maj 2008

sk-05-08

AKTUALNOŚCI – Nowy Zakład Montażu Taboru Kolejowego firmy STADLER w Siedlcach
Autor: Piotr Sobolewski
Spółka STADLER Rail Polska powstała w 2006 roku. Wtedy to STADLER wygrał przetarg na dostawę czternastu czterowagonowych zespołów trakcyjnych, określonych handlową marką FLIRT – zwinny, lekki, innowacyjny pociąg regionalny.

NASZ PORTRET – Wagony sypialne PKP standardu Z1 typu 305Ad
Autor: Andrzej Etmanowicz
Geneza powstania wagonów sypialnych Z1 typu 305Ad jest ściśle związana z historią pociągu „Jan Kiepura”, który początkowo posiadał kategorię EuroNight a później kursował jako zwykły pospieszny. W rozkładzie jazdy 2003/2004 PKP postanowiły wydłużyć relację tego pociągu przez Kolonię do Brukseli. Wtedy też w jego składzie miały się pojawić całkowicie nowe wagony sypialne standardu Z1 o prędkości maksymalnej 200 km/h.

POLSKIE STACJE – Czarnocin – nowe wcielenie
Autor: Michał Jerczyński
Przystanek osobowy w Czarnocinie posiadał wyjątkowy, niepowtarzalny budynek poczekalni. Uratowano go przed zniszczeniem demontując i przenosząc na teren Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

HISTORIA KOLEI – Oświetlenie wagonów pasażerskich
Autor: Krzysztof Zintel
Pierwsze pociągi jeździły tylko w porze dziennej, więc nie potrzebowały oświetlenia wnętrz wagonów pasażerskich. Jako pierwsza zaczęła oświetlać wagony pasażerskie świecami Kolej Lipsk – Drezno od 1836 roku. Nieco później oświetlano je lampami olejowymi, w USA także naftowymi. Bardzo długo utrzymał się system oświetlenia gazowego. Dość wcześnie rozpoczęto próby oświetlenia elektrycznego – od 1886 roku.

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum kolei greckich w Atenach
Autor: Tomasz Gałka
Powstanie muzeum to zasługa przede wszystkim byłego głównego inżyniera greckich kolei państwowych OSE. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zapoczątkował on gromadzenie wycofanych ze służby pojazdów, z reguły znajdujących się w dość złym stanie. W 1978 roku dyrekcja OSE przeznaczyła budynek warsztatów mechanicznych byłej kolei Pireus – Ateny – Peloponez na siedzibę muzeum.

WĄSKIE TORY – Hrubieszowska Kolej Dojazdowa, odcinek Werbkowice – Hrubieszów
Autor: Marek Barszcz

WĄSKIE TORY – Nostalgia za parą. Witaszyce 1988
Autor: Marek Malczewski
Nostalgia za parą – to cykl imprez organizowanych od 1987 przez Poznański KMK dla miłośników kolei wąskotorowej. W 1988 roku hobbyści postanowili odwiedzić Jarocińską Kolej Dojazdową.

STATYSTYKA – Pojazdy trakcyjne PKP w roku 2004 (dokończenie)
Autor: Paweł Terczyński

KATASTROFY – Ścinawka Średnia 2007
Autor: Michał Jerczynski
Wypadek, który miał miejsce na eksploatowanym odcinku Kolei Sowiogórskiej o trudnym profilu, przypomniał w drastyczny sposób, że drobiazgowe przestrzeganie procedur przy przygotowaniu składu do drogi jest nieodzownym elementem kolejowej praktyki.

ALBUM STACJI – Czerwonak
Autor: Paweł Korcz
Stacja Czerwonak leży na uruchomionej w 1905 roku linii kolejowej z Poznania do Janowca przez Soki. Linia ta powstała z inspiracji Komisji Kolonizacyjnej i miała stanowić ułatwienie dla licznie osiedlających się tu Niemców.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 9
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Transport szynowy po fińsku. Znaczki z Kosowa. Kolejarze filateliści spod znaku CFR. Kosmiczne cysterny.

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe Polski. Linia 6 Bytom – Chorzów – Katowice
Autor: Jakub Halor

MAKIETA – Jak zacząć budowę makiety modułowej cz.2
Autor: Leszek Lewiński
W poprzednim numerze Świata Kolei została opisana budowa podstawy dla dwóch segmentów makiety modułowej. Mając wykonane ramy segmentów z profilami czołowymi i ściankami bocznymi można przystąpić do kształtowania podtorza i terenu.

WARSZTAT – Poprawa własności jezdnych modeli wagonów pasażerskich firmy Piko
Autor: Roman Szczeciński
Firma Piko wypuściła na rynek wiele odmian wagonów pasażerskich w barwach PKP. Modele są skierowane do mniej wymagających odbiorców i można je często spotkać w zestawach startowych. Problemy w eksploatacji może sprawiać sztywne oparcie pudła na wózkach. Można jednak w prosty sposób poprawić własności układu biegowego tych modeli.

KATALOG MODELI – Wagon sypialny Görlitz
Autor: Arkadiusz Lubka
Konstrukcja nowego wagonu sypialnego została opracowana w NRD na początku lat 60. Odbiorcą tych wagonów były m.in. Polskie Koleje Państwowe, które zakupiły 50 wagonów tej serii.

TEST MODELI – Parowóz osobowy serii OKl2
Autor: Arkadiusz Lubka
Po pierwszej lokomotywie przygotowanej przez austriackiego producenta w barwach PKP, jaką był popularny „gagarin”, doczekaliśmy się także pierwszego parowozu dostępnego z polskim opisem. Tym historycznym modelem została niedawno opracowana miniatura tendrzaka niemieckiej serii 64, oznaczonego na PKP serią OKl2.