luty 2010

2-2010

 

AKTUALNOŚCI – ELF – nowe dziecko PESY
Autor: Grzegorz Kotlarz

REPORTAŻ – Parowozem przez Wielkopolskę cz. 3
Autor: Ryszard Rusak
Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zorganizowało w dniu 5.12.2009 r. kolejną imprezę pod nazwą Parowozem przez Wielkopolskę. Tym razem na czole pociągu zestawionego z czterech wagonów historycznych serii C i Ci pojawił się parowóz Tr5-65. Ta jedyna zachowana w Europie maszyna tego typu po raz ostatni miała poprowadzić pociąg specjalny na trasie Wolsztyn – Sieniawa Lubuska, bowiem następnego dnia mijał termin rewizji kotła.

KOLEJ W POLSCE – Pierwsze seryjnie produkowane wagony 2 klasy standardu Z2 typu 136A na PKP (cz.2). Wersje z klimatyzacją po naprawach rewizyjnych
Autor: Andrzej Etmanowicz
Wraz z wejściem w XXI wiek spółka PKP Intercity S.A., zajmująca się m.in. obsługą połączeń pasażerskich o najwyższym standardzie, tj. pociągów Euro City i Inter City w komunikacji krajowej i międzynarodowej stanęła przed problemem dopasowania, przewidzianego do tych połączeń parku wagonowego standardu Z do aktualnych wymagań stosowanych na europejskich kolejach. Posiadany przez nią tabor reprezentował dość zróżnicowany poziom, szczególnie w kwestii wyposażenia wnętrza, co bezpośrednio rzutowało na komfort podróży pasażerów.

HISTORIA KOLEI – Kolej Nysko-Brzeska
Autor: Jerzy Peszko, Michał Jerczyński, Stanisław Stadnicki, Robert Wyszyński

ZAPOMNIANE LINIE – Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Borce Wsch.
Autor: Michał Małkowski
Linia Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce Wsch. (d.Kuźnice Świdn.) – Mieroszów stanowiła ostatni odcinek Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej (BSFE), której budowę rozpoczęto w 1843 roku. Po dotarciu do Wałbrzycha nastąpił 20-letni okres starań o rozbudowę sieci BSFE w kierunku Austrii. Ostatecznie w 1873 r. uzyskano koncesję i linię ze Szczawienka do granicy w Mieroszowie otwarto 15.05.1877

KATASTROFY – Rottenmann 1910 r.
Autor: Michał Jerczyński

KOLEJ W ŚWIECIE – Magistrala Transsyberyjska cz.2
Autor: Grzegorz Kotlarz
W pierwszych latach eksploatacji Magistrala Transsyberyjska posiadała bardzo niekorzystne parametry techniczne dla prowadzenia pociągów. Występujące tam duże wzniesienia oraz małe promienie łuków przy wyposażeniu linii w bardzo lekkie szyny powodowały, że na wielu odcinkach musiano stosować lokomotywy o bardzo małych naciskach osi na tor.

WĄSKIE TORY – Tabor produkcji b. NRD. Wąskotorowe lokomotywy spalinowe typu Ns1
Autor: Zbigniew Tucholski, Marcin Wojewoda
W latach pięćdziesiątych zakłady w Badelsbergu wyeksportowały do Polski ogółem kilkaset jednostek taboru: parowozów wąskotorowych, bezogniowych parowozów normalnotorowych oraz lokomotyw spalinowych normalno- i wąskotorowych, z przeznaczeniem dla przemysłu oraz Wojska Polskiego. Poszczególne typy lokomotyw spalinowych eksportowanych do Polskich będą tematem cyklu artykułów, który zostanie opublikowany na łamach ŚK.

ALBUM STACJI – Sieniawa Lubuska
Autor: Paweł Korcz
Linię Toporów – Międzyrzecz wraz z leżącą na niej stacją Sieniawa Lubuska otwarto w 1909 r. Linia ta przebiegała przez piękne tereny Ziemi Lubuskiej, m.in. przez jedną z pereł krajobrazowych okolicy – Łągów. Linia ta posiadała nie tylko charakter gospodarczy, ale na swój sposób także militarny – to właśnie nią wożono materiały do budowy linii obronnej zwanej popularnie Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym.

WĄSKIE TORY – Muzealne parowozy wąskotorowe na tor 785 mm. Parowóz wąskotorowy Tw47
Autor: Bogdan Pokropiński
W 1947 r. Fabryka Lokomotyw Fablok w Chrzanowie rozpoczęła produkcję ciężkich tendrzaków dla kolei o szerokości toru 785 mm (PKP i przemysłu) na Górnym Śląsku. Do końca tego roku funkcjonujące w strukturach PKP Górnośląskie Koleje Wąskotorowe otrzymały pierwszych 10 maszyn serii Tw47. W następnym, 1948 r. kolejnych 10 parowozów – oznaczonych jako typ Bytom – trafiło na górnośląskie koleje przemysłowe.

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz. 13
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Kolejowe pałace. Piaskowy dziadek. Poczta wąskotorowa. Dwa mosty i tunel?

MIEJSKIE TORY – Plany rozwoju sieci tramwajowych w Polsce cz.3
Autor: Marcin Rutkowski

MAKIETA – Chudziny – sTTandardowa stacja
Autor: Leszek Lewiński
Stacja Chudziny to model małej stacji kolejowej, wykonany w wielkości TT przez modelarza z Sosnowca. Makietę tę można było podziwiać w ubiegłym roku na kilku wystawach. Gościła ona również na lipskim Modell&Hobby, tworząc wraz z innymi makietami w skali 1:120 prezentację dokonań Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych.

WARSZTAT – Budowa modelu parowozu Tr203 cz.1
Autor: Tomasz Florczak

TEST MODELU – Wielosystemowa lokomotywa elektryczna serii EU43
Autor: Arkadiusz Lubka
Doczekaliśmy się wreszcie pierwszego modelu lokomotywy elektrycznej eksploatowanej przez PKP, wykonanego w barwach naszego przewoźnika. Co prawda było już wcześniej kilka modeli elektrowozów w polskim malowaniu, jednak były to miniatury nie mające odzwierciedlenia w oryginale lub też wzorowane na lokomotywach wyprodukowanych dla PKP, jednak ostatecznie nie zakupionych i nie eksploatowanych w Polsce.