maj 2006

sk-05-06

AKTUALNOŚCI - Kolejowy Szlak Jana Pawła II
Autor: Paweł Terczyński
Linia kolejowa łącząca Kraków z Wadowicami jeszcze niedawno o krok od likwidacji, przeżywa obecnie realizowane z rozmachem przeobrażenie. Dotyczy ono zarówno przebudowy nawierzchni i podtorza, jak i renowacji licznych zabytkowych budynków znajdujących się na terenach kolejowych. Zrekonstruowaną trasą będzie kursował nowoczesny pociąg.

NOWA KOLEJ – Wielka modernizacja
Autor: Marek Moczulski
Pod koniec 2005 roku PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o. podpisała trzy ważne umowy: na modernizację wagonów osobowych UIC-Y, unowocześnienie elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57 oraz na zbudowanie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi modernizowanej trasy Warszawa – Łódź.

KOLEJ W POLSCE – Specjalny Transport Kolejowy Sp. z o.o. Wrocław
Autor: Jacek Chiżyński
owstała w roku 2005 wrocławska firma weszła na rynek przewozów towarowych – zajmuje się przewozami ładunków wielkogabarytowych z przekroczoną skrajnią, głównie generatorów i transformatorów.

KOLEJ W POLSCE – Historia kolei w Płocku
Autor: Marcin Przegiętka
Płock jest miastem, do którego kolej dotarła dopiero na początku lat 20. XX wieku. Chociaż w okresie zaborów miasto było stolicą guberni, rząd carski sprzeciwiał się budowie kolei do Płocka ze względów strategicznych – bliskość granicy z Prusami. Nawet, jeśli wyrażono zgodę na budowę, nie zdołano zebrać wystarczających na nią pieniędzy.

HISTORIA KOLEI – Zapomniana alternatywa: kolej atmosferyczna
Autor: Sławomir Łotysz
Okres „kolejowego szaleństwa” lat 40. XIX wieku to nie tylko żywiołowy rozwój trakcji parowej. W tym czasie powstawało wiele koncepcji systemów alternatywnych. Systemem, który mógłby zagrozić dominującej pozycji lokomotywy parowej była kolej pneumatyczna, powszechnie zwana też atmosferyczną.

WCZORAJ I DZIŚ – Stacja Tychowo
Autor: Radosław Bielecki
Stacja Tychowo leżąca na linii Poznań – Piła – Szczecinek – Białogard/Ustka, była wielką inwestycją państwową. Odcinek Poznań – Szczecinek otwarto w 1879 roku i z tego okresu pochodzi budynek dworca. Historyczne budynki trwają tu nadal, odpowiednio utrzymywane i nie poddawane zbędnym przebudowom.

ZAPOMNIANE LINIE – Olecko – Kruklanki cz.2
Autor: Marcin Wojtkiewicz
Wycieczka 43-kilometrowym szlakiem z Olecka do Kruklanek stanowi uzupełnienie dotychczasowych wędrówek wokół byłego węzła kolejowego w Węgorzewie.

KOLEJ W ŚWIECIE – Muzeum kolei brytyjskich w Yorku
Autor: Tomasz Gałka
Brytyjczycy twierdzą, że National Railway Museum w Yorku jest największym muzeum kolejowym na świecie. Z pewnością warto je odwiedzić, ponieważ Wielka Brytania jest ojczyzną kolei, a dbałość Brytyjczyków o zabytki techniki budzi uznanie i podziw.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Istota transportu szynowego. Parowe początki motoryzacji. Datownik z pomysłem. Podróże Kim Ir Sena.

WĄSKIE TORY – Wagony motorowe MBxd1-114…116 Wrocławskiej KD
Autor: Michał Jerczyński
Wagony motorowe MBxd1 są przykładem różnorodności konstrukcji i pochodzenia pojazdów królujących dawniej na szlakach PKP. Eksploatowane w Polsce jedynie w trzech egzemplarzach, udokumentowaną służbę na PKP przeżyły na Wrocławskiej KD. Ich powojenne losy zawierają jednak wiele znaków zapytania.

STATYSTYKA – Trzebinia
Autor: Paweł Terczyński
Zmniejszenie pracy przewozowej, ograniczenia w kursowaniu pociągów i likwidacja wielu kluczowych niegdyś zakładów przemysłowych, przyczyniły się do zamknięcia szeregu lokomotywowni. Do takich zapomnianych już dziś jednostek należała MD Trzebinia.

ABC KOLEI – Socjolekt kolejowy cz.8
Autor: Red.

ARCHIWUM TABORU – Wagon zbiornikowy dwuosiowy typu 220S
Autor: Paweł Terczyński

MIEJSKIE TORY – Najpiękniejsze linie tramwajowe w Polsce: 12 Siemianowice – Chorzów
Autor: Jakub Halor
Linia Chorzów – Siemianowice Śląskie zapisała się w annałach światowej historii tramwajów jako najdłużej czynna linia o rozstawie toru 785 mm. Krańcowe jej przystanki zbudowano nieopodal bram dwóch wspaniałych hut: obecnie Kościuszko w Chorzowie i Jedność w Siemianowicach. Przejazd tą trasą, mimo miernego stanu infrastruktury i taboru, może zachwycić surową urodą miast okręgu przemysłowego.

TEST MODELU – Parowóz serii 66
Autor: Arkadiusz Lubka
W odpowiedzi na zapotrzebowanie kolei zachodnioniemieckich na następcę parowozu serii 64, w roku 1956 wyprodukowano dwa egzemplarze prototypowe nowej serii. Jeden z nich po ciężkim uszkodzeniu mechanizmu napędowego został złomowany, drugi zaś po dwóch latach wycofano z eksploatacji pozostawiając do celów muzealnych. Nie podjęto produkcji seryjnej parowozów 66.

WARSZTAT – Model toalety dworcowej ze stacji Międzychód cz.2
Autor: Tomasz Florczak
W poprzednim odcinku opisana została technika budowy budynku, w tej części – opis sposobu malowania modelu i naniesienia śladów patyny.

KATALOG MODELI – Wagon osobowy 2 kl. standardu Y cz.2
Autor: Arkadiusz Lubka
Pod koniec lat 60. w NRD opracowano projekt nowego wagonu pasażerskiego. Produkcja seryjna odbywała się w dwóch zakładach, a wagony z obu wytwórni różniły się detalami. PKP zakupiły w NRD dwie partie wagonów typu Y. Wagony jednej z dostaw pozostają w eksploatacji, w ostatnich latach zostały zmodernizowane.

NOWOŚCI – Norymberga 2006. Polskie nowości cz.2.
Autor: Arkadiusz Lubka