główne ośrodki połączone są między sobą liniami kolei lokalnych, a każdy z nich ma niezależne połączenie z główną linią kolejową Słowacji, łączącą Koszyce z Bratysławą.

WĄSKIE TORY – Kolej wąskotorowa cukrowni Kruszwica cz. 3 – wagony
Autor: Bogdan Pokropiński

Kontynuacja prezentacji kolei zakładowej cukrowni Kruszwica omawia park wagonowy. Szczególnie godne uwagi są wagony towarowe, gdyż oprócz znormalizowanych wagonów czteroosiowych budowy powojennej można było tam spotkać arcyciekawy tabor przeróżnego pochodzenia.

STATYSTYKA – Lokomotywy SP32 w MD Nowy Sącz
Autor: Paweł Terczyński

Elektryfikacja linii Tarnów – Krynica miała przesądzić o dalszych losach trakcji parowej w nowosądeckiej lokomotywowni. Pierwsze pojazdy z produkowanej w Rumunii serii SP32 przydzielono lokomotywowni w Nowym Sączu w roku 1987.

WCZORAJ I DZIŚ – Most na Brdzie
Autor: Grzegorz Kotlarz

W trakcie budowy magistrali węglowej wystąpiła konieczność pokonania rzeki Brdy. W celu wykonania mostu musiano częściowo zasypać rzekę z obu stron nasypu. Ostatecznie powstał tam obiekt o trzech stalowych przęsłach. Regularny ruch pociągów rozpoczął się w grudniu 1930 roku.

ALBUM STACJI – Dobroń
Autor: Piotr Cierny

Przystanek osobowy Dobroń, położony na linii Łódź Kaliska – Tuplice, otwarto pod koniec lat 20. w związku ze wzrostem ruchu podmiejskiego. Stację przebudowaną w latach 60. w związku z elektryfikacją, zamknięto w roku 1994.

ABC KOLEI – Oznaczenia identyfikacyjne wagonów osobowych cz.2
Autor: Tomasz Tomaszewski

W numerze 1/05 przedstawione zostały znowelizowane zasady identyfikacji wagonów osobowych, zgodne z najnowszym wydaniem karty UIC 438-1. Część 2 publikacji zawiera zestawienia używanych kodów cyfrowych oraz przykładowe oznaczenia.

ARCHIWUM TABORU – Wagon platforma czteroosiowa typu 426Za
Autor: Paweł Terczyński

Konstrukcję wagonu 426Za opracowano na początku lat 80., a produkowano tylko w jednym wykonaniu – jako platformy. Znaczną ich część już po kilku latach przebudowano na wagony specjalizowane.

MIEJSKIE TORY – Bydgoskie tramwaje przegubowe
Autor: Piotr Tomasik

Historia przegubowych tramwajów w Bydgoszczy rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy na ulice miasta wyjechał pierwszy trzyczłonowy pojazd, zbudowany na bazie wagonów typu 5N i 5ND. Przez następne 30 lat pojazdy wieloczłonowe były nieodłącznym składnikiem krajobrazu miasta.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

Austriackie dni znaczka. Galeria malarstwa. Chabówka – Nowy Sącz po raz drugi. Zapomniane linie.

MAKIETA – Budynki, budowle, obiekty i detale drewniane na makiecie cz.5
Autor: Leszek Lewiński

Przedmiotem ostatniego odcinka cyklu są budynki wykonane całkowicie z drewna lub takie, w których z drewna zbudowano zasadnicze elementy konstrukcyjne. W niektórych regionach Polski drewniane dworce, nastawnie, schroniska są prawdziwymi dziełami sztuki budowlanej. Ich odtworzenie w miniaturze nie jest łatwe, ale – przy odrobinie wprawy – możliwe.

TEST MODELU – Lokomotywa spalinowa serii 060DA (ST43)
Autor: Arkadiusz Lubka

Geneza spotykanych do dziś na niezelektryfikowanych szlakach PKP lokomotyw ST43 sięga połowy lat 50. PKP zakupiły w latach 1965 – 1978 u rumuńskiego producenta sporą ilość tych maszyn wytwarzanych na szwajcarskiej licencji.

WARSZTAT – Wieża ciśnień stacji Wysoka Wlkp.
Autor: Tomasz Florczak

Wieża ciśnień stanowi kolejny etap w budowie dioramy stacji Wysoka Wlkp.

KATALOG MODELI – Wagon węglarka grupy Villach
Autor: Arkadiusz Lubka

Seryjną produkcję dużej partii dwuosiowych węglarek rozpoczęto w roku 1941. Po zakończeniu działań wojennych spora ilość tych wagonów znalazła się w różnych krajach Europy, m.in. w Polsce. Większość z włączonych do parku PKP wagonów została wycofana z eksploatacji w latach 70.

PORADY – Cyfrowy świat cz.2 – Manipulator LH100
Autor: Łukasz Kirchner

Aby można było korzystać z makiety pracującej w systemie cyfrowym, oprócz posiadania niezbędnych elementów systemu DCC, wymagana jest też znajomość obsługi manipulatora – sterownika ręcznego. Właśnie dzięki temu urządzeniu możliwe jest wprawienie w ruch każdej lokomotywy, zwrotnicy czy semafora.

KOLEJDOSKOP
Autor: