luty 2007

sk-02-07

AKTUALNOŚCI – 70 lat trakcji elektrycznej w Polsce
Autor: Marek Rabsztyn
Za początek elektryfikacji PKP uważa się dzień 15.12.1936 r., kiedy oddano do eksploatacji pierwszy odcinek linii Pruszków – Warszawa – Otwock. Zastosowano zasilanie prądem stałym o napięciu 3 kV, które pozwala prowadzić pociągi z prędkością do 250 km/h. Planowana budowa linii dużych prędkości będzie wymagała wprowadzenia drugiego systemu – zasilania prądem przemiennym 25 kV, 50 Hz.

REPORTAŻ – Nowe życie Głuchołazów
Autor: Marek Malczewski
Przez polskie terytorium przebiega linia Jindřichov ve Slezsku – Mikulovice. Stacja Głuchołazy, mimo zamknięcia ruchu osobowego, trzyma się nieźle dzięki obsłudze czeskich pociągów tranzytowych i służeniu jako przejście graniczne w ruchu towarowym. Mimo postulatów lokalnych władz, wejścia do Unii Europejskiej, nie było możliwości wejścia do czeskich pociągów. Oczekiwany przełom nastąpił w grudniu, a rozpoczął się przejazdem pociągu specjalnego.

KOLEJ W POLSCE – EU06 45 rok służby
Autor: Paweł Terczyński

WĄSKIE TORY – Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich cz.1
Autor: Roman Witkowski
Żuławy – teren depresyjny, poprzecinany kanałami i rowami melioracyjnymi, pod koniec XIX wieku pilnie potrzebował środka transportu do przewozu przede wszystkim płodów rolnych. W owym czasie kolejka wąskotorowa była synonimem nowoczesności i mogła się przyczynić do rozwoju regionu. W Prusach Zachodnich nie istniał wówczas żaden taki odcinek.

KOLEJ W ŚWIECIE – Lokomotywy elektryczne Prima
Autor: Jan-Paul Gielnik, Ryszard Rusak
Pod koniec lat 90. zapoczątkowano we Francji prace związane z budową całej gamy nowych lokomotyw. Była to koncepcja opracowania wspólnej modularnej platformy do budowy maksymalnej ilości wersji. Przyjęto zasadę, że konstrukcja ma być prosta i tania, ale wykorzystująca najnowsze osiągnięcia techniki i doświadczenia znanych producentów. Wybrano konstrukcję z najnowocześniejszym układem trakcyjnym. Kolejom SNCF zaprezentowano projekt o nazwie Prima.

HISTORIA KOLEI – Transportery drogowe do przewozu wagonów inż. Johanna Culemeyera
Autor: Maciej Kucharski
Obsługa klientów kolei nie posiadających własnych bocznic wymaga kosztownych prac przeładunkowych i operacji transportowych. Wraz ze wzrostem konkurencji ze strony transportu drogowego w połowie XX wieku, wprowadzono możliwość obsługi klientów poprzez przewóz wagonów kolejowych po drogach. Wynalazek ten odszedł do historii po wprowadzeniu systemu przewozów pojemnikowych.

ZAPOMNIANE LINIE – Toruń – Łysomice
Autor: Marcin Przegiętka
Mało kto wie, że w Toruniu można odnaleźć ślady liczącej 100 lat zapomnianej linii z zapomnianym dworcem. Chodzi o początkowy, kilkukilometrowy odcinek linii Toruń – Malbork, którego przebieg został zupełnie zmieniony.

ALBUM STACJI – Wałcz
Autor: Paweł Korcz
Stacja położona jest na linii Piła Północ – Ulikowo, 1 km od centrum miejscowości. Wałcz i jego okolice mają wiele do zaoferowania turystom – zróżnicowana rzeźba terenu, duża liczba jezior, bogactwo lasów a także sąsiedztwo reliktów Wału Pomorskiego.

ARCHIWUM TABORU – Wagon samowyładowczy dwuosiowy typu 204V
Autor: Paweł Terczyński

ABC KOLEI – Bibliografia historii transportu szynowego cz.5
Autor: Jerzy Pawłowski

FILATELISTYKA
Autor: Krystian Żurawski
Abecadło polskie. Wynalazek Draisa. Fonotelistyka – Proste jak konstrukcja lizaka. Poznajemy kolejowe jedynki.

MIEJSKIE TORY – Najstarsza sieć tramwajowa Zagłębia Donieckiego Szczegłowka i Makiejewka (1924-2006)
Autor: Marcin Rechłowicz
Rewolucja przemysłowa, postępująca urbanizacja i napływ znacznej siły roboczej ze wsi a także powstawanie w miastach zakładów przemysłowych wymusiły zorganizowanie sprawnego transportu wewnątrz organizmów miejskich. Prawdziwym przełomem w tej dziedzinie było uruchomienie tramwaju elektrycznego. W Zagłębiu Donieckim pojawił się on stosunkowo późno, bo w latach 20. XX wieku. I co ciekawe nie nastąpiło to w jednym z wielkich miast okręgu przemysłowego.

MAKIETA – W lesie i wśród skał
Autor: Leszek Lewiński
Jesienią ubiegłego roku w czasie Salonu Modelarstwa HOBBY w Poznaniu zaprezentowano model szlaku kolejowego „Szlak w lesie” – obecnie na pewno jest jednym z ładniejszych w kraju. Efektowne dzieło emerytowane górnika z Bytomia, jest dowodem na to, że realistyczne modelarstwo kolejowe nie ma granic wiekowych, a wspólne tworzenie i zabawa w miniaturową kolej łączy pokolenia. Zachęcamy naszych Czytelników do próbowania swoich sił w tej dziedzinie.

TEST MODELU – Parowóz osobowy serii Ol12
Autor: Arkadiusz Lubka
Miniatura parowozu osobowego austriackiej budowy, serii 429.9 trafiła do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku. Miłą niespodzianką dla polskich hobbystów jest fakt, że model ukazał się od razu także w polskim malowaniu jako seria Ol12. Jest to już trzeci model parowozu tego producenta w barwach PKP, po austriackim Tr11 i pruskim Tkp1.

KATALOG MODELI – Wagon piętrowy serii Bdhpun cz.3
Autor: Arkadiusz Lubka

WARSZTAT – Przebudowa modelu lokomotywy niemieckiej serii 3810-40 na polską Ok1 cz.2
Autor: Tomasz Florczak
Na rynku krajowym modele typowo polskiego taboru wciąż nie są dostępne w satysfakcjonującym asortymencie. Stąd propozycja dla Czytelników – przebudowa fabrycznego modelu parowozu na lokomotywę niegdyś poruszającą się po szlakach. W tej części przewodnika znalazło się omówienie wykończenia modelu, a więc jego malowanie za pomocą aerografu, naniesienie śladów patyny oraz oznaczeń.