luty 2015

2015-luty

AKTUALNOŚCI – Nowości rozkładu jazdy 2014/2015

Adam Włoch

Połowa grudnia przyniosła, jak co roku, zmianę obowiązującego rozkładu jazdy pociągów. W przypadku Polski wprowadzony 14.12.2014 r. rozkład wiązał się oczywiście z szeroko komentowanym w mediach debiutem pociągów kategorii Express InterCity Premium, obsługiwanej przez zespoły trakcyjne ED250. Liczba uruchomionych pociągów EIP w porównaniu z pierwotnymi założeniami została – przynajmniej w początkowej fazie obowiązywania rozkładu – ograniczona, w związku z czym pewna część przewidywanych pociągów nie została uruchomiona w ogóle, natomiast inna część została zastąpiona klasycznymi składami prowadzonymi lokomotywą, zachowującymi jednak czasy jazdy przewidywane dla pociągów zespolonych.


 

NOWA KOLEJ – Rozpoczęcie eksploatacji zespołów trakcyjnych serii ED250 na szlakach PKP

Ryszard Rusak

Wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy 2014/2015 spółka PKP Intercity rozpoczęła eksploatację elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ED250. Zarówno sam zakup pociągów tego typu, jak i realizacja dostaw, późniejsza homologacja, opracowanie rozkładu jazdy spowodowały sporo zamieszania i kontrowersji. Największe emocje wywołała jednak taryfa przewozowa produktu EIC Premium, a w szczególności kara za nieposiadanie biletu. Trzeba jednak przyznać, że mimo wielu niepotrzebnych słów krytyki jest to w tej chwili jedna z najbardziej nowoczesnych konstrukcji pociągu zespolonego na najwyższym poziomie światowym. To jednocześnie spory powiew nowoczesności na szlakach PKP, na który czekano od wielu lat, i nowe możliwości. Jednostka serii ED250 jest jedną z wersji pociągu zwanego popularnie Pendolino, które kursują w kilku krajach Europy, ale bez mechanizmu wychyłu pudła.  Czy jest on faktycznie niezbędny, by pociąg osiągał większe prędkości oraz czy istniejąca obecnie infrastruktura jest dostosowana do takich prędkości? Jak takie pociągi kursują w innych krajach? Co się zmieniło po ich wprowadzeniu na szlakach PKP?


HISTORIA KOLEI – Kolej Lokalna Lwów – Podhajce

Ryszard Stankiewicz

Pierwszy projekt budowy linii kolejowej ze Lwowa w kierunku południowo-wschodnim powstał niezwykle wcześnie, bo już w czasie budowy pierwszych linii kolejowych w monarchii habsburskiej. W 1839 roku, gdy budowane były pierwsze odcinki linii c.k. wyłącznie uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda z Wiednia do Bochni do tamtejszych kopalni soli, znany dramaturg polski, hrabia Aleksander Fredro i magnat Leon Sapieha wysunęli projekt budowy linii kolejowej z Bochni przez Lwów do Brzeżan.


KOLEJ W ŚWIECIE – Elektrowozy serii E 11 i E 42 kolei DR cz.2

Ryszard Rusak

Dnia 19.01.1961 r. fabrycznie nowa maszyna E 11 001 została przydzielona do lokomotywowni Halle (Salle), gdzie rozpoczęto jazdy próbne. Odbywały się one pod nadzorem pracowników Agencji Badań oraz Rozwoju Przemysłu Maszynowego. Również i tu w dniu 13.04.1961 r. przydzielono drugą maszynę, E 11 002. Elektrowozy zwane „Holzroller” (drewniany skuter) bardzo szybko zyskały uznanie maszynistów, bowiem były całkowitym przeciwieństwem konstrukcji przedwojennych, a przede wszystkim dysponowały przestronną i komfortową kabiną. Przeprowadzone testy wykazały, że pojazdy posiadają odpowiednie parametry eksploatacyjne określone w założeniach konstrukcyjnych, także w przypadku prowadzenia pociągów towarowych o masie 2000 t w trakcji podwójnej. W związku z tym jako pilną potrzebę zlecono dostawę lokomotyw pasażerskich i rozpoczęto prace nad wersją towarową E 42, której pierwsze dwa egzemplarze pojawiły się w 1963 roku.


 

ZAPOMNIANE LINIE – Odcinek (Częstochowa DŻWW) – Częstochowa I – Stradom – (Gnaszyn) Kolei Herbsko-Kieleckiej

Sławomir Fedorowicz

Historia starych węzłów kolejowych jest czasami tak skomplikowana, że aby opisać dawne przebiegi linii, które je tworzyły, trzeba sięgnąć do specjalistycznych opracowań historyków i pasjonatów kolei. Taki przypadek zaistniał podczas próby opisania przebiegu dawnych linii kolejowych w Częstochowie. Zrozumienie ich historii byłoby niemożliwe bez prac Józefa Andrzeja Bossowskiego, które choć małe, zawierają niemal kompendium wiedzy o kolei w tym mieście. Tam też odsyłamy Czytelników zainteresowanych historią, a w naszym dziale „zapomnianych linii” zajmiemy się torowiskami, których istnienie powoli znika z ludzkiej świadomości.

WĄSKIE TORY – Walka o przyszłość Kujawskich KD trwa

Stanisław Schweizer


 

WĄSKIE TORY – Zmierzch cegielni nadzalewowych cz.2

Marek Malczewski

Ostatnie trzy cegielnie – Nadbrzeże, Suchacz i Kadyny – uruchomione po II wojnie światowej, pracowały aż do połowy lat 90. XX w. Z informacji prasowych o wykonaniu planu rocznego z 1951 roku wiemy, że jeszcze wtedy pracowała cegielnia Jagodno (i zapewne istniała jej kolej wąskotorowa). Cegielnie w Pęklewie i Suchaczu według relacji ustnych nie posiadały kolei wąskotorowej. Natomiast w Kadynach, które oprócz cegły wyspecjalizowały się w produkcji sączków drenarskich o dużych średnicach, w tym także na eksport, skrócono linię wąskotorową, która już nie przecinała toru normalnego, kończąc się przy „nowej” cegielni.


 

MIEJSKIE TORY – Pierwsze tramwaje. Zarys rozwoju techniki od początków do 1914 roku

Krzysztof Zintel

Część 2. Tramwaje pneumatyczne, linowe i spalinowe


 

WCZORAJ I DZIŚ –  Stryj

Ryszard Stankiewicz

Budynek dworca w Stryju, mimo że nie był budowlą typową (z racji swej wielkości), stylem nie odbiegał od znormalizowanych budynków kolei austriackich. Dwukrotnie spalony, po wojnie został odbudowany.


 

ORYGINAŁ I MODEL – Pierwszy pociąg EN „Jan Kiepura” z Warszawy do Brukseli i jego modele

Andrzej Etmanowicz

Rynek modeli taboru jeżdżącego po polskich torach rozwija się bardzo dynamicznie. Modelarze i hobbyści ani się spostrzegli, a coś, co do niedawna wydawało się rzeczą niemożliwą, staje się w pełni realne – z miniatur dostępnych na rynku można już

zestawiać kompletne składy pociągów PKP. Przedstawimy dzisiaj pełny skład jedynego w tamtym okresie na PKP pociągu kategorii EuroNight (EN) – Jana Kiepury, który w czerwcu 2004 roku po raz pierwszy połączył Warszawę ze stolicą Unii Europejskiej Brukselą. Przeważającą część modeli H0 wagonów tego pociągu już omawialiśmy, ale nigdy w ujęciu zbiorczym.


 

NOWOŚCI – Połączeni przez tory

Radosław Kopras

Linked by rail, czyli połączeni przez tory – to metafora połączenia kolejowego pomiędzy terminalem w Swarzędzu koło Poznania a portem w Rotterdamie. Popularne hasło TIRy na tory udało się wreszcie sfinalizować 21.05.2012 r. poprzez regularne połączenie Rotterdamu z Poznaniem bezpośrednim pociągiem przewożącym wszystkie rodzaje naczep intermodalnych i kontenerów. Początkowo pociągi kursowały trzy razy w tygodniu, a dystans 1019 km pokonywały w 22 godziny. W tej chwili średni czas przejazdu to 15 godzin.


 

TEST MODELU – Model parowozu TKt2-59 firmy Roco

Tomasz Mayer

W drugiej połowie stycznia bieżącego roku do sklepów modelarskich trafiła miniatura parowozu niemieckiej serii T141, późniejszej 935-12, wykonana w oznaczeniach i malowaniu PKP. Model tego tendrzaka w ofercie producenta znajduje się już od wielu lat, lecz po raz pierwszy ukazał się w naszych rodzimych barwach.


 

FILATELISTYKA

Krystian Żurawski

80-lecie polskich poczt peronowych

Szwajcaria świętuje 150-lecie zimowej turystyki