maj 2005

sk-05-05

AKTUALNOŚCI – Tanie Linie Kolejowe
Autor: Karol Trammer

Pociągi pospieszne spółki PKP Intercity Nocny Ekspress i InterRegion występują pod nową nazwą TLK – Tanie Linie Kolejowe. Głównym atutem nowej oferty mają być niskie ceny biletów oraz bezpieczeństwo.

REPORTAŻ – Skansen w Chabówce
Autor: Maciej Panasiewicz

W sezonie letnim 2004 skansen uruchomił ogólnodostępne pociągi historyczne. Tegoroczny sezon wiosenno-letni zapowiada się równie ciekawie, pociągi historyczne pojadą na trasach: Chabówka – Dobra k. Limanowej – Chabówka; Chabówka – Zakopane – Chabówka; Kraków Główny – Wieliczka Rynek – Kraków Główny oraz wokół Krakowa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych wprowadzono poprawki w rozkładzie jazdy – zwiększono ilość postojów.

KOLEJ W POLSCE – 25 lat LHS
Autor: Adam Mazur

LHS – Linia Hutniczo-Siarkowa jest to najdłuższy i najdalej na zachód wysunięty poza granice b. ZSRR odcinek szerokich torów. Pierwszy pociąg tzw. technologiczny wjechał z Ukrainy w 1977 roku. Obecnie linią LHS zarządza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

HISTORIA KOLEI – Wspomnienie o parowozowni w Iłowie
Autor: Jacek Rutkowski

Prawdopodobnie niewielu z podróżujących szybkimi pociągami na trasie Warszawa – Gdańsk zwraca uwagę na mijaną bez zatrzymania stację w Iłowie. Jest ona zaledwie jedną z wielu znajdujących się na szlaku wiodącym do celu podróży, stanowiącą chwilowe urozmaicenie w monotonii wiejskiego krajobrazu. A z pewnością mało kto zdaje sobie sprawę z jej znaczenia, jakie miała w nie tak stosunkowo dawnej historii.

ZAPOMNIANE LINIE – Lipowa Śląska – Gracze
Autor: Sławomir Fedorowicz

Linię z Lipowej Śląskiej do Szydłowa wybudowano jako odgałęzienie ważniejszej trasy z Opola do Nysy, łączące ją ze starą linią Kolei Brzesko-Nyskiej. Obie linie otwarto w 1887 roku. Zniszczenia wojenne spowodowały, że ich losy po 1945 roku potoczyły się odmiennie. Odcinek Lipowa Śląska – Gracze z powodu zniszczenia mostu długo pozostawał nieczynny.

KOLEJ W ŚWIECIE – 75 lat Glacier Express
Autor: Ryszard Rusak

Glacier Express to specyficzny i jedyny na świecie ekspres, który nie osiąga oszałamiających prędkości. Trasa tego najwolniejszego na świecie ekspresu biegnie przez tereny o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, a przejażdżka nią i widoki roztaczające się z okien są niezapomnianym przeżyciem. Mało jest pociągów, które osiągnęły taką popularność i prestiż.

WĄSKIE TORY – Kolej wąskotorowa cukrowni Kruszwica cz. 4 – wagony towarowe
Autor: Bogdan Pokropiński

Kontynuacja prezentacji taboru wagonowego kolei zakładowej cukrowni Kruszwica z numeru 3/05. Wagony towarowe są szczególnie godne uwagi, gdyż oprócz znormalizowanych wagonów czteroosiowych budowy powojennej można było tam spotkać arcyciekawy tabor przeróżnego pochodzenia.

ALBUM STACJI – p.o. Dobryszyce
Autor: Piotr Cierny

Przystanek osobowy Dobryszyce znajduje się na magistrali Warszawa – Katowice. Otwarto go w 1948 roku w związku ze zwiększającymi się po wojnie przewozami pasażerskimi, głównie pracowniczymi.

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy talbot typu 24Ve
Autor: Paweł Terczyński

Wagony samowyładowcze systemu talbot, umożliwiające obustronny rozładunek przez uchylne klapy boczne, są obecnie powszechnie stosowane do masowych przewozów ładunków sypkich. Na podstawie dokumentacji opracowanej w kraju w roku 1957, podjęto produkcję wagonu typu 24V. Wagon 24Ve jest jego ostatnią odmianą.

MIEJSKIE TORY – Poznańskie tramwaje generacji N
Autor: Grzegorz Jakubowski

Powojenny obraz komunikacji tramwajowej Poznania nie odbiegał zasadniczo od innych miast. Wiele wagonów na skutek wyeksploatowania lub niszczeń wojennych trzeba było skasować, pozostały tabor nie był najnowszy. Dostawy nowych polskich tramwajów znormalizowanego typu N rozpoczęto dopiero w roku 1951.

WCZORAJ I DZIŚ – Runowo Pomorskie
Autor: Tomasz Butrym

Kolej dotarła do Runowa Pomorskiego w 1859 r. W następnych latach po otwarciu odcinka Runowo Pomorskie – Drawsko stacja ta stała się węzłową. Obecnie można tu spotkać lokomotywy elektryczne na linii Gdańsk – Stargard Szczeciński i Chojnice – Runowo.

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski

O „Wiedence” 35 lat temu. Metro w Mińsku ma 20 lat. 150 lat kolei w Norwegii

TEST MODELU – Zespół trakcyjny serii VT610
Autor: Arkadiusz Lubka

W ostatnich latach dużo się mówi na temat wykorzystania autobusów szynowych w komunikacji na liniach lokalnych, na których niska frekwencja nie uzasadnia eksploatacji dużych i nieekonomicznych składów. Rozwiązania takie na dużą skalę stosowane są z powodzeniem od lat na kolejach niemieckich. Wśród nich znaczący procent stanowią jednostki Desiro, oznaczone jako VT610¸VT618.

WARSZTAT – Patynowanie modeli cz.1
Autor: Tomasz Florczak

Po wyjęciu gotowego modelu z pudełka otrzymujemy produkt, który swoim wyglądem nie przypomina tego, co znamy z rzeczywistości – jest bowiem nowy i nienagannie czysty. Można temu zaradzić przez patynowanie.

NOWOŚCI – Nowości 2005 – TT
Autor: Arkadiusz Lubka

KATALOG MODELI – Wagon węglarka grupy Klagenfurt cz.2
Autor: Arkadiusz Lubka

W roku 1943 rozpoczęto produkcję nowej serii dwuosiowych węglarek uproszczonej budowy wojennej. Spora ilość tych wagonów znalazła się na terenie Polski po zakończeniu wojny. Zostały włączone do parku taboru PKP.

MAKIETA – Fototrawiony przepust ceglany
Autor: Maciej Kusiak

Na rynku modelarskim dostępna jest miniatura ceglanego, łukowego przepustu w postaci elementów fototrawionych przeznaczonych do własnoręcznego montażu. Wykonanie modelu takiego przepustu z przygotowanych blach nie jest trudne, a obiekt z pewnością wzbogacić może realistyczną makietę kolejową.

FIRMA PREZENTUJE – Parowóz serii 935-12 kolei niemieckich (DRG)
Autor: Michał Dembowski

Parowozy serii 935-12 produkowane były dla kolei pruskich jako seria T14.1. W Polsce parowozy tego typu posiadały oznaczenie serii TKt2 – można o nich znaleźć obszerne informacje w numerze 3/05.

FORUM
Autor: Red.

Urodziny „wiedenki”