maj 2011

511
AKTUALNOŚCI – Rocznica Muzeum Kolejnictwa
Zbigniew Tucholski
W 2011 roku dyrekcja Muzeum Kolejnictwa ogłosiła rocznicę 80-lecia placówki, a związane z tą datą obchody są planowane na grudzień. Warto z tej okazji przyjrzeć się bliżej dziejom polskiego muzealnictwa kolejowego, bowiem przyjęcie daty 13.12.1931 r. jako dnia powstania Muzeum Kolejowego jest błędne. Nieprawidłowy jubileusz placówki obchodzono już w latach 90. XX wieku. Jednostka ta w rzeczywistości powstała w 1928 roku.

HISTORIA KOLEI – Pociąg dworski cesarza Franciszka Józefa I
Christian Ammann, Michał Jerczyński
Oficjalne wizyty to do dziś nieodłączny element sprawowania władzy i reprezentowania państwa. Koronowane głowy podróżowały często (choć może nie na dzisiejsze standardy), ale wyprawy te były czasochłonne i dość uciążliwe. Dlatego zainteresowanie panujących koleją żelazną bardzo szybko przesunęło się z ciekawości wyrażanej uświetnianiem uroczystych otwarć nowych linii na bardziej praktyczne aspekty – możliwość szybkiego przemieszczania się wraz z licznym dworem w stosunkowo komfortowych warunkach. Do tego celu służyły specjalne wagony salonowe, a z czasem całe pociągi dworskie. Epoka pociągów rządowych zakończyła się dopiero w drugiej połowie XX wieku wraz z rozwojem lotnictwa.

WCZORAJ I DZIŚ – Koronowo – historia jednego zdjęcia
Marek Malczewski
W publikacji autorstwa Bogdana Pokropińskiego Koleje wąskotorowe regionu bydgoskiego, można znaleźć zdjęcie przedstawiające pociąg towarowy na moście w Koronowie. Most ten zbudowano w 1894 roku, a ostatni przejazd miał miejsce w 1992 roku. Mimo likwidacji sieci kolei bydgoskich most pozostał. Przez niemal 20 lat służył jako kładka dla pieszych. Niestety dawał się zauważyć brak bieżącej konserwacji, pojawiło się osuwisko, które w tym roku gwałtownie się powiększyło. Most czeka na ratunek.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze na PKP wagony restauracyjne standardu X typu Bautzen 89
Andrzej Etmanowicz
W latach osiemdziesiątych ub. wieku sytuacja z wagonami restauracyjnymi na PKP, używanymi przez WARS nie przedstawiała się dobrze. Zakończyła się eksploatacja zakupionych w 1960 roku 20 wagonów tego rodzaju typu Bautzen 60 z powodu ich fizycznego zużycia. Kolejna dwudziestka wagonów restauracyjnych typu Gosa 76 standardu Y, zakupionych w jugosłowiańskiej wytwórni, generalnie nie sprawdziła się w eksploatacji. Duża awaryjność, a co za tym idzie konieczność ich częstego wyłączania spowodowały, że PKP musiały wcześniej niż zakładano podjąć decyzję o zakupie kolejnej partii tego rodzaju wagonów. PKP złożyły zamówienie w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej na kolejną partię tego rodzaju wagonów, określanych jako typ Bautzen 89.

NOWY TABOR – Pierwsze zespoły trakcyjne z Newagu typu 220M i 221M
Michał Augustyn
Pod koniec zeszłego roku na trasach województwa pomorskiego można było zaobserwować nowe, wyróżniające się spośród innych dotąd eksploatowanych jednostek, spalinowe zespoły trakcyjne produkcji Newag S.A. z Nowego Sącza. Są to zespoły dwuczłonowe typu 220M oraz trzyczłonowe typu 221M. Oba zespoły rozpoczęły kursowanie w listopadzie zeszłego roku. Otrzymały oznaczenia odpowiednio SA137 dla pojazdu dwuczłonowego oraz SA138 dla pojazdu trzyczłonowego.

KOLEJ W ŚWIECIE – Rosyjskie pociągi pancerne w Czeczenii cz.1
Zbigniew Tucholski, Paweł Borawski
Pociągi pancerne to odrębna, niezmiernie interesująca karta w dziejach kolejnictwa. Wbrew pozorom pojazdy te nie są zjawiskiem wyłącznie historycznym, wyeliminowanym z użytku przez zmiany w technice prowadzenia działań wojennych – można je spotkać na szlakach kolejowych niektórych państw również współcześnie.

ZAPOMNIANE LINIE – Staropole – Kursko
Sławomir Fedorowicz
Kolejne zaproszenie na wędrówkę szlakiem zapomnianej linii. Tym razem to linia kolejowa, której powstanie ma ścisły związek z budową MRU czyli Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, inaczej nazywanego Frontem Ufortyfikowanym Łuku Odry – Warty. MRU był w owym czasie jednym z największych systemów fortyfikacji w Europie. Dla ułatwienia dowozu materiałów budowlanych po 1936 roku powstała linia kolejowa Staropole – Kursko, która po spełnieniu swojego zadania miała zostać rozebrana. Jednak jej los potoczył się trochę inaczej.

WĄSKIE TORY – Parowozy typu Bn2t Baziel
Bogdan Pokropiński, Paweł Terczyński
Po zakończeniu II wojny światowej w odbudowującym się kraju wystąpiło bardzo duże zapotrzebowanie na małe parowozy zdolne do obsługi bocznic o słabej nawierzchni i niewielkich promieniach łuków. Jednocześnie musiały to być maszyny o mocy odpowiedniej do warunków ruchu w zakładach przemysłowych.

ABC KOLEI – Bibliografia przepisów i instrukcji z zakresu służby mechanicznej PKP wydanych w latach 1919-2001
Zbigniew Tucholski
Przepisy i instrukcje wydane w latach 1919-1939 cz.4

ALBUM STACJI – Miasteczko Krajeńskie
Paweł Korcz
Stacja Miasteczko Krajeńskie jest zlokalizowana we wsi o tej samej nazwie położonej na wschód od Piły. Miejscowość ta liczy 1200 mieszkańców i od 1992 roku jest siedzibą gminy. Miasteczko Krajeńskie znalazło się na pierwszym odcinku Kolei Wschodniej z Berlina do Królewca, który otwarto w 1851 r. W tym samym okresie otwarto również stację Miasteczko Krajeńskie (wówczas Krojanke).

TRAMWAJE – Szczecińskie Tatry T6A2D
Paweł Pieńkowski
Sytuacja taborowa szczecińskiego MZK w połowie pierwszego dziesięciolecia XXI wieku była niezbyt komfortowa. Kilkuletnia rezygnacja z napraw głównych stopiątek oraz tragiczny stan kilkunastu stodwójek sprawiły, że tabor trzeba było ratować zakupami używanych tramwajów. Niemal w ostatniej chwili „sypiące się” wagony 102Na zostały zastąpione przez 21 przegubowych tatr KT4Dt. Nadal jednak na stanie zajezdni Golęcin obecne były wagony GT6, którym już dawno skończył się planowany okres eksploatacyjny. Postanowiono więc powiększyć liczbę chwalonych przez pasażerów żółtków. Zaczęto negocjować zakup jednoczłonowych wagonów T6A2D.

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w obsłudze transportowej Euro 2012 na Ukrainie
Vladyslav Bespalov, Marcin Rechłowicz
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbędą się latem 2012 roku w Polsce i na Ukrainie są największym wydarzeniem tego typu w historii obydwu państw. Prawie równocześnie ze zgłoszeniem naszych kandydatur pojawił się problem dostosowania infrastruktury transportowej do obsługi tysięcy dodatkowych pasażerów. Polska w swoich przygotowaniach może liczyć na pokaźny zastrzyk środków finansowych z Unii Europejskiej, który zostanie przeznaczony między innymi na inwestycje w komunikację tramwajową. Niestety, Ukraina w tej kwestii musi liczyć przede wszystkim na siebie.

MAKIETA – Intermodellbau 2011
Ryszard Pyssa
Kolejna edycja targów modelarstwa Intermodellbau odbyła się w kwietniu w Dortmundzie. To bezsprzecznie największa impreza modelarska w Europie.

TEST MODELU - Parowóz osobowy serii Oi2
Arkadiusz Lubka
Jesienią ubiegłego roku na rynku pokazał się model parowozu osobowego serii Oi2. Dla rodzimych kolekcjonerów była to miła niespodzianka, bo – choć zapowiadana – to jednak wcześniej nie zdarzało się, aby nowo opracowany model tak szybko pojawiał się w polskich barwach, a w tym przypadku od premiery modelu z niemieckim oznakowaniem minęło ledwie kilka miesięcy.

NOWOŚCI – Polskie nowości
Arkadiusz Lubka

NOWOŚCI - Drzewa firmy MBR-model
Ryszard Pyssa

FILATELISTYKA
Krystian Żurawski
Kolej w Państwie Watykańskim