maj 2012

Sk-05-12

AKTUALNOŚCI –  Lokomotywa elektryczna Vectron w PKP IC
Marek Graff
Vectron to nowa rodzina lokomotyw, której koncepcja została opracowana w 2007 roku przez Siemiensa. Prototyp po raz pierwszy zaprezentowano w 2010 roku, po pozytywnym  przeprowadzeniu prób techniczno-ruchowych na torze doświadczalnym w Niemczech. Lokomotywy rodziny Vectron, będące rozwinięciem  koncepcji lokomotywEurosprinter, mogą być oferowane odbiorcom jako elektryczne lub spalinowe.

REPORTAŻ – XIX Parada Parowozów w Wolsztynie
Paweł Korcz
W ostatni weekend kwietnia tradycyjnie przybyły do Wolsztyna tłumy pasjonatów kolei i turystów chcących zobaczyć jedyne w swoim  rodzaju widowisko w postaci XIX  Parady Parowozów. Mimo dość skromnej liczby czynnych w Wolsztynie parowozów , na tegorocznej paradzie udało się pokazać  11 maszyn. Na scenie obok nastawni odbył się koncert a wieczorem widowisko Światło, para i dźwięk.

POLSKIE STACJE – Lwówek Śląski
Michał Sibilski
Lwówek Śląski jest jednym z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim, a od wczesnego średniowiecza stał się centrum gospodarczym i ośrodkiem osadnictwa, położonym przy znanym szlaku handlowym  zwanym Królewską Drogą.  W 1217 roku ks. Henryk I Brodaty nadał Lwówkowi Śląskiemu prawa miejskie, a związane z nimi przywileje spowodowały szybki rozwój miasta. Zniszczenia wojenne, straty ludnościowe oraz pożary w latach 1659 i 1704, spowodowały, że prawie przez cały wiek XVIII miasto pochłonęła stagnacja gospodarcza i demograficzna. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku nastąpiło pewne ożywienie gospodarcze. Lwówek Śl. pierwsze swoje połączenie kolejowe uzyskał dopiero po przyznaniu przez sejm pruski w 1882 roku funduszy na budowę linii kolejowych Mirsk – Gryfów Śląski – Lwówek Śląski oraz Legnica – Złotoryja. Linię oddano do eksploatacji w 1885 roku.

WCZORAJ I DZIŚ – Elbląg
Marcin Przegiętka
Kolej dotarła do Elbląga w 1852 roku. Tego dnia otwarto odcinek Malbork – Braniewo  Królewskiej Kolei Wschodniej.  W końcu XIX wieku Elbląg stał się węzłem kolejowym.

NASZ PORTRET  – Wąskotorowe wagony spalinowe z Zakładów Ostrowieckich
Bogdan Pokropiński
Część 1 – losy przedwojenne

KOLEJ W ŚWIECIE – Elektrowozy serii 111 kolei DB
Manfred Knappe
Na początku lat 70. XX wieku postępująca elektryfikacja i modernizacja szlaków kolei niemieckich wywołały zapotrzebowanie na nowy typ lokomotywy pasażerskiej o prędkości maksymalnej 160 km/h. Na bazie produkowanych już od lat 50. tzw. Einheitselektrolokomotiven (E10) opracowano konstrukcję elektrowozu serii 111.  W latach 1974-84 wyprodukowano łącznie 227 maszyn, które do dziś są wykorzystywane w komunikacji podmiejskiej i regionalnej, a nawet do lekkiego ruchu dalekobieżnego.

ZAPOMNIANE LINIE – Kolej zakładowa fabryki  WALD w Brożku k. Tuplic
Sławomir Fedorowicz
Wyprawę po systemie dawnych bocznic kolejowych nieistniejącej olbrzymiej fabryki chemicznej Deutsche Sprengchemie GmbH o kryptonimie WALD należącej do koncernu DAG (Dynamit Alfred Nobel AG) w Brożku koło Tuplic można zacząć na przystanku osobowym Zasieki, do którego dojeżdżamy pociągiem z Żar. Można też oczywiście dojechać w pobliże samochodem . System bocznic zaczynał się na nieistniejącej już dziś stacji towarowej Myszków.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz.20
Jerzy Pawłowski

WĄSKIE TORY – Parowozy muzealne na tor 1000 mm
Bogdan Pokropiński
Parowóz Tyb6-3407
W 1909 roku Zarząd Średzkiej Kolei Powiatowej zakupił w fabryce lokomotyw Krauss&Co w Monachium dwa parowozy tendrzaki typu C1n2t o numerach fabrycznych 6210 i 6211. U odbiorcy zostały one oznaczone numerami inwentarzowymi 9 i 10. Parowozy pracowały cały czas na kolei średzkiej i przetrwały na niej aż do przekucia toru w 1952 roku na szerokość 750 mm.

WSPOMNIENIA – Kolejowe bufety i restauracje – witamy w PRL
Odszukali i skomentowali: Sławomir Fedorowicz, Michał Jerczyński

TRAMWAJE  –  Wagony typu 805NM w Bydgoszczy
Piotr Tomasik
W końcu lat 90. tylko największe miasta mogły sobie pozwolić na zakup nowych tramwajów. Pozostałe przedsiębiorstwa komunikacyjne były zmuszone do odnowy posiadanego taboru albo sprowadzania używanych pojazdów. Jedną z firm proponujących przedsiębiorstwom tramwajowym remonty kapitalne tramwajów była spółka PESA z Bydgoszczy.

MIEJSKIE TORY – Metro w Kijowie
Jacek Modrzejewski
Według urzędowych danych Kijów zamieszkuje 2 807 679 osób. Mniej oficjalne dane, uwzględniające nieformalnie zamieszkałych, sugerują znacznie większe liczby dochodzące do kilku milionów. Przewiezienie tak wielkiej rzeszy ludzi wymaga specjalnych środków w postaci kolei podziemnej.

MIEJSKIE TORY – Pożegnanie „osiemsettrójek”
Tomasz Jerczyński , Michał Jerczyński
W Łodzi miała miejsce mała rewolucja w funkcjonowaniu podmiejskiej komunikacji tramwajowej – zlikwidowane zostały dwa przedsiębiorstwa obsługujące ten ruch. Ich zadania przejęło MPK-Łódź. Do obsługi linii podmiejskich przejęto od zlikwidowanych spółek tylko część taboru. W ten sposób 31.03.2012 roku zakończyła się w Łodzi 39-letnia eksploatacja wagonów typu 803N. Oznacza to zarazem koniec liniowej służby tych wagonów w Polsce.

WARSZTAT – Efekty akustyczne na makiecie
Roman Kozak
Od wielu lat w modelach (nie tylko kolejowych) dla ich « ożywienia » instaluje się mniej lub bardziej wyszukane układy elektroniczne. Instalacja dźwiękowych dekoderów w lokomotywach, nawet w tych sterowanych analogowo, nikogo już dzisiaj nie dziwi. Makietę można jeszcze uatrakcyjnić innymi dźwiękami uruchamianymi podczas przejazdu pociągu. W artykule przedstawiono pomysł autora na zastosowanie efektów dżwiękowych na makiecie
z wykorzystaniemprostych elementów.

ORYGINAŁ I MODEL – Tabor obcych kolei na polskich torach i jego modele
Andrzej Etmanowicz
Wagon 2 klasy z miejscami do leżenia kolei DB serii Bcm/Bocm243

MAKIETA – Otwarcie modelarni w Sopocie
Paweł Koob

MAKIETA – Reaktywacja N w Polsce
Zbyszek Skorupka, Maciej Zwoliński
Po okresie początkowego rozwoju, następnie zastoju, ponownie zaczyna organizować się w kraju grupa zwolenników wielkości N (skala 1:160), będącej trzecią co do popularności modelarską skalą kolejową w Polsce.

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Przemysłowiec, finansista, polityk, społecznik
Piękno ziemi polskiej
Polskie poczty peronowe – aneks