maj 2017

1strOklaSwiKol_05'17popraw

AKTUALNOŚCI  –  XXIV Parada Parowozów w Wolsztynie

Paweł Korcz

Tegoroczna XXIV Parada Parowozów odbyła się w dniu 29 kwietnia. Po raz pierwszy impreza ta była organizowana przez instytucję kultury Parowozownia Wolsztyn utworzoną 19.08.2016 r. Poza tym organizatorami byli także: PKP Cargo S.A, samorząd województwa wielkopolskiego, powiat wolsztyński i gmina Wolsztyn. Tegoroczna parada miała przede wszystkim dwa pozytywne akcenty. Pierwszym z nich było pojawienie się trzech wagonów typu 112Ag (dwa jako 2 klasa, jeden 1 klasy), które obsługiwały połączenie z Poznania oraz jedną parę pociągów turystycznych do Stefanowa. Drugą, jeszcze bardziej radosną wiadomością było ogłoszenie wznowienia kursowania pociągów planowych prowadzonych parowozami od 15.05.2017 r. Parowozy mają w dni robocze prowadzić dwie pary pociągów na trasie Leszno – Wolsztyn, a w soboty dwie pary na trasie Wolsztyn – Poznań. W czasie wakacji przez ok. miesiąc ze względu na remont wiaduktu w Adamowie parowozy prowadzić będą trzy pary pociągów na trasie Wolsztyn – Zbąszynek.

 

HISTORIA KOLEI –  Orient Express (1)

Paweł Szulc

Orient Express to legendarny, oferujący niespotykane dotąd warunki podróży kolejowej w Europie, przeznaczony dla najzamożniejszych na kontynencie, pociąg łączący Paryż z Konstantynopolem. To jednak tylko część i to bardzo uproszczonej historii tego niezwykłego połączenia, które uruchomiono pod koniec XIX w.

 

HISTORIA KOLEI –  Austro-węgierskie wojskowe konne koleje polowe w czasie I wojny światowej i ich motoryzacja (2)

Krzystof Zintel

Pierwsza część artykułu przedstawiła krótko początki i rodzaje wojskowych kolei polowych w Monarchii Austro-Węgierskiej oraz opis najczęściej używanych tam kolei konnych. W końcu 1915 roku inż. Ferdinand Porsche z firmy Austro-Daimler skonstruował agregat z silnikiem spalinowym i dwubiegową skrzynię przekładniową, który zamiast koni napędzał pojedynczy wózek konnej wąskotorowej kolei polowej. Taka motoryzacja, rozpoczęta jesienią 1916 roku, dopiero pod koniec 1917 roku osiągnęła kilka tysięcy sztuk wózków silnikowych. Nadal produkowane po zakończeniu wojny w firmach Austro-Daimler i Puch zmotoryzowały wiele wąskotorowych kolei w większych gospodarstwach rolnych, przemyśle i leśnictwie. Przedstawicielstwa tych firm w Warszawie i Krakowie oferowały je też w Polsce. Miały je także polskie wojska kolejowe.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Regiotransem przez Banat

Filip Faliński

Podróż pociągiem do Nerău w rumuńskim regionie Banat  – za oknem widniały pola, ciągle tylko płaska, zmrożona ziemia. Nie ma chyba na świecie bardziej monotonnego krajobrazu niż rumuńska część Wielkiej Niziny Węgierskiej. Kto by jednak pomyślał, że do 2017 roku zachowa się tutaj, w regionie Banat, gęsta sieć lokalnych linii kolejowych? Że na wielu stacjach wciąż kilka razy dziennie korpulentny zawiadowca będzie wychodził na peron, by podniesionym do góry zielonym lizakiem dawać znak do odjazdu? Że wioseczki przy samej serbskiej granicy – Nerău, Vălcani, Nădlac – nadal będą mieć kolejowe połączenie z resztą świata? Że stacje węzłowe ciągle będą tętnić życiem?

 

ZAPOMNIANE LINIE – Smukała – Włóki

Paweł Korcz

Trasa łącząca Smukałę z Włókami i Kozielcem była najbardziej wysuniętą na wschód linią należącą do sieci Bydgoskich Kolei Powiatowych. Jako pierwszy, 12.05.1895 r. oddano do użytku odcinek z Maksymilianowa do Gądecza. Do 1907 roku linia z Maksymilianowa do Włók funkcjonowała jako osobna sieć. Dopiero 29.04.1907 r. uruchomiono odcinek ze Smukały do Maksymilianowa, łącząc trasę do Włók z siecią Bydgoskich Kolei Powiatowych (planowany od 1898 roku). Stało się to możliwe dzięki budowie mostu kolejowo-drogowego w Smukale Dolnej.

 

WĄSKIE TORY – Kolejki gruzowe w Warszawie (1)

Bogdan Pokropiński

Podczas drugiej wojny światowej, w latach 1939-1945, stolica Polski Warszawa doznała ogromnych zniszczeń w zabudowie lewobrzeżnej części miasta – zarówno podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, jak i w latach późniejszych. Najpierw był to rezultat zniszczenia dzielnicy żydowskiej (getta), a w roku 1944 skutek Powstania Warszawskiego. Do oczyszczania terenu z gruzu wykorzystano kolej przenośną.

 

ABC KOLEI – Wymiary znaków i wskaźników na liniach kolejowych

Opr. red.

Istotnym problemem zarówno dla modelarzy, jak i organizacji hobbystycznych poddających

 

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Hiszpanii (1)

Tomasz Gieżyński

Niegdyś w Hiszpanii tramwaje różnych trakcji kursowały w kilkudziesięciu ośrodkach. Dopadła jednak ten kraj ta sama „choroba”, co większość świata, a w Europie zwłaszcza Francję i Wielką Brytanię. Do połowy lat 70. XX wieku zlikwidowano w Hiszpanii wszystkie trasy tramwajowe z wyjątkiem dwóch perełek – „Tramwaju Niebieskiego” w Barcelonie i podmiejskiej linii z Sóller do Port de Sóller na Majorce. Była to hekatomba porównywalna jedynie z eksterminacją tego środka transportu na Wyspach Brytyjskich. Na szczęście obecne trendy spowodowały odbudowę tramwajów w Hiszpanii, ale prowadzona jest ona w stereotypowo iberyjskim stylu i w wielu miejscach pozostawia wiele do życzenia.

 

WARSZTAT – Model lokomotywy spalinowej ST43-264

Tomasz Florczak

Seria ST43 gości na polskich torach już kilkadziesiąt lat. Zaraz po serii ST44 rumuńska lokomotywa wiodła prym w przewozach towarowych na wielu szlakach w naszym kraju. Od kilkunastu lat na rynku modeli kolejowych można nabyć miniaturę lokomotywy typu 060DA, odpowiadającej ST43 na PKP, w malowaniu różnych przewoźników. Oprócz braku charakterystycznych, dużych reflektorów, model różni się jeszcze kilkunastoma detalami od oryginału spotykanego na sieci PKP. Artykuł przedstawia relację z przebudowy fabrycznego modelu na ST43-264.

 

MAKIETA – Model budynku dworca w Jaśle

Tomasz Machowski, Tomasz Stangel

Model nieistniejącego już budynku dworca Jasło powstał z inicjatywy miłośników kolei, którzy udostępnili materiały archiwalne, skromne plany, reprodukcje pocztówek i wiele informacji zebranych przez siebie wśród starszych osób pamiętających jeszcze czasy sprzed drugiej wojny światowej.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

100 lat Kolei Transsyberyjskiej

500 lat polskiego ekslibrisu