maj 2007

sk-05-07

AKTUALNOŚCI – Pokaz lokomotywy typu TRAXX serii E186 w CNTK Warszawa
Autor: Marek Rabsztyn
Lokomotywa serii E186, produkcji firmy Bombardier, przebywała w Polsce już od połowy lutego br. Przechodziła próby dla uzyskania świadectwa homologacji na sieci PKP. Przejechała w tym czasie ogółem ok. 6000 km.

NOWA KOLEJ – Pociągi TGV POS dla nowej linii LGV Est
Autor: Marek Graff, Laurent Charlier
Pomysł budowy linii LGV Est łączącej Paryż i Strasburg pojawił się w 1985 roku. W grudniu 2006 w obecności władz państwowych na wybudowanym odcinku miała miejsce jazda prezentacyjna pociągu TGV z prędkością 300 km/h. Do obsługi nowej linii w koncernie Alstoma zamówiono nowe pociągi oznaczone TGV POS.

HISTORIA KOLEI – Tunel łupkowski – 10 lat ponownej eksploatacji
Autor: Aleš Kučera
W 2006 roku minęło 10 lat od wznowienia przewozów na trasie Medzilaborce – Łupków przez tunel łupkowski oraz nieco mniej znana rocznica – 60 lat uruchomienia linii po II wojnie światowej.

POLSKIE STACJE – Strzebielino Morskie
Autor: Krzysztof Labudda
We wrześniu 1870 roku oficjalnie oddano do eksploatacji ostatni z odcinków Kolei Berlińsko-Szczecińskiej: ze Słupska do Gdańska. Linia ta w okolicach wsi Strebielin omijała jej zabudowania szerokim łukiem. Nikt wówczas nie przypuszczał, że powstanie tu stacja o ważnym znaczeniu dla międzynarodowego ruchu kolejowego.

ZAPOMNIANE LINIE – Ociąż – Kucharki
Autor: Marcin Wojtkiewicz
Historia linii Ociąż – Kucharki pełna jest tajemnic i „białych plam”, co wynika ze śladowej wręcz ilości zachowanych w źródłach wzmianek o tej prywatnej kolei. Początkowo była to linia typowo towarowa, obsługująca miejscowe rolnictwo.

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum kolejnictwa w Bochum-Dahlhausen
Autor: Jakub Halor
Muzeum jest ważną kolejową atrakcją Westfalii. Założone w 1977 roku na terenie zamkniętej parowozowni zgromadziło ponad 180 eksponatów taborowych. Jest największą z prywatnych placówek tego typu w Niemczech oraz posiada status pomnika techniki.

REPORTAŻ – Sezon 2007 w Chabówce
Autor: Maciej Panasiewicz
Nadszedł kolejny sezon wiosenno-letni, w którym Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce uruchamia ogólnodostępne przejazdy pociągami historycznymi. Zestawienie sprawnego i nienagannie prezentującego się składu pociągu historycznego jest uwieńczeniem dzieła mozolnej i trudnej pracy warsztatowej.

ARCHIWUM TABORU – Wagon cysterna czteroosiowa typu 402R
Autor: Paweł Terczyński

WĄSKIE TORY – Geneza kolei wąskotorowej Piotrków – Sulejów
Autor: Andrzej Tajchert, Adam Wawrzyniak
Postępująca ostatnio rozbiórka linii Piotrków Tryb. – Sulejów skłania do przyjrzenia się jej przeszłości, w której wbrew pozorom kryją się zagadki. Zwykle przyjmowano, że budowniczym i właścicielem kolejki był Stanisław Psarski. Przetrwała ona w rękach prywatnych aż do 1948 roku, kiedy to została upaństwowiona.

ABC KOLEI
Autor: Jerzy Pawłowski
Bibliografia historii transportu szynowego cz. 6

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Jedyny taki znaczek – dramat Koreańczyków trwa. Minął rok – Berlin Hbf. To jeszcze nie koniec – Poczta = kolej? Śladem największej inwestycji kolejowej XX wieku – BAM-em do Bamu.

KATASTROFY – Na pierwszej linii…
Autor: Michał Jerczyński

MIEJSKIE TORY – Tramwaje w Mińsku
Autor: Marek Graff
Tramwaje konne pojawiły się w Mińsku pod koniec XIX wieku, zaś elektryczne w latach 20. XX w. Obecnie spełniają rolę raczej uzupełniającą obok najbardziej popularnego metra, autobusów i trolejbusów. Sieć tramwajowa ukształtowała się w latach 60. XX w. i ten stan nie uległ zasadniczej zmianie do dnia dzisiejszego.

WARSZTAT – Oświetlenie modeli lokomotyw – suplement
Autor: Roman Kozak
Do autora dotarły sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu proponowanej instalacji oświetlenia modeli polskich wersji lokomotyw M62 i 060DA, w niektórych zastosowaniach dla systemu cyfrowego. Po szczegółowym przebadaniu problemu znaleziono przyczynę natury technicznej, która powodowała to zjawisko.

TEST MODELU – Modele wagonów pasażerskich 102A (Bhixt)
Autor: Tomasz Florczak

NOWOŚCI
Autor: Arkadiusz Lubka
Polskie nowości

NOWOŚCI
Autor: Jacek i Stanisław Świderscy
Pług odśnieżny Henschel w wersji PKP

KATALOG MODELI – Parowóz towarowy serii TKp1
Autor: Arkadiusz Lubka
Parowozy serii T 13 były pierwszymi pruskimi tendrzakami z czterema osiami napędnymi. Po zakończeniu I wojny światowej 43 parowozy znalazły się w gestii PKP, oznaczono je serią TKp1. W Polsce parowozy te pracowały do 1967 roku, ostatni znajduje się na terenie lokomotywowni Bydgoszcz Główna.

FIRMA PREZENTUJE
Autor: Michał Dembowski
Wagony towarowe PKP – platforma, kryty, chłodnia