luty 2017

Okładka numeru 2/2017

AKTUALNOŚCI  –  Talgo na polskich torach

Ryszard Rusak

Z dniem 17 grudnia koleje rosyjskie RŻD uruchomiły nowe połączenie międzynarodowe na trasie Moskwa (dworzec Kurski) – Berlin Ostbahnhof, które w odróżnieniu od innych pociągów realizowane jest składem typu Talgo 9.

 

NOWA KOLEJ  –  Nowa stacja Łódź Fabryczna

Michał Jerczyński

W felietonie w numerze 1/2012 przedstawiliśmy genezę projektu Nowego Centrum Łodzi i wynikającej z niego koncepcji przebudowy czołowej stacji Łódź Fabryczna na podziemną stację przelotową dla kolei konwencjonalnej i kolei dużych prędkości. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, 11 grudnia 2016 roku, z prawie dwuletnim opóźnieniem względem umowy, a ponad trzyletnim względem pierwotnych planów, podziemna stacja została oddana do eksploatacji. Koncentrujące się na budynku dworcowym media okrzyknęły Łódź Fabryczną najnowocześniejszym i największym dworcem w Polsce i jednym z największych w Europie.

 

KOLEJ W POLSCE  –  Wagony PKP standardu Y pierwszej klasy typu 112Ag

Andrzej Etmanowicz

Wagony pasażerskie standardu Y od kilku dziesięcioleci stanowią podstawową grupę w taborze PKP i mimo sukcesywnego wprowadzania nowoczesnych wagonów standardu Z, których praktycznie wszystkie typy omówiliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat na łamach naszego czasopisma, nadal trudno sobie wyobrazić kolejową Polskę bez popularnych igreków. Ich historia do dnia dzisiejszego nie doczekała się pełnego opracowania, dlatego postanowiliśmy bliżej zająć się tym zagadnieniem. W niniejszym artykule przedstawiamy wagony pierwszej klasy typu 112Ag.

 

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy spalinowe serii CC 72000/CC 72100 kolei SNCF cz.2

Ryszard Rusak

Postępująca elektryfikacja szlaków SNCF spychała nieco na margines trakcję spalinową, która wciąż odgrywała istotną rolę w transporcie kolejowym, a szczególnie w obsłudze ruchu pasażerskiego. Tam, gdzie było to możliwe, pociągi regionalne zastąpiono spalinowymi zespołami trakcyjnymi. Jednak nadal istniało zapotrzebowanie na lokomotywy liniowe, które prowadziły pociągi dalekobieżne. SNCF postanowiła zmodernizować kilkadziesiąt maszyn serii CC 72000 na serię CC 72100 poprzez zabudowę nowych silników. Dziś w służbie pozostaje ich około 30, prowadząc pociągi Intercity, ale niestety ich dalsza eksploatacja stoi pod znakiem zapytania. W latach 80. XX wieku dla kolei Maroka i Portugalii zbudowano bliźniacze wersje eksportowe.

 

POLSKIE STACJE – Przylep

Sławomir Fedorowicz

Przystanek i posterunek odstępowy Przylep (wówczas Schertendorf) został oddany do użytku w między 1914 a 1917 rokiem. Podzielił w tamtym czasie 12-kilometrowy szlak Zielona Góra – Czerwieńsk na dwa odstępy, zapewne dla zwiększenia przepustowości linii dla transportów wojskowych.

 

WĄSKIE TORY – Zimowe aktualności z Bieszczadów

Zbigniew Sułkowski

Na cały sześciotygodniowy okres tegorocznych ferii zimowych Bieszczadzka Kolejka Leśna uruchomiła regularne kursy pasażerskie pociągów z parowozem Kp4 w relacji Cisna Majdan – Balnica. Z całego, obecnie 20-kilometrowego dystansu udostępnionego do eksploatacji ten liczący 9 km odcinek jest zdecydowanie krajobrazowo atrakcyjniejszy. I co istotne dla fotografujących, na znacznej części toru nie zasłaniają go zarośla.

 

WYNALAZKI I PATENTY  –  Pociągi drogowe i drogowo-szynowe cz.4

Krzystof Zintel

W technicznej literaturze niemieckiej przełomu XIX i XX wieku „gleislose Bahnen” (koleje bezszynowe) były dość szerokim pojęciem. Mieściły się w nim zarówno ciągniki o różnym napędzie ciągnące różne przyczepy z napędem lub bez, a także pierwsze trolejbusy, a więc autobusy z napędem silnikami elektrycznymi zasilanymi prądem poprzez dwubiegunowe przewody zawieszone nad drogą, jak i drogowe lokomotywy elektryczne popychające wozy konne i ciągnące pociągi drogowe, zestawiane z wozów konnych lub z wagonów ciężarowych. Autor szkicuje krótko początki trolejbusów, a dalej przedstawia szerzej owe towarowe elektryczne pociągi drogowe.

 

TRAMWAJE – Tramwaje dwukierunkowe 122NbT w MZK Toruń

Dariusz Kalinowski

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu kontynuuje rozpoczętą w 2014 roku wymianę taboru tramwajowego. Po trój- i pięcioczłonowych tramwajach Swing przyszedł czas na kolejne zespoły pięcioczłonowe, tym razem dwukierunkowe. W rozpisanym jeszcze w 2014 roku przetargu w ramach projektu BiT City miasto ogłosiło chęć zakupu czterech tramwajów dwukierunkowych z opcją na kolejne dwa. Było to możliwe dzięki funduszom zaoszczędzonym w pozostałych zadaniach głównego projektu. Oferty przygotowały dwie firmy – Pesa oraz Solaris, jednak ten drugi wycofał się z dalszego etapu z racji krótkiego terminu dostawy pojazdów.

 

MIEJSKIE TORY – Pocztówka z Addis Abeby. Pierwszy tramwaj Czarnej Afryki

Filip Faliński

Nauczony podróżniczym doświadczeniem, w Addis Abebie, stolicy Etiopii, oczekiwałem tramwajowego cudu. Spodziewałem się nowoczesnych niskopodłogowych wagonów, mknących bezszelestnie po estakadzie rozpiętej nad slumsem. Tak to bywa w naprawdę biednych krajach, że władza buduje inwestycję na wyrost, mającą być czymś w rodzaju propagandowego dowodu siły i bogactwa. Zastaw się, a postaw się. Przykładem takiej transportowej wizytówki kraju może być rozległy system kolei linowych w La Paz. Nowoczesne stacje zazwyczaj nie pasują do zaniedbanego otoczenia boliwijskiego przedmieścia, ale są czyste i bezpieczne, bo pełne ochrony. Afrykańska rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

 

MIEJSKIE TORY – Tramwajowe zmartwychwstanie Awdiejewki

Filip Faliński

 

NOWOŚCI – Norymberga 2017. Polskie nowości H0 (1)

Ryszard Pyssa

Zanim rozpoczęła się kolejna edycja targów Spielwarenmesse w Norymberdze (1–6.02.2017 r.), w zasadzie było już wszystko wiadomo. Jak to jest w zwyczaju od kilku lat, firmy modelarskie obwieszczają światu swoje nowości za pomocą stron internetowych. Powoduje to, że powierzchnia zajmowana przez firmy z branży modelarstwa kolejowego w hali 4A tradycyjnie już kurczy się. Podobnie było w tym roku, choć liczba wystawców i handlowców wcale nie zmniejszyła się. Jaki będzie rok 2017 dla polskich miłośników kolejowych miniatur? Wygląda na to, że nie będzie źle, choć trudno będzie porównywać się do rekordowego roku minionego. Przedstawiamy tegoroczne nowości H0 firm Piko i Roco, głównych producentów modeli kolejowych polskiego taboru.

 

WARSZTAT – Stacje techniczne

Tomasz Florczak

Zazwyczaj na spotkaniach z modułową makietą kolejową układ połączonych segmentów przynajmniej na jednym końcu powinien zostać zaopatrzony w stację techniczną. Pomimo tego, że stacja techniczna na ogół nie posiada typowego wyposażenia związanego z krajobrazem, często jest ukryta przed ciekawskim wzrokiem publiczności, spełnia niezmiernie ważną funkcję podczas wspólnej zabawy.

 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

…170 tysięcy po raz trzeci! Sprzedane!

Thomas Alva Edison – wynalazca wszechczasów